Za odporem proti zdravotnické reformě je rasismus, míní Carter

Washington - Rasistické motivy můžou být podle bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera také důvodem odporu proti zdravotnické reformě prezidenta Baracka Obamy. Na veřejném shromáždění Carter ještě prohlásil, že to souvisí i s pocitem mnoha lidí, že prezidentem by neměl být Afroameričan. Obama čelí ostré kritice republikánů v Kongresu, kde se snaží prosadit státní zdravotní péči pro 47 milionů nepojištěných Američanů.

Carter se takto vyjádřil v souvislosti s reakcí republikánského kongresmana Joea Wilsona, který při projevu Obamy o zdravotnictví v Kongresu minulý týden vykřikl, že lže. „Směřování k rasismu stále existuje a myslím, že to vybublalo na povrch nejen na jihu, ale v celé zemi. Podle tohoto myšlení nejsou Afroameričané kvalifikováni vést tuto velkou zemi. Je to ošklivé, rozesmutňuje mě to a velmi vážně se mě to dotýká,“ prohlásil v rozhovoru pro televizi NBC Carter.   

Republikáni se ale brání s tím, že obvinit kritika prezidenta tmavé pleti z rasismu je velmi snadné. Naopak připomínají, že výdaje Obamovy vlády na zdravotnictví, na podpůrný ekonomický balíček a na záchranu automobilek jsou nezvladatelné. 

Zahraniční média ovšem připomínají, že republikán Wilson, který minulý týden v Kongresu vykřikoval, že Obama lže, pracoval kdysi u senátora Stroma Thurmonda, který v roce 1948 kandidoval za segregacionalistickou stranu na prezidenta. 

Podle BBC byl Wilson také jedním z mála politiků, kteří koncem 90. let hlasovali pro to, aby na budově zákonodárného shromáždění v jeho domovské Jižní Karolíně visela kontroverzní, tzv. konfederační vlajka. Ta je v dnešní době spojována mimo jiné s připomínkou otroctví či s tajnou rasistickou organizací Ku Klux Klan. Wilson už měl v minulosti problémy s příliš ostrými výroky na adresu ostatních politiků. Za nařčení Obamy ze lži se však americkému prezidentovi omluvil.

Pilíře Obamovy zdravotní reformy
Zdroj: ČT24