Ve venezuelském parlamentu bylo veselo

Caracas - Až parlamentní ostraha musela ve čtvrtek ukončit pěstní souboje venezuelských poslanců, které vypukly po hádce mezi stoupenci autoritářského prezidenta Huga Cháveze a opozičními zastupiteli. Parlamentní rvačka, už druhá od počátku roku, nezanechala na poslancích žádné vážnější následky.

Venezuelské Národní shromáždění nebylo až donedávna na parlamentní spory zvyklé, protože volby v roce 2005 opozice bojkotovala a parlament byl téměř jednobarevný. V loňských zářijových volbách ale strany stojící v opozici vůči Chávezovi získaly 67 ze 165 poslaneckých křesel a v parlamentu začalo být živo.

Jak píše agentura AP, čtvrteční pěstní souboj byl vyústěním parlamentních interpelací, při nichž opozice „grilovala“ členy Chávezovy vlády. Stoupenci prezidenta v sále hlasitě protestovali, opozice je chtěla umlčet. Místopředseda parlamentu marně volal poslance k pořádku, až musela zasáhnout parlamentní ochranka. Policisté bojující strany oddělili, lékařského ošetření nebylo třeba.

Příčinou bouřlivých sporů ve venezuelském parlamentu je fakt, že Chávez a jeho spojenci ztratili po volbách dvoutřetinovou parlamentní většinu potřebnou k hladkému schvalování zákonů. Opozice neváhá svého práva využít a řadu důležitých zákonů brzdí.

Vydáno pod