V Berlíně za jízdy vybuchlo auto s nastraženou bombou

Nástražné výbušné zařízení způsobilo ráno výbuch vozu, který projížděl berlínskou čtvrtí Charlottenburg.  Při výbuchu zahynul řidič vozu. Policie případ spojuje s organizovaným zločinem, o terorismus prý pravděpodobně nešlo.

Osobní automobil Volkswagen Passat s berlínskou poznávací značkou, v němž byl jediný člověk, vybuchl za jízdy kolem 08:00 SEČ na Bismarckově ulici v berlínské čtvrti Charlottenburg.

Podle policejního mluvčího řidič směřoval do centra německé metropole. Bismarckova ulice přímo navazuje na ulici 17. června, která vede parkem Tiergarten až před Braniborskou bránu. Po explozi stále jedoucí automobil narazil do jiného zaparkovaného vozu.  

Kromě 43letého Turka Mesuta T., který po výbuchu vykrvácel, nikdo jiný zranění neutrpěl, třebaže se incident odehrál během ranní špičky. Zda byl právě zabitý muž cílem útoku, zatím není jasné. Vůz totiž patřil podle policie někomu jinému.

Mluvčí berlínského státního zastupitelství Martin Steltner uvedl, že policie zabitého muže v roce 2008 prošetřovala kvůli obchodování s drogami, ilegálnímu hazardu a falšování peněz. Vyloučil zároveň, že by se jednalo o teroristický útok. „Předpokládáme, že šlo o vraždu spáchanou pomocí výbušniny upevněné pod osobním vozem,“ dodal Steltner. Pátrání po pachateli se nyní podle něj soustředí na bezprostřední okolí muže. 

Pyrotechnik u zničeného auta
Zdroj: ČTK/AP/Michael Sohn

Na místě neštěstí jsou kriminalisté i pyrotechnici. Široké okolí výbuchu policie uzavřela. Pyrotechnici prověřovali, zda auto neobsahuje další výbušniny. Nebezpečí už prý ale nehrozí.