V Jižní Koreji evakuují desetitisíce skautů z jamboree. Tajfun vyhnal i českou výpravu

Jižní Korea zahájila evakuaci desítek tisíc skautů z dějiště světového jamboree na jihozápadě země, ke kterému se blíží tropická bouře Khanun. Skauti zamíří do bezpečnějších míst především v okolí hlavního města Soulu, uvedla agentura Reuters. Dokončit se už podařilo také evakuaci české výpravy. Náhradní ubytování v metropoli Čechům poskytla Korejská vojenská akademie.

Celkem bylo na úterní evakuaci z okresu Pusan nasazeno přes tisíc autobusů, aby pomohly zhruba 36 tisícům skautů z více než sto padesáti zemí světa dostat se do bezpečí. Mladí skauti se do konce svého pobytu v Koreji přesunou do osmi měst a provincií. Většina z nich bude mít vlastní pokoj nebo ho bude sdílet s jednou další osobou.

Konvoje autobusů doprovází policie ve stovkách aut, nasadila také čtyři vrtulníky. „Policie bude na evakuaci dohlížet, ministerstvo zemědělství pak zajistí, aby všichni evakuovaní dostali potřebné jídlo a hygienu, nechceme ohrozit zdraví účastníků,“ uvedl jihokorejský ministr vnitra Lee Sang-min. 

Dějiště jamboree už opustila i česká výprava. Osm autobusů nejprve odvezlo z okresu Pusan do Soulu české skauty ve věku od čtrnácti do osmnácti let, první z autobusů dorazil na nové místo ubytování před polednem SELČ. Skauti jsou ve vojenské akademii ubytováni v pokojích po čtyřech, uvedl konzul v Soulu Roman Masařík.

Později se na čtyřhodinovou cestu vydalo i zbývajících asi osmdesát dospělých Čechů ze servisního týmu, kteří v původním dějišti jamboree zůstávali. „Vedení kontingentu a všichni zbývající dospělí dobrovolníci právě dorazili do Soulu do náhradního ubytování, kde už několik hodin spí většina výpravy. Z pohledu českého kontingentu je tímto evakuace do Soulu zdárně ukončena,“ uvedla vpodvečer SELČ česká skautská organizace.

Mezi evakuovanými byla i 86členná slovenská výprava. Slovenští skauti i dobrovolníci se přestěhovali do internátu ve městě Inčchon nedaleko Soulu.

Zprávy ve 12: Začala evakuace skautů v Jižní Koreji (zdroj: ČT24)

Organizační chaos

V jednom z evakuačních autobusů byl s českou výpravou i reportér Českého rozhlasu Jakub Lucký. Podle něj odjezd provázel organizační chaos, také místo náhradního ubytování se měnilo.

Původně měli jet Češi na jinou univerzitu, sami ale zjistili, že ta s nimi nepočítá, a obrátili se tak na organizátory, aby s tím něco udělali, popsal zmatky Lucký. „Ani doprava na hlavním tábořišti není úplně optimální, autobusy tam popojíždějí pomaleji, než by bylo žádoucí,“ popsal postup evakuace reportér ČRo.

„Nálada mezi účastníky je dobrá, myslím, že to je zásluha vedení výpravy, které každý den vyhodnocovalo situaci, jaká je nálada, zajišťovalo náhradní jídlo, když české přijelo se zpožděním. Rozhodnutí o evakuaci bylo jihokorejské vlády,“ konstatoval Lucký s tím, že nejmladším českým účastníkům je čtrnáct let a jsou zvyklí na české táborové podmínky.

Problémový ročník skautského setkání

Evakuace je další komplikací pro letošní jamboree, na němž už stovky skautů měly zdravotní potíže kvůli vlně veder. Akce, které se celkem účastnilo čtyřicet tisíc lidí, také čelila kritice kvůli špatné organizaci. „Je to poprvé za více než sto let konání světových skautských jamboree, kdy jsme museli čelit tak složitým problémům,“ uvedlo vedení Světové organizace skautského hnutí (WOSM).

Kvůli obtížím už dříve své skauty z dějiště jamboree přemístily Velká Británie či Spojené státy. Více než čtyři sta českých skautů v místě zůstalo až do úterý. Na evakuaci byly podle mluvčí české organizace Barbory Trojak dobře připraveni a na předčasný odlet domů se nikdo z Čechů nechystal.

„Jamboree tímto nekončí. Očekáváme klidný odjezd a v Soulu pokračování našich dobrodružství, i když v pozměněné formě,“ sdělila v pondělí před evakucí Trojak. Závěrečný ceremoniál se podle ní uskuteční podle původního plánu 11. srpna v hale v Soulu. 

Již před zahájením jamboree zazněly kritiky ohledně výběru místa pro tábořiště, které je zcela bez stromů a postrádá jakoukoli ochranu před sluncem. Podle kritiků byla lokalita Semangum pro skautské setkání zvolena v rámci snahy ospravedlnit další investice na kontroverzním pozemku na západním pobřeží země, který vznikl po vybudování 33 kilometrů dlouhé pobřežní hráze.

Od dokončení výstavby bariéry v roce 2010 zůstávala oblast převážně prázdná navzdory plánům místních úřadů vybudovat tam dálnice, přístavy a mezinárodní letiště.

Někdejší ambiciózní rozvojový projekt je nyní vnímán jako ekologická katastrofa, která zničila pobřežní mokřady a poškodila rybolov, uvedla agentura AP. Provincie Čolla pukdo, která se úspěšně ucházela o pořadatelství jamboree, v dokumentu z roku 2018 podle AP napsala, že hlavním důvodem pro pořádání akce je přilákat investice do infrastruktury v oblasti poté, co původní projekt nepokročil tak, jak úřady doufaly.

Redaktor ČRo Lucký reportuje o extrémním počasí na jamboree (zdroj: ČT24)

Jihokorejský meteorologický ústav informoval, že tajfun provází vichr o rychlosti 126 kilometrů v hodině a očekává se, že ještě lehce nabere na síle. Na pobřeží by bouře měla udeřit ve čtvrtek ráno místního času (v noci na čtvrtek SELČ). V souvislosti s tajfunem v Jižní Koreji očekávají od středy do pátku silný vichr a lijáky.

Japonští meteorologové sdělili, že tajfun se v úterý ráno místního času nacházel 350 kilometrů jižně od města Kagošima, které leží na ostrově Kjúšú. Živel se nyní pomalu přesouvá směrem na sever, dodali meteorologové.

Jihokorejské ministerstvo bezpečnosti nařídilo místním úřadům, aby v souvislosti s očekávaným tajfunem připravily uzavírky pobřežních oblastí, trekkingových stezek, podchodů a podjezdů a dalších míst náchylných k záplavám.