Válka dronů na Ukrajině se vyvíjí. Obě strany jsou stále zkušenější v jejich využití

30 minut
Zóna ČT24: Využití dronů v rusko-ukrajinské válce
Zdroj: ČT24

Měnící se využití dronů v pokračující válce na Ukrajině, tímto tématem se zabýval pořad Zóna ČT24, který moderovali Jakub Szánto a David Miřejovský. Dále se věnoval například také americkým raketometům HIMARS či britským raketám Storm Shadow.

Na počátku války byly jedním z klíčových prostředků ukrajinské obrany proti ruské agresi turecké drony Bayraktar. Podle webu Oryx, který dokumentuje ztráty na obou stranách, ukrajinské Bayraktary zničily nejméně sto tanků, padesát obrněných vozidel, sto padesát děl, přes devadesát salvových raketometů nebo 48 protiletadlových systémů.

Ukrajinci jich postupně využívali nejméně padesát. Rusové se ale poté dokázali takticky přizpůsobit. „Protivzdušná obrana Ruska dost těchto strojů zničila,“ řekl prezident Aliance pro bezpilotní letecký průmysl Jakub Karas.

Další využití dronů

V současné době zbylé kusy nevyužívají Ukrajinci pro přímý boj, ale častěji pro plnění různých průzkumných úkolů, protože Bayraktary mají velmi dobré optické senzory. 

V posledních několika měsících Ukrajinci jinými drony začali útočit na Rusy i přímo na jejich území. V říjnu loňského roku sebevražedný dron údajně vážně poškodil dva strategické bombardéry TU-22M na letecké základně Šajkovka. Ta je jen 270 kilometrů daleko od Moskvy. V dubnu pak dron UJ-22 ukrajinské výroby spadl nedaleko Moskvy. „Je schopný doletu až 800 kilometrů, tak zde způsobil explozi,“ doplnil Karas. 

Obrovský boom v této válce zažily i běžně dostupně malé drony. Ukrajinci je využívají hlavně pro průzkum, navádění dělostřelectva nebo na vyhledávání raněných spolubojovníků. A to i díky českým dobrovolníkům z týmu nazvaného Vozím drony na Ukrajinu. „Je to určitě přes sto kusů, to můžu takto říct. A snažíme se tam ob dva měsíce posílat další desítky kusů,“ řekl český dobrovolník z týmu „Vozím drony na Ukrajinu“.

Před použitím v boji ale musí drony projít řadou úprav. „V tom dronu je potřeba upravit software, aby nevysílal svoje identifikátory, a když se dostane do nepřátelských rukou, respektive když náš pilot přijde o kontrolu, aby smazal všechny možné údaje, které si shromažďuje,“ dodal zmíněný dobrovolník. 

Mimo průzkumu dokáží Ukrajinci těmito malými drony i útočit na ruské pozice. Upravují je tak, že z nich jdou shazovat třeba ruční granáty. 

Ale i Rusové se je naučili využívat. „Mají víceméně to samé vybavení jako my, my máme dejme tomu čtvrt, půl roku náskok, ale je to pořád soutěž, je to boj,“ řekl dobrovolník a varoval před podceněním Rusů. 

Iránské drony v akci

Rusové často využívají také íránské kamikadze drony Šáhed 136. Těm se kvůli zvuku, jaký vydává jejich dvoudobý motor, přezdívá mopedy. „Útočí v takzvaných rojích, to znamená, že jich je vypuštěno více než jeden najednou. Většinou se jedná minimálně o pět kusů,“ uvedl Karas.

Jejich velkou taktickou výhodou je, že vypouštěcí rampy se dají tahat za nákladními vozidly. Jsou tak velmi mobilní a je těžké vysledovat místa, odkud startují. Ukrajinci se je ale naučili ve ve vzduchu velmi dobře likvidovat. Jen při útoku na Kyjev v noci ze 7. na 8. května jich sestřelili 35.

„Ukrajinská strana získala mnoho zkušeností, troufám si říct, že patří v tuto chvíli mezi nejdokonalejší armády, které dokáží detekovat všechny způsoby takovýchto dronů,“ zmínil Karas. Írán dronů Šáhed do Ruska poslal údajně už nejméně 1700. I proto Spojené státy v dubnu uvalily sankce na další íránské firmy spojené s jejich výrobou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Muskův rozklad agentury USAID dostal u odvolacího soudu zelenou

Federální odvolací soud v USA rozhodl, že úřad pro efektivitu vlády (DOGE) miliardáře Elona Muska může pokračovat ve škrtech v agentuře pro mezinárodní rozvoj (USAID), Informují o tom agentury.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA ruší víza kvůli protestům proti válce v Gaze

Americký ministr zahraničí Marco Rubio potvrdil, že Spojené státy zrušily vízum nejméně třem stovkám studentských aktivistů ze zahraničí, kteří se měli podílet na organizaci radikálních protestů proti válce v Gaze. Úřady tvrdí, že podporou extremistické ideologie islamismu a protižidovskými hesly porušili pravidla pro udělení práva studovat na univerzitách v USA.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Alžírský soud poslal spisovatele Sansala do vězení, Macron volá po propuštění

Paradoxně jako dobrou zprávu hodnotí příznivci Boualema Sansala verdikt alžírského soudu, který kontroverzního spisovatele poslal na pět let do vězení za tvrzení, že sporné území Západní Sahary dříve patřilo Maroku. Za názor, který oficiálně zastává i Francie, mu hrozilo až doživotí. Mírnější trest pro autora, jenž je podle svých blízkých vážně nemocný, naznačuje zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi – a příslib propuštění, po němž volá i francouzský prezident Emmanuel Macron.
před 7 hhodinami

Gazanské demonstrace proti Hamásu mají obrovský účinek, míní Borek

V Gaze již čtvrtým dnem protestují Palestinci proti hnutí Hamás. Agentury píšou o největších demonstracích od začátku izraelské ofenzivy po teroristickém útoku Hamásu ze 7. října 2023, které jsou vzácným projevem nesouhlasu s teroristickým hnutím. Podle blízkovýchodního zpravodaje ČT Davida Borka mají protesty obrovský účinek. „Stovky demonstrantů v Gaze mají neskonale větší dopad než statisíce protestujících ve svobodném světě,“ vysvětluje.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno přes 150 obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Thajsko prozatím oznámilo nejméně devět mrtvých, pohřešuje se 117 lidí. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Neudělalo dost, obul se Vance v Grónsku do Dánska

Americký viceprezident JD Vance na americké základně Pituffik v Grónsku kritizoval Dánsko za to, že se podle něj dobře nestaralo o ostrov a neinvestovalo dost do jeho bezpečnosti. O Grónsko opakovaně projevuje zájem prezident Donald Trump. Ten v pátek uvedl, že USA potřebují Grónsko pro mezinárodní bezpečnost a mír ve světě. Evropané to pochopí, nebo jim to budeme muset vysvětlit, dodal. Dánsko i samotní obyvatelé ostrova to odmítají.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 8 hhodinami

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říkají Češi v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...