V polském Rzeszówě zemřelo už sedm lidí nakažených legionellou

Počet obětí nákazy bakterií legionella v Rzeszówě na jihovýchodě Polska stoupl na sedm. Informovala o tom agentura PAP s odvoláním na místní úřady. Šířením nákazy se zabývá krizový štáb a hygienici pátrají po zdroji, který zatím zůstává neznámý. Jednou z možností je městská vodovodní síť. Odborníci provedli testy v městském vodovodním systému, jejich výsledky mají být v pondělí. Šíření nákazy vyšetřuje i kontrarozvědka ABW, která prověřuje, zda nejde o úmyslný zásah do vodovodního systému.

Pověřenec polské vlády pro bezpečnost informačního prostoru Stanislaw Žaryn označil vyšetřování ABW za rutinní postup. Přesto je podle něj třeba prověřit různé scénáře, včetně vyloučení možného zapojení Ruska. Rádio RMF informovalo, že příslušníci ABW zatím nenašli nic, co by nasvědčovalo sabotáži.

„V současné době evidujeme sedm úmrtí lidí s potvrzenou infekcí Legionella pneumophila a doprovodnými onemocněními,“ uvedl mezitím v prohlášení zdravotnický inspektorát v Rzeszówě. „Úmrtí se týkají čtyř mužů a tří žen ve věku 64 až 95 let,“ dodal úřad s poznámkou, že šest lidí bylo obyvateli Rzeszówa a jedna osoba pocházela z regionu.

Ve čtvrtek polské úřady informovaly o pěti obětech nemoci. Oproti čtvrtečním informacím také stoupl počet lidí, kteří byli kvůli nákaze hospitalizováni, zatímco v předešlém dni úřady informovaly o 76 pacientech s legionellou v nemocnicích, v pátek informují o 113 hospitalizovaných.

Bakterie legionelly mohou vyvolat zápal plic (legionářskou nemoc), případně onemocnění podobné chřipce (pontiackou horečku). Mohou se vyskytovat ve vodě nebo ve vlhké půdě. Přenáší se mimo jiné klimatizací, vodovodními sítěmi, vzduchotechnikou. Lidé se nakazí především vdechováním kontaminovaného aerosolu, přenos z člověka na člověka nebyl prokázán.

Město mezitím zvýšilo na maximum množství chloru a dalších prostředků, které se používají k úpravě vody. Vodovodní systém bude také dezinfikován, uvedl starosta města Konrad Fijolek.