Za nepovedenou ženskou obřízku půjde Egypťan za mříže

Káhira - V Egyptě odsoudili na dva roky za zabití doktora, který měl provádět ženskou obřízku. Na následky této operace zemřela před dvěma lety třináctiletá dívka. Odsouzený lékař ale tvrdí, že je nevinný. Organizace hájící lidská práva označila rozhodnutí soudu za důležitý pokrok. Ženská obřízka je v Egyptě nelegální od roku 2008, stále je ale velmi rozšířená. Podle jedné studie citované listem Al-Ahrám zákrok podstoupilo více než 90 procent místních žen pod 50 let.

Egyptský doktor Raslan Fadl byl odsouzen ke dvěma rokům odnětí svobody za zabití a dalším třem měsícům navrch za ženskou obřízku. Jeho klinika bude na rok uzavřena. Jedna ze zaměstnankyň ale odmítla sdělit, kde doktor je.

Lékař stále popírá, že by třináctileté dívce Suhajře Bataaové provedl obřízku. Ta zemřela před dvěma lety. Její otec byl také souzen – v pondělí dostal podmínku.

Aktivisty verdikt potěšil. Mluvčí skupiny Equality Now (Okamžitá rovnost) hovoří dokonce o „monumentálním vítězství žen a dívek v Egyptě“. Ženská obřízka je v zemi postavena mimo zákon už sedmým rokem. „Země ukázala, že bude uplatňovat své zákony. Je to první krok k ukončení této extrémní formy násilí páchané na ženách jednou provždy,“ prohlásila mluvčí.

K odstranění všech nebo části ženských genitálií se přistupuje v rámci podpory cudnosti. Někteří rodiče to považují za náboženskou povinnost. Obvykle se zákrok provádí na dívkách ve věku od devíti do třinácti let, aktivisté ale upozorňují, že někdy se stanou obětí i šestileté dívky. A nepotvrzené zprávy dokonce zmiňují novorozence.

Rodina zemřelé dívky: „Je to vůle boží“

Také příbuzní mrtvé Egypťanky tuto praxi obhajují a tvrdí, že za její smrt nikdo nemůže. „Je to boží vůle,“ konstatoval její dědeček. „Nezlobíme se na lékaře. Doktor nechce nikoho zabít. Všem nám to je líto.“ O správném rozhodnutí mluví i dívčin strýc. „Lidé jsou tady na to zvyklí, bez obřízky sužuje dívky chtíč,“ říká příbuzný. 

Babička mrtvé dívky byla obřezána, když jí bylo asi osm let. „Byly jsme čtyři sestry, které byly obřezány v jednom dni,“ řekla. Každá z nich prý podstoupila zákrok v jednom roze místnosti. Pak dostaly napít a najíst.

Lékaři provádějí v současné době více než 70 procent obřízek v Egyptě, což je problém. „Je to vnímámo jako bezpečnější, na lékařských školách se to ale nikdo neučí. Musíme předpokládat, že mnoho dívek umírá stejně jako Suhajra,“ upozornil Philippe Duamelle z UNICEFU. V případě úmrtí se příčina mnohdy zapíše jako krvácení nebo alergická reakce na penicilin, počet obětí je tak neznámý.