Ve Švýcarsku zatkli několik lidí kvůli „sebevražedné kapsli“

10 minut
Švýcarsko poprvé využilo speciální sebevražednou kapsli
Zdroj: ČT24

Švýcarské úřady na začátku tohoto týdne zatkly několik lidí, kteří podle prokuratury napomáhali k dokonání sebevraždy prostřednictvím nelegálního zařízení. To bylo ve Švýcarsku, které asistované umírání legalizovalo jako první na světě a poskytnutí pomoci a prostředků k umírání je v něm v souladu se zákonem, nasazeno vůbec poprvé a jeho propagátoři hovoří o poklidném odchodu ze života. Podle kritiků jde ale mimo jiné o spornou, nedostatečně popsanou a potenciálně trýznivou metodu umírání.

Podle poslankyně švýcarského federálního parlamentu Elisabeth Baumeové-Schneiderové legální asistovaná sebevražda ve Švýcarsku musí splňovat zejména dva lékařské a etické požadavky, a to aspekt vlastního rozhodnutí a samostatnosti na konci života. „Stejně jako schopnost vlastního úsudku osoby, která si přeje zemřít. Ty jsou ústřední,“ dodala.

Alpská konfederace zároveň tyto principy formuluje velmi úzce a přesně, a tak mimo jiné zakazují zapojení další strany – jmenovitě v krocích, které přímo vedou k úmrtí. Právě tato pravidla měla být podle švýcarské prokuratury porušena v případě úmrtí zahraniční klientky v kantonu Schaffhausen.

„Trestný čin, který vyšetřujeme primárně, je (porušení) článku 115 trestního zákoníku: podněcování a napomáhání k sebevraždě,“ sdělil vedoucí státního zastupitelství švýcarského kantonu Schaffhausen Peter Sticher.

„Ve Švýcarsku není dovolena eutanazie a není tam dovolena ani asistovaná sebevražda v rámci zdravotní péče,“ upozornil přednosta ústavu etiky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Marek Vácha. Zhruba od začátku čtyřicátých let je podle něj možné provozovat asistovanou sebevraždu s tím, že existuje několik společností, které dávají poradenství a prostředky, jak sebevraždu provést. V zemi se kvůli tomu rozmáhá takzvaný „sebevražedný turismus“.

Sarkofág s dusíkem

Police nyní zatkla hned několik osob, které umožnily sebevraždu v zařízení, které připomíná kokpit letadla. Přístroj je vybavený lůžkem a má uvnitř tlačítko, jímž se do interiéru vpouští dusík. Tento plyn vytlačí vzduch a člověk se v jeho nitru udusí. V kauze, která přitáhla pozornost k lesní usedlosti ve švýcarském Merishausenu, je to vůbec poprvé, kdy byla tato přenosná plynová komora k sebevraždě použita.

„Ten sarkofág skutečně vzniká jako nápad jedince, nemá nic společného se zdravotní péčí, ani v Austrálii, ani ve Švýcarsku. Je to 3D tiskárna a nápad jednoho člověka, tak je potřeba se na to dívat,“ upozornil Vácha.

Dusík byl poprvé k popravě použit na začátku roku v americkém státě Alabama. Kritici ji označovali za příliš krutou, ale vězeňská správa argumentovala tím, že odsouzený upadne do kómatu a muka necítí. Poprava podle očitých svědků však vypadala jinak.

„Nebyl to někdo, kdo by do třiceti sekund upadl do bezvědomí. To, co jsme viděli, byly minuty, ve kterých někdo zápasil o svůj život. A v (popravčí) místnosti jsme viděli vězeňské zřízence, kteří byli viditelně zaskočeni tím, jak špatně se ta věc vyvinula,“ popsal Jeff Hood, kněz starokatolické církve a duchovní průvodce odsouzeného Kennetha Smithe.

Bez etického i medicínského základu

Takzvaná dusíková hypoxie se do té doby používala jen při porážkách hospodářských zvířat. Pochybnosti vyvolávalo zejména to, že její účinky na lidský organismus nebyly dostatečně popsány. Její nasazení při popravě v Alabamě nahradilo rovněž sporné a nedostatkové injekce s jedem.

„Byla to už pátá exekuce, které jsem byl v Alabamě svědkem, a nikdy jsem neviděl tak drastickou reakci (organismu) na popravu,“ řekl reportér Lee Hedgepeth.

Pitevní protokol popraveného někteří odborníci v USA označili za znepokojivý, dusíkovou hypoxií jsou nyní zjevně znepokojené i švýcarské úřady. Země, která jako první na světě zpřístupnila asistovanou sebevraždu, použití plynového přístroje nikdy neautorizovala. Jeho propagátory dlouho před premiérovým nasazením varovala. Mimo jiné s tím, že projekt postrádá relevantní etický i medicínský základ.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

KLDR pytlačí a pašuje ohrožená zvířata, některá už vyhubila

Severokorejská vláda se silně podílí na neudržitelném a nezákonném obchodu s volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, který zahrnuje i druhy chráněné vlastními zákony. Představuje tak hrozbu pro obnovu biologické rozmanitosti v regionu, uvádí nová studie vědců z Londýna.
před 29 mminutami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musí změnit.
08:35Aktualizovánopřed 30 mminutami

Čína a USA omezují výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda předpokládá, že základní clo bude činit deset procent, Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
09:51Aktualizovánopřed 42 mminutami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu útočilo v noci drony

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí.
08:26Aktualizovánopřed 52 mminutami

Členové britských speciálních sil vraždili zajatce včetně dětí, píše BBC

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek Special Air Service (SAS) a Special Boat Service (SBS) poskytli BBC svědectví o údajných válečných zločinech, které páchali jejich kolegové v Iráku a Afghánistánu. Nové výpovědi více než třiceti lidí zahrnují obvinění ze zločinů, které se měly odehrávat během více než deseti let, což je výrazně déle než tříleté období, které je ve Spojeném království v současné době vyšetřováno.
10:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 4 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis

Americký prezident Donald Trump v pondělí podepíše exekutivní příkaz, který podle něj „téměř okamžitě“ sníží ceny léků na předpis ve Spojených státech na úroveň, jaká se platí v jiných vyspělých zemích. Tvrdí, že by mělo jít o pokles ceny o třicet až osmdesát procent. Trump to oznámil v neděli pozdě večer místního času (v noci na pondělí SELČ) na sociální síti Truth Social.
05:57Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Katar daruje Trumpovi luxusní „nebeský palác“. Demokraté mluví o korupci

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá přijmout od katarské královské rodiny jako dar luxusní letoun Boeing 747-8, který by měl být upraven tak, aby mohl sloužit jako prezidentský speciál Air Force One. Píší o tom tiskové agentury a americká média s odvoláním na své zdroje, jako první o věci informovala v neděli večer stanice ABC News.
před 4 hhodinami
Načítání...