Vybereme z táborů v Libyi uprchlíky, kteří potřebují pomoct, a přivezeme je do EU, řekl italský ministr

Až deset tisíc uprchlíků, kteří uvázli v táborech v Libyi, by mohlo příští rok využít legální humanitární trasy do Evropy. V rozhovoru, který otiskl list La Repubblica, to řekl italský ministr vnitra Marco Minniti.

V pátek se tímto způsobem přepravila první skupina 162 uprchlíků, které do Říma převezlo vojenské letadlo. Vybral je úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který tyto osoby označoval dosud za uprchlíky, nikoli za osoby s právem žádat o azyl. Mohou teď od první chvíle dostávat ekonomickou pomoc a zapojit se do integračních programů – jazykových, profesních a výukových.

„V roce 2018 se bude moci až 10 tisíc uprchlíků dostat bez rizika do Evropy humanitárními koridory,“ prohlásil Minniti. Zároveň řekl, že až 30 tisíc uprchlíků, kteří nemají právo na azyl, by mohlo být příští rok repatriováno. Letos se do vlasti vrátilo 17 tisíc osob z této skupiny.

Proud uprchlíků do Itálie výrazně oslabil

Italský ministr ocenil, že se Římu a Tripolisu podařilo dohodnout se na mechanismu, který umožní OSN vybrat už v Libyi osoby s právem na mezinárodní pomoc. „Mezinárodní organizace navíc mohou poslat personál do přijímacích center a zlepšovat v nich podmínky, což dosud možné nebylo,“ řekl ministr.

Podle něj se nyní příliv uprchlíků do Itálie citelně snižuje. Od ledna do 22. prosince italská pobřežní stráž zaznamenala příchod asi 119 tisíc lidí, což je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku méně o téměř 34 procent. Itálii se také letos podařilo umístit 11 tisíc uprchlíků do jiných zemí Evropské unie, zatímco loni to bylo jen 2500 osob.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump hodlá zavést volební reformu i bez souhlasu Kongresu

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že chce zavést povinnost voličů předkládat při volbách doklad totožnosti bez ohledu na to, zda s tím Kongres vysloví souhlas. Informovala o tom agentura AFP, podle níž jde ve Spojených státech o citlivé téma, neboť miliony oprávněných voličů takový doklad nemají.
00:32Aktualizovánopřed 29 mminutami

Putin chce na Ukrajině zopakovat Mnichov 1938, řekl Zelenskyj

Ruský vládce Vladimir Putin doufá, že by mohl zopakovat Mnichov 1938 a získat část Ukrajiny, stejně jako Adolf Hitler získal část Československa, prohlásil na Mnichovské bezpečnostní konferenci ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ukrajina si válku nevybrala a není možné, aby současná situace trvala napořád, zdůraznil. „Ukrajinci jsou lidé, ne terminátoři,“ podotkl Zelenskyj s tím, že Kyjev a Evropa potřebují silné bezpečnostní garance.
13:11Aktualizovánopřed 38 mminutami

Osud USA je propojen s Evropou, řekl Rubio v Mnichově

Evropa a Spojené státy patří k sobě, uvedl v projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci šéf americké diplomacie Marco Rubio. Zdůraznil, že USA chtějí posílit ekonomiku, ochránit lépe hranice a potřebují silné spojence. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval evropským lídrům za podporu. Vystoupí také český ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Český prezident Petr Pavel se na okraj konference zúčastní diskuze o Ukrajině.
07:19Aktualizovánopřed 50 mminutami

NYT: Trumpova vláda chce od sociálních sítí osobní údaje kritiků ICE

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) posílá obsílky technologickým společnostem, včetně Mety a Googlu, s žádostmi o jména, e-mailové adresy, telefonní čísla a další identifikační údaje uživatelů sociálních sítí, kteří na svých účtech kritizují Úřad pro imigraci a cla (ICE) nebo sledují jeho aktivity, píše deník The New York Times (NYT). Administrativa prezidenta Donalda Trumpa tak podle deníku zesiluje své úsilí identifikovat ty, kteří nesouhlasí s operacemi kontroverzního úřadu.
před 2 hhodinami

Venezuela propustila další politické vězně, na zákon o amnestii se ale dál čeká

Venezuelské úřady v sobotu propustily dalších sedmnáct politických vězňů, a to v rámci nedávno představeného zákona o amnestii. Očekávalo se, že parlament zákon schválí již ve čtvrtek, ale kvůli sporu provládních a opozičních poslanců se tak nestalo, uvedla agentura AFP. Veškerá propuštění na svobodu jsou proto podmínečná. Opoziční strana Vente Venezuela později podle agentury Reuters potvrdila, že úřady propustily deset mužů a sedm žen.
09:52Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Armáda USA udeřila v Karibiku na loď podezřelou z pašování drog, zemřeli tři lidé

Americká armáda uvedla, že v Karibiku zaútočila na další loď. Zabila při tom tři lidi, které označila jako „narkoteroristy“. O úderu armáda v noci na sobotu informovala na síti X.
před 11 hhodinami

Starý světový řád založený na pravidlech už neexistuje, řekl Merz v Mnichově

Starý světový řád založený na pravidlech už neexistuje, řekl německý kancléř Friedrich Merz na úvod Mnichovské bezpečnostní konference. Do bavorské metropole přijely desítky šéfů vlád a hlav států, stovka ministrů a další stovky hostů z celého světa. Debatovat budou o rusko-ukrajinském konfliktu nebo bezpečnostní situaci ve světě. Česko zastupuje prezident Petr Pavel, ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD).
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Největší kompromis je, že Putin není ve vězení, řekl Zelenskyj

Prezident Spojených států Donald Trump vyzval z Washingtonu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k aktivitě, jinak podle něj promešká naději na mír s Ruskem. V reakci pak Zelenskyj mimo jiné prohlásil, že největším kompromisem je to, že ruský vládce Vladimir Putin a jeho přátelé nejsou ve vězení. Připomněl tím, že Putin je mezinárodně stíhaným zločincem kvůli rozpoutání války na Ukrajině, což americký prezident trvale opomíjí.
před 16 hhodinami
Načítání...