V neuznaném Somalilandu se konají prezidentské volby

Hargeysa (Somálsko) - V samozvané Republice Somaliland na severovýchodě Somálska začaly dnes ráno prezidentské volby. Mají ukázat demokratičnost této relativně stabilní enklávy, jež usiluje o mezinárodní uznání nezávislosti na konfliktním zbytku Somálska. Hlasování probíhá za přísných bezpečnostních opatření, jež byly vyvolány hrozbami povstalců působících na zbytku somálského území.

Kvůli útokům je odpojena telekomunikační síť i uzavřeny hranice

Úřady Somalilandu oznámily, že na dobu hlasování enkláva uzavřela své hranice, aby islamističtí rebelové ze Somálska nemohli volby překazit. Radikální muslimské hnutí Šabáb, které se snaží svrhnout křehkou centrální somálskou vládu a má údajně vazby na teroristickou síť Al-Káida, totiž somalilandské voliče varovalo před sebevražednými útoky v případě, že by šli hlasovat. „Bezpečnostní složky naší země uzavřely hranice. Zakázána je rovněž jakákoli doprava v Somalilandu kromě té, kterou povolí volební komise,“ řekl policejní šéf Mohamed Saqadi Dubad. Odpojena je prý také telekomunikační síť, aby rebelové nemohli pomocí telefonu na dálku odpálit nastražené výbušniny.

SOMALILAND

- hlavní město: Hargeysa

- počet obyvatel: 1 200 000

- nezávislost na Somálsku vyhlášena r. 1991, mezinárodně neuznaná

- ve srovnání s rozvráceným zbytkem Somálska je Somaliland klidným územím s funkčním trhem, obchodními zákony, internetem a mobilní sítí

K volbám se zaregistrovalo přes 1,6 milionu lidí z asi čtyřmilionové somalilandské populace, kteří odevzdají své hlasy ve více než 1800 volebních místností. Podle průzkumů veřejného mínění má až 54procentní podporu a tedy největší naději na vítězství Ahmed Mohamud Silanyo, někdejší předseda Somálského národního hnutí, které v roce 1991 vyhlásilo nezávislost Somalilandu. Jeho soupeři jsou Feysal Ali Warabe, který by mohl získat kolem 28 procent voličských hlasů, a stávající držitel prezidentského úřadu Dahir Riyale Kahin, jenž vládne Somalilandu od roku 2003 a jenž v průzkumech získával kolem 18 procent podpory.

Všichni tři kandidáti slibují, že budou usilovat o větší mezinárodní uznání Somalilandu, aby byla zachována dosavadní bezpečnost této enklávy a její hospodářský rozvoj, o nichž lidé ve zbytku Somálska mohou jen snít. Regulérnost hlasování sledují desítky mezinárodních pozorovatelů. Výsledky se očekávají zhruba za týden. „Tyto volby znamenají most k mezinárodnímu uznání a ukážou světu, že v Somalilandu vládne demokracie,“ řekl šéf univerzity v somalilandské metropoli Hargeyse. Také řadoví voliči chápou hlasování jako příležitost předvést světu demokratičnost své enklávy, jejíž samostatnost si přejí. Již od půlnoci, několik hodin před oficiálním zahájením voleb se před hlasovacími místnostmi v Hargeyse tvořily fronty.

Somaliland není ani po téměř dvaceti letech mezinárodně uznáván

Severosomálští separatisté vyhlásili nezávislost Somalilandu v roce 1991, mezinárodně však stát uznán nebyl a Somaliland je tak nadále považován za poloautonomní oblast v rámci Somálska. Region má vlastní bezpečnostní složky, právní systém a měnu. Zbytek Somálska nemá funkční vládu od roku 1991, kdy se po svržení diktátora Mohammeda Siada Barreho v zemi rozpoutala občanská válka. Takřka 3,7 milionu Somálců, asi polovina obyvatelstva, je závislá na humanitární pomoci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 13 mminutami

Turecko pohřbívá oběti požáru z horského hotelu

Turecké úřady v souvislosti s úterním požárem hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka zadržely již jedenáct lidí, včetně majitele hotelu. Při neštěstí zahynulo 79 lidí a další desítky jich byly zraněny. Země držela ve středu státní smutek, konaly se také první pohřby.
13:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 1 hhodinou

Při útoku v německém parku zemřel muž a batole

Dva lidé včetně dvouletého dítěte zemřeli po útoku nožem v bavorském městě Aschaffenburg. Policie zadržela podezřelého osmadvacetiletého muže původem z Afghánistánu. Další tři lidé byli zraněni. Bavorský premiér Markus Söder označil čin za hrozivý. Motiv zatím není jasný, policie nevyloučila terorismus.
17:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Trump také znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
06:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump omilostnil i vůdce milicí. Republikáni mírní kritiku

Mnozí republikánští senátoři ještě před nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu nesouhlasili s možným omilostněním a zmírněním trestů pro patnáct set útočníků na Kapitol, kde 6. ledna 2021 zemřelo několik lidí. Poté, co Trump po své inauguraci obviněné skutečně omilostnil, ale řada republikánů otočila a proti rozhodnutí se zpravidla nijak nevymezuje. Někteří se ho dokonce snaží obhájit.
před 3 hhodinami

Hútíové po roce propustili posádku ukořistěné lodi

Jemenští povstalci hútíové po víc než roce propustili posádku zadržovaného tankeru Galaxy Leader. Loď plující pod bahamskou vlajkou rebelové podporovaní Íránem napadli v listopadu 2023. Akci tehdy označili za pomstu za izraelský vpád do Pásma Gazy. Posádka se skládala z 25 členů různých národností včetně Bulharů, Ukrajinců či Filipínců.
16:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pacienti umírají na chodbách, poukazují britské zdravotní sestry na krizi nemocnic

Britský zdravotní systém NHS je dlouhodobě přetížený. Nevalnou pověst tamního zdravotnictví zhoršují svědectví ze strany unie ošetřovatelského personálu. „Pacienti umírají na nemocničních chodbách, kde je dlouhé hodiny nikdo neobjeví, zatímco jiným pacientům, kteří utrpí infarkt, nelze poskytnout pomoc kvůli přeplněným chodbám,“ píše se mezi jiným v rozsáhlé zprávě, o které nedávno informovala britská média.
před 4 hhodinami
Načítání...