Vedení Středoafrické republiky kvůli sektářskému násilí končí

Bangui - Středoafrický prozatímní prezident Michel Djotodia i premiér Nicolas Tiengaye složili funkce. Nedaří se jim zastavit nepokoje mezi křesťany a muslimy v zemi a konflikt už ohrožuje situaci v celém regionu. Své domovy opustil skoro milion Středoafričanů a v zemi působí stovky zahraničních vojáků. Jejich úspěchy jsou ale jen dílčí. Země zažívá neklid od převratu, za nímž loni v březnu stálo islamistické hnutí Séléka. Tomu velel právě Djotodia.

Spekulace o odstoupení středoafrického prezidenta se objevily už ve čtvrtek. Podle informací od vyjednávačů v Ndjameně přinutili prezidenta i premiéra k rezignaci ostatní účastníci regionálního summitu středoafrických zemí (CEEAC) v Čadu. Tento krok považují za důležitý pro vyvedení země z paralýzy.

Když zprávy ze summitu dorazily do hlavního města Středoafrické republiky, do ulic vyšly tisícovky slavících, tančících a zpívajících lidí. Oslavy propukly také v uprchlickém táboře na letišti. „Je to nový den pro Středoafrickou republiku. Bůh vyslyšel naše volání a modlitby,“ citovala Reuters 71letou Jeanne.

Za násilím ve Středoafrické republice stojí neshody mezi muslimskou menšinou, která se před deseti měsíci převratem chopila moci, a křesťanskou většinou. Krveprolití si dosud vyžádalo více než tisíc obětí a jedna z nejchudších afrických zemí se ocitla na pokraji humanitární katastrofy.

3 minuty
Prezident i premiér Středoafrické republiky rezignovali
Zdroj: ČT24

Náboženské skupiny se vzájemně obviňují z vraždění civilistů

Místní obyvatelé tvrdí, že muslimské milice Séléka, které v březnu zbavily moci křesťanského prezidenta Françoise Bozizého, zabíjejí civilisty. Muslimové ale násilí připisují křesťanské domobraně zvané antibalaka.

Francouzští vojáci v Bangui
Zdroj: ČTK/AP/Rebbecah Blackwell

Francie má ve Středoafrické republice 1 600 vojáků, z nichž asi tisícovka působí v hlavním městě. Africká skupina MISCA má k dispozici 4 tisíce lidí, ale ani tito zahraniční vojáci nejsou schopni násilí zastavit.

Otázkou ovšem zůstává, jestli odstoupení politického vedení nevytvoří v zemi ještě větší mocenské vakuum. Středoafrická republika má za sebou dlouhou historii převratů a diktatur.


Zvětšit mapu

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ve volbách do nejvyššího soudu Wisconsinu uspěla kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Volby soudce byly prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
před 9 mminutami

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 6 hhodinami

V izraelském vězení zemřel mladistvý Palestinec. Okolnosti jsou nejasné

V izraelském vězení zemřel po půl roce zadržování sedmnáctiletý Walíd Ahmad. Oficiálně nebyl z ničeho obviněn. Okolnosti smrti z minulého víkendu stále nejsou jasné. Ve vazbě již zemřelo třiašedesát zadržených Palestinců, Walíd Ahmad byl prvním mladistvým. Podle rodiny byl před zatčením zdravý.
před 7 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Automobilky dostanou více času na splnění emisních cílů, navrhla EK

Evropská komise (EK) navrhla úpravu systému pokut pro výrobce aut, kteří neplní emisní cíle. Automobilky by tak nově měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Litva navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP

Litevská vláda po dohodě s opozicí navýší výdaje na obranu na více než pět procent HDP. Polovina financí bude určena na modernizaci, zbytek půjde na navýšení výcvikových kapacit. Vilnius chce kvůli obavám z agresivní politiky Ruska a Běloruska do pěti let zdvojnásobit počet svých vojáků. Třímilionová země tak plánuje mít do konce desetiletí skoro padesát tisíc aktivních vojáků, včetně rezerv.
před 10 hhodinami

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Osud Buči je pro Ukrajince děsivým symbolem ruské agrese

Před třemi lety vstoupili ukrajinští vojáci do města Buča obsazeného ruskými vojáky na začátku války. Okupanti tam zavraždili 561 lidí. V Buče a dalších oblastech Ukrajinci zdokumentovali 183 tisíc válečných zločinů. Masakr se stal pro napadenou zemi, která se nadále brání ruské agresi, děsivým symbolem.
před 10 hhodinami
Načítání...