V Drážďanech demonstrovali příznivci i odpůrci hnutí Pegida

Mnichov/Drážďany - Zhruba 17 500 příznivců hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) se v pondělí i přes rozsáhlou kritiku sešlo k demonstraci v Drážďanech. Podle agentury DPA to oznámila německá policie. Proti akci Pegidy demonstrovalo v Mnichově nejméně 12 000 lidí a další 4 500 lidí vyšlo do ulic i v saské metropoli.

V Drážďanech protidemonstrace a manifestace za větší toleranci začala u nádraží Dresden-Neustadt, odkud se dav vydal do centra města k místu, kam své příznivce svolala Pegida. Akce tohoto hnutí byla podle DPA hlášena jako vánoční setkání ke zpěvu koled. Situace v Drážďanech byla podle policie až na pár výtržností klidná, ačkoli média informovala o stále ostřejší rétorice protiislámského hnutí. Poklidná byla i protidemonstrace v Mnichově.

„Tato večerní demonstrace ukazuje Mnichov z té nejlepší stránky. Stojí zde pospolu proti rasismu a vyloučení tisíce lidí,“ prohlásil starosta bavorské metropole Dieter Reiter. Protest společně svolali umělci, organizace pečující o uprchlíky, církevní spolky i jednotlivé politické strany.

V Mnichově se sešli i stoupenci Pegidy, kterých ale podle policie byly jen asi dvě desítky. Protiislamisté manifestovali také v Kasselu, akce se zúčastnilo asi 200 lidí, zatímco na protidemonstraci se sešly dva tisíce aktivistů.

V Bonnu vyslaly úřady kvůli demonstracím do ulic 900 policistů, kteří oddělili manifestaci kritiků islámu od protidemonstrace. Té se zúčastnilo 2 500 lidí, naopak Pegidu přišlo podpořit asi 200 lidí.

V Německu v poslední době rostou protiislámské nálady, čehož Pegida využívá. V Drážďanech se konají demonstrace pravidelně již několik týdnů, o uplynulém týdnu se zde podle DPA sešlo na 15 000 lidí podporujících Pegidu.