Vyšetřovatel hájil zprávu o Bidenovi zpochybňující jeho paměť. Přepis výpovědi ale neukazuje, že by prezident nevěděl datum synova úmrtí

Zvláštní vyšetřovatel amerického ministerstva spravedlnosti Robert Hur v úterý hájil závěry vyšetřování v Kongresu v případu prezidenta Joea Bidena a jeho nakládání s dokumenty podléhajícími utajení. Ve své zprávě mimo jiné charakterizoval Bidena jako muže se špatnou pamětí, čerstvě zveřejněný přepis Bidenovy výpovědi ale podle médií přidává k tomuto tvrzení důležitý kontext. Mimo jiné nepotvrzuje, že by si Biden vůbec nepamatoval, kdy zemřel jeho syn Beau, jak zpráva naznačovala.

Hur několik měsíců vyšetřoval, zda Biden po odchodu z funkce viceprezidenta v roce 2017 neoprávněně nakládal s dokumenty podléhajícími utajení. Podle své únorové zprávy vyšetřovatel odhalil jisté důkazy nasvědčující takovému jednání. Nevznesl však žádná obvinění, neboť tyto důkazy by podle něj nebyly dostatečné pro prokázání vědomého porušení zákona.

Do podrobnějšího vysvětlení svého rozhodnutí nezahájit trestní stíhání Hur připojil poznámku, že Biden by se u soudu pravděpodobně prezentoval jako „postarší muž se špatnou pamětí jednající v dobré víře“. Tato poznámka pobouřila prezidenta a jeho tým, neboť přišla v kontextu předvolební kampaně, v níž 81letý Biden čelí pochybnostem voličů ohledně způsobilosti pokračovat ve funkci.

Obzvláště emotivně reagoval Biden na tvrzení, že si nepamatoval „ani v rozmezí několika let, kdy zemřel jeho syn Beau“. „Upřímně, když jsem dostal tu otázku, říkal jsem si, co je vám sakra po tom,“ prohlásil prezident po zveřejnění vyšetřovací zprávy.

Publikovaný přepis několikahodinového rozhovoru, který Biden s vyšetřovateli vedl během dvou říjnových dní, ukazuje, že přímý dotaz na úmrtí syna v roce 2015 nedostal. Také ovšem uvádí, že si Biden ihned vzpomněl na správné datum úmrtí, tedy 30. květen.

Správně přitom událost dával do souvislosti s obdobím, kdy se rozhodoval, zda bude kandidovat na prezidenta v roce 2016. Jak ale podotýká deník The New York Times, Bidenovi se v této pasáži rozhovoru zřejmě slévaly dohromady události roku 2015 s rokem 2017, kdy pracoval na svých pamětech a kdy se rozhodl jít do volebního souboje s tehdejším prezidentem Donaldem Trumpem.

Podle agentury AP přepis zahrnuje momenty, kdy si Biden některé věci nevybavoval, přináší však méně jednoznačný obrázek než Hurovo shrnutí. Deník The Washington Post zase napsal, že podle přepisu Biden nebyl tak duševně nepřítomen, jak věc podával Hur, a zároveň zvláštní vyšetřovatel nebyl tak necitlivý, jak naznačovala Bidenova vyjádření.

Hur v úterý při výpovědi před členy Sněmovny reprezentantů uvedl, že považoval za nutné zahrnout do své zprávy komentáře o prezidentově paměti, neboť věc souvisí s posuzováním úmyslu spáchat trestný čin. „Moje hodnocení ve zprávě o relevanci prezidentovy paměti bylo nezbytné, přesné a spravedlivé,“ řekl kongresmanům s tím, že prezidenta neznevažoval. „Vysvětlil jsem generálnímu prokurátorovi své rozhodnutí a důvody, které k němu vedly. To jsem musel udělat,“ dodal.

Biden s vyšetřovateli spolupracoval

Hur byl vyšetřováním pověřen začátkem loňského roku poté, co členové Bidenova právního týmu našli v Bidenově bývalé kanceláři a v jeho domě ve státě Delaware několik utajovaných dokumentů z doby, kdy působil jako viceprezident. Ihned po prvním nálezu informovali Národní archiv a Biden s následným vyšetřováním plně spolupracoval.

Republikáni i při úterním slyšení argumentovali, že Biden měl být obžalován, podobně jako Trump, který čelí procesu za neoprávněné uchovávání citlivých materiálů po odchodu z Bílého domu. Jeho případ se však od Bidenova výrazně liší, jak sám Hur ve své zprávě uvádí. Jednak se u Trumpa jednalo o výrazně větší množství dokumentů, jednak republikánský exprezident odmítal v této věci spolupracovat s úřady a podle prokurátorů sabotoval snahu vyšetřovatelů dokumenty zajistit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dva největší požáry v Los Angeles spálily nejméně deset tisíc budov

Dva největší požáry, které pustoší oblast amerického Los Angeles a jeho okolí, spálily nejméně deset tisíc budov, uvedly místní úřady. Podle regionálního soudního lékaře si oheň vyžádal nejméně deset obětí, předchozí bilance mluvila o sedmi.
05:40Aktualizovánopřed 43 mminutami

Globální teplota byla loni poprvé o 1,5 stupně vyšší než v předprůmyslové době

Rok 2024 byl celosvětově nejteplejším v historii měření, průměrná globální teplota dosáhla 15,10 stupně Celsia. Uvedla to meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Loňský rok byl zároveň prvním kalendářním rokem, kdy byla průměrná globální teplota o 1,5 stupně vyšší než v předindustriálním období.
před 50 mminutami

„Biblické požáry“ v Los Angeles zabily nejméně pět lidí

Lesní požáry, které na několika místech pustoší oblast amerického Los Angeles, si vyžádaly životy pěti lidí. Informovala o tom kancelář šerifa v tomto městě. Guvernér Kalifornie Gavin Newsom řekl, že obětí je pravděpodobně více. Požáry jsou označovány za nejničivější v moderní historii Los Angeles. Plameny už zničily přes dva tisíce staveb. Mnoho lidí podle záchranářů utrpělo zranění, jejich přesný počet ale není znám.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Italská novinářka držená v Íránu je doma

Itálie zatím podle ministra spravedlnosti nedostala od Spojených států oficiální žádost o vydání Íránce podezřelého z terorismu. V Miláně zadržený inženýr zatím zůstává za mřížemi. Jeho propuštění chtěl Teherán dosáhnout i tím, že uvěznil italskou novinářku Cecilii Salovou. Ta je od středy zpět ve vlasti.
před 9 hhodinami

Czech Press Photo vyhrálo „překonávání překážek“ z olympiády

Nejlepší fotografií roku 2024 je v soutěži Czech Press Photo snímek z atletických závodů na olympijských hrách v Paříži. Pořídil ho Petr David Josek, který byl hostem pořadu Události, komentáře. Vítězný snímek uspěl v konkurenci čtyř a půl tisíce prací od více než 250 fotografů. „Právě tento snímek připomněl porotě původního ducha her: výjimečnost, respekt a přátelství – usilovat o neustálý pokrok, zachovávat lidskou důstojnost, rozvíjet se v harmonii a povzbuzovat úsilí. Olympijské hry jsou také symbolem dřiny a odvahy. Bez úsilí se skvělých výsledků nedá dosáhnout. A právě překonávání překážek je víc než symbolické,“ uvedl k vítězi předseda poroty Petr Mlch. Ceny se udělovaly celkem v osmi kategoriích. Oceněné fotografie představí do 23. dubna výstava v Národním muzeu v Praze.
před 11 hhodinami

USA oznámily vojenskou pomoc Ukrajině za 500 milionů dolarů

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve čtvrtek na schůzce takzvané kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny na letecké základně Ramstein oznámil další balík vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 500 milionů dolarů. Další balíčky slíbily podle něj Norsko či Dánsko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začátku schůzky řekl, že v zájmu Spojených států je stát po boku Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Amerika dala poslední sbohem exprezidentu Carterovi

Spojené státy se rozloučily s bývalou hlavou státu Jimmym Carterem. Prezident Joe Biden na pohřbu vyzdvihl Carterovu osobnost, když hovořil o laskavosti a skromnosti zesnulého politika. Carter, který zemřel ve sto letech, se celý život zasazoval o lidská a občanská práva a získal Nobelovu cenu míru.
před 12 hhodinami

Ve Vilniusu byly nalezeny pohřební klenoty polsko-litevských panovníků

V podzemní kryptě Katedrály svatého Stanislava a svatého Vladislava v litevském Vilniusu byla objevena skrýš s hrobovými insigniemi polsko-litevských panovníků z počátku 16. století. Tyto artefakty byly v katedrále ukryty během druhé světové války v roce 1939, pátrání po nich začalo již před několika desetiletími. Objev byl učiněn 16. prosince loňského roku.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...