V USA obvinili ruskou právničku, která se před volbami sešla s Trumpovými lidmi

Ruskou právničku Natalji Veselnickou obvinili ve Spojených státech z maření spravedlnosti. S odvoláním na úřad státního zástupce v newyorském Manhattanu o tom informovala agentura Reuters. Veselnická vešla ve známost schůzkou s několika členy kampaně Donalda Trumpa před prezidentskými volbami v roce 2016. Případ, ve kterém byla nyní obviněna, s Trumpem nijak nesouvisí, podle agentury AFP ale dokazuje její vazby na ruské úřady.

Agentura Reuters s odvoláním na vyšetřovací spis píše, že Veselnická se údajného maření spravedlnosti dopustila, když v případu praní špinavých peněz, který byl urovnán v roce 2017, jako právní zástupkyně obžalované strany poskytla soudci zavádějící vyjádření.

Ruská právnička se v červnu 2016 v newyorské Trump Tower sešla s Donaldem Trumpem mladším, Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem a tehdejším šéfem Trumpovy prezidentské kampaně Paulem Manafortem, kteří si od schůzky slibovali získání kompromitujících informací o Hillary Clintonové, demokratické kandidátce v prezidentských volbách. Setkáním se v rámci svého vyšetřování zabývá zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller, který zkoumá údajný ruský vliv na americké prezidentské volby.

Trump mladší i Kushner později prohlásili, že setkání nic nepřineslo, a zdůraznili, že se nikdy tajně nedohadovali s Rusy na ovlivnění voleb. Prezident Trump v minulosti několikrát popřel, že by o setkání svých blízkých s Veselnickou věděl.

Aktuální obvinění Veselnické s vyšetřováním údajného ruského zasahování do prezidentských voleb v USA nesouvisí. Podle agentury AFP nicméně obsahuje důkaz o napojení právničky na ruskou exekutivu. Agentura Reuters uvedla, že Veselnická zatajila, že v případě praní špinavých peněz tajně spolupracovala s vysoce postaveným ruským žalobcem. Obžalovanou byla v tomto případě ruská společnost.

Podle agentury AP Veselnická v současnosti žije zřejmě v Rusku.