V Olomouci nahrazují srdeční chlopeň unikátní metodou

Olomouc - Kardiologové Fakultní nemocnice v Olomouci začali léčit srdce novou a výjimečnou metodou, která je k pacientům nejen šetrnější, ale zároveň výrazně zkracuje hospitalizaci. Lékaři při operaci nahrazují chlopeň speciálním souborem nástrojů, který zavedou do těla vpichem přes třísla. Specialisté teď pomáhají pacientům, kterým například kvůli cukrovce, onemocnění ledvin nebo předchozí operaci srdce nemohou provést klasický chirurgický zákrok.

Jedním z pacientů je i osmdesátiletý Antonín Papoušek z Olomouce, kterému lékaři už před sedmi lety voperovali bypass. Nyní po novém zákroku už po čtyřech dnech bez problémů chodí. „Zadýchával jsem se, míval jsem problémy v srdeční krajině, kdy to bylo nepříjemné. Všechna čest a sláva, co tady se mnou provedli,“ prohlásil Papoušek.

Celý zákrok trvá maximálně dvě hodiny. Lékaři provedou pouze lokální znecitlivění a během operace mohou s pacienty komunikovat. Pomohou tak i lidem nad pětasedmdesát let, u nichž je klasická operace velkým rizikem. „Aortální stenóza je nejčastější srdeční vadou, pro kterou je indikován standardně kardiochirurgický výkon. Nicméně asi 30 procent pacientů, kteří jsou indikováni k tomuto chirurgickému výkonu, ho nemohou pro vysoké riziko podstoupit,“ uvedl přednosta I. interní kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci Miloš Táborský.

Reportáž Martiny Vysloužilové (zdroj: ČT24)

Zdravotní pojišťovny zatím tuto léčbu neproplácejí, a tak náklady nese na svých bedrech nemocnice. Ta je teprve sedmým pracovištěm v zemi, kde zákrok umějí provést. Tímto novým způsobem chtějí kardiologové letos léčit asi dvě desítky pacientů.

Vydáno pod