V dobré bondovské tradici: Chystaný útok al-Káidy odhalil Brit

Washington - Tajný agent, který pomohl odhalit chystaný atentát al-Káidy, byl podle amerických médií Brit původem ze Saúdské Arábie. Pomocí výbušniny ukryté ve spodním prádle měl zaútočit na letadlo do Spojených států. Muž ale odjel z Jemenu a výbušninu předal americké tajné službě. Británie oficiálně tuto informaci nepotvrdila. Jak ale připomíná BBC, radikální skupiny plánující teroristické akce mají o majitele pasů západních zemí mimořádný zájem. USA úspěšného agenta neprozradily, ale už dřív přiznaly, že do akce byly zapojeny také britské tajné služby.

Američtí zpravodajci se o chytaném útoku al-Káidy působící na Arabském poloostrově (AQAP) dověděli v dubnu, informace byla zveřejněna nedávno. Ke zprávám, které se dostaly na veřejnost, patří i ta, že výbušnina byla vylepšenou formou té, jaká byla použita při nezdařeném útoku na letadlo do Detroitu roku 2009. I v tomto případě měla být ukryta ve spodním prádle, ale měla navíc bez problémů projít pečlivou letištní bezpečnostní kontrolou. Měla dvě formy rozbušky a žádnou kovovou složku. Útok měl provést muž, který byl ve skutečnosti tajný agent najatý k tomu, aby do obávané teroristické organizace pronikl. Nyní je podle informací z USA zřejmě v Saúdské Arábii.

Agent, jehož se podařilo dostat z Jemenu i s připravenou výbušninou, je bývalý sympatizant džihádu (svaté války), který byl „zhruba před rokem“ naverbován saúdskoarabskými zpravodajci. Dvojitý agent se přihlásil jako dobrovolník k provedení sebevražedného atentátu v letadle na lince do USA a dostalo se mu v tomto směru výcviku v táboře v Jemenu. Saúdskoarabská rozvědka pak upozornila své jemenské a americké kolegy, že v síti AQAP je „krtek“. Právě do faktu, že muž má britský pas, vkládala AQAP naděje, že to usnadní jeho vstup do letadla na lince do USA. Jemenská al-Káida prý chtěla atentát provést stejným způsobem jako neúspěšný pokus z roku 2009, tedy pomocí výbušniny, kterou by atentátník pronesl na palubu ve spodním prádle.

Americké CIA také agent prozradil úkryt šéfa AQAP Fahda Kúsy, hledaného za útok na americký torpédoborec. Před 12 lety při něm v Adenu zemřelo 17 amerických námořníků. USA na Kúsu vypsaly odměnu pěti milionů dolarů. Díky získané informaci byl Kúsa zabit v Jemenu v neděli při útoku bezpilotního letadla.