Vídeňská policie: Některým evropským metropolím prý hrozí útok

Několik evropských metropolí dostalo varování, že jim v období mezi Vánocemi a Novým rokem v Evropě hrozí střelba nebo bombový útok, oznámila policie ve Vídni, kde rakouské úřady zvýšily bezpečnostní opatření. Česká policie prý nemá informace o možné teroristické hrozbě v ČR.

Před atentáty v Evropě prý varovala „spřátelená“ zpravodajská služba. „Byla zmíněna možná jména potenciálních útočníků, kteří byli prověřováni. Vyšetřování založené na tomto prověřování zatím nedospělo ke konkrétním výsledkům,“ uvedla bez dalších podrobností vídeňská policie.

Varování, které bylo vydáno několik dní před Vánocemi, neupřesňuje žádný cíl. Vídeňské úřady proto nehodlají rušit žádné akce připravované ke konci roku, informoval web britského deníku The Guardian.

Mluvčí vídeňské policie Christoph Pölzl listu řekl, že nejsou důkazy, že podezřelé osoby jsou v Evropě a jestli vůbec existují.

Vídeňská policie
Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Vídeňská policie bude důkladněji sledovat místa, kde je víc lidí - zejména dějiště společenských událostí a dopravní uzly. Stejně tak chce věnovat větší pozornost podezřelým zavazadlům.

Mluvčí německého ministerstva vnitra uvedl, že z operačních důvodů se úřad ke konkrétním situacím nevyjadřuje. „Německo je stále v hledáčku terorismu džihádistů,“ řekl agentuře Reuters.

Česká policie má informaci o varování už několik dní. „Momentálně ale o žádném hrozícím nebezpečí útoku v českém městě nevíme,“ sdělila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Varování přišlo šest týdnů po útocích v Paříži, kde islamisté zavraždili na různých místech 130 lidí a dalších nejméně 350 osob zranili. Nedávno byla v Rakousku v souvislosti s těmito atentáty zadržena dvojice mužů. Podle policejních zdrojů citovaných agenturou AFP pochází jeden z mužů z Alžírska, druhý je Pákistánec.