„V Gambii nám zůstanou ženy, které se nebudou mít za koho provdat“

15 minut
Reportéři ČT: Ve vesnici Njaba Kunda na severu natáčela Markéta Kutilová
Zdroj: ČT24

Za poslední rok významně ubylo lidí prchajících do Evropy před válkou. Většina těch, kteří připlouvají k evropským břehům, jsou ekonomičtí migranti ze západní Afriky. Mezi příchozími je velké zastoupení migrantů z Gambie, malé země na břehu Atlantiku, kam míří ročně desetitisíce turistů z Evropy. Většina Gambijců odchází do Evropy proto, že sní o lepším životě a vysokém výdělku. V gambijské vesnici Njaba Kunda natáčela Markéta Kutilová.

Můj syn odjel do Senegalu a pak do Tripolisu. Pět let o něm už nevím. Každý den upeču 30 baget. Z jejich prodeje mám dolar denně.
Jessica
matka nezvěstného syna

„Z naší vesnice už odešlo do Evropy 860 lidí,“ stěžuje si starosta Alhagie Jagne, jehož syn mu volal během natáčení reportáže, že se právě dostal do Německa, do Frankfurtu – ilegálně. Jagne se snaží svého syna přesvědčit, aby se vrátil.

„Zůstanou tu ženy, které se nebudou mít za koho provdat. Důsledky jsou vážné. Zaprvé ztrácíme lidské zdroje a energii mladých lidí. To znamená, že tím budeme velmi trpět,“ konstatuje místní obyvatel.

„Není zde jediná rodina, ze které by někdo neodešel. Někteří jsou už v Itálii nebo v Německu. A jiní jsou ještě v Libyi,“ říká Mousa Touray. Cesta do Evropy stojí uprchlíky často všechny peníze, které mají. Rodiny se zadlužují, aby mohly poslat některého svého člena splnit si „evropský sen“.

Realita však bývá drsná. „Můj syn se utopil cestou. Zprávu nám poslal agent-pašerák. Poslali jsme mu do Libye dva tisíce dolarů. Teď máme dluhy. Je to tragédie,“ popisuje situaci matka zesnulého uprchlíka Annie Jaudová.

Strastiplná cesta přes pásmo Sahelu skončila v Libyi

Za poslední tři roky připlulo k evropským břehům 31 tisíc Gambijců. Za dolar denně žije v Gambii 46 procent obyvatel. Je to jedna z nejchudších zemí Afriky. Lidé proto do Evropy odcházejí s představou lepší práce a vysokých platů. 

Někteří cestu nepřežijí, jiné ilegální migranty vrátí Mezinárodní organizace pro migraci. „Odjel jsem do Senegalu a pak do Mali. Odtud jsem pokračoval do Nigeru. Z nigerského Agadezu jsme pak odjeli do Libye. Nebylo tam pro nás dost jídla a pití, málem jsme zemřeli. Zachránili nás lidi z OSN a odvezli nás zpět do Gambie. Zničili tak moje plány. Nechtěl jsem se vrátit. Chtěl jsem odjet do Evropy, pracovat a vydělávat peníze. Aby ze mě moji rodiče měli radost. Když jsem se vrátil, tak byli nešťastní, protože do toho vložili mnoho peněz a přišli o ně. Tady mám plat 150 euro,“ říká učitel na místní střední škole Mass Kurang.

Mnozí z navrátilců se snaží své spoluobčany od náročné, drahé a nebezpečné cesty odrazovat. Svěřenecký fond pro Afriku tu financuje projekty, které mají oslabit uprchlickou vlnu. Fond podporuje vzdělávání a vytváření pracovních míst i rozvoj podnikání. Na boj s pašeráky a zastavení ilegální migrace z Afriky letos Evropská unie vyčlenila 10 miliard korun. Česká republika přispěje částkou zhruba 100 milionů korun.

„Školíme mladé, učíme je. Získávají granty na podnikání. EU nám pomáhá zde zůstat a to je dobře. Máme vše, zemědělství a řeku Gambii,“ vysvětluje šéf organizace Mladí proti ilegální migraci Mustafa Sallah, který si sám cestu zažil a byl rád, že přežil.

Životy většiny Gambijců závisí na zemědělství. Trh však zaplavují levné potraviny z Číny a Asie. A místní farmáři mají problém jim konkurovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump a saúdský princ podepsali investiční dohodu za stovky miliard dolarů

Prezident USA Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahájil cestu po zemích Perského zálivu: Saúdské Arábii, Kataru a Spojených arabských emirátech. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto zemí do americké ekonomiky. Odpoledne Bílý dům oznámil, že byla se Saúdskou Arábií podepsána dohoda zahrnující zakázky za stovky miliard dolarů. Očekává se ale i jednání o válce v Gaze, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii. Trump avizoval „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 8 mminutami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 36 mminutami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
15:13Aktualizovánopřed 42 mminutami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 1 hhodinou

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 4 hhodinami

Britská policie zadržela podezřelého ze zapálení domu premiéra Starmera

Britská policie zadržela v úterý nad ránem muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují jednadvacetiletého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.
před 5 hhodinami

Japonští „kravaťáci“ sdílí radost z roztleskávání

Mění činnost, dresscode však ne. Členové japonské akrobatické skupiny Cheer Re-Man’s přes týden pracují v kancelářích, po víkendech se ale scházejí u netradičního koníčku – roztleskávání. Svou vášeň sdílí i s ostatními, když nedávno úspěšně působili v britské talentové soutěži nebo při veřejném vystoupení v Tokiu.
před 5 hhodinami

Kandidátku na starostku na jihu Mexika v přímém přenosu zastřelili

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další lidi. Útok se stal v neděli a v pondělí ho potvrdila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, podle níž zatím není jasný motiv činu. Zavražděná kandidátka patřila k vládní straně Morena. Podle agentury AP jde už o druhého zavražděného kandidáta před červnovými volbami ve státě Veracruz.
před 5 hhodinami
Načítání...