V Austrálii prší z nebe oheň, počet obětí stoupá

Melbourne - Australské úřady varují, že počet obětí požárů by mohl dál růst. Zatím si oheň na jihu Austrálie vyžádal již 171 obětí. Nejhůř postižený je stát Viktorie. Premiér Kevin Rudd prohlásil, že bilance požárů je děsivá, a varoval obyvatele, že by měli být připraveni na další špatné zprávy.

„Přes noc se sice trochu umoudřilo počasí, přestal foukat vítr, který rozfoukával oheň, ale stále hoří v této chvíli 31 míst,“ popsal pro ČT aktuální situaci generální konzul ČR v Austrálii Vít Kolář.

Vít Kolář:

„Počet obětí se může vyšplhat až na 230.“

Úřady navíc zvyšují odhady počtu obětí. „Dnes vystoupil premiér státu Viktoria a po poradě s bezpečnostními složkami vyjádřil nejhorší představu, že počet obětí se může vyšplhat až na 230,“ uvedl Kolář. To by byla vůbec nejhorší bilance přírodní katastrofy v Austrálii od dob osídlení oblasti Evropany.

Plameny zasáhly území o rozloze 3 000 kilometrů čtverečních. Některá města už oheň téměř srovnal se zemí. Svědci ničivé katastrofy popsali události slovy, že z nebe prší oheň. „Naše město zmizelo. Kamarádi jsou mrtví, celá historie je pryč. Ještě v sobotu jsem hrál golf s dvanáctiletým chlapcem, který už nežije,“ popsal tragédii obyvatel města Kinglake.

Generální konzul ČR v Austrálii Vít Kolář odpověděl na otázku, proč je počet obětí letošních požárů tak vysoký: „Svědci říkají, že požár přišel velmi nečekaně. Mnozí z obyvatel ani netušili, že stovky kilometrů od nich hoří. Vítr přenášel oheň rychlostí stovek kilometrů za hodinu.“

Požáry vznikly kvůli nepřízni počasí, některé ale založili žháři

Podle Jana Plesníka z Agentury ochrany přírody a krajiny požáry v Austrálii každoročně vznikají hlavně kvůli třem faktorům. Hlavní příčinou je vedro, kdy teploty v létě často neklesají pod 40 stupňů. Oblasti často sužuje sucho, například letos už nepršelo osm týdnů. Požáry navíc rychle rozšiřuje vítr. Oheň se podle Plesníka také rychle šíří kvůli čistění buše, kdy se často rozlehlé oblasti vypalují, aby se tak získala nová zemědělská nebo stavební půda.

Australské úřady mají navíc podezření, že některé letošní požáry založili úmyslně žháři. „Jeden z požárů byl zcela určitě založen záměrně. Podle toho, jakým způsobem vznikl a jak rychle se požár šířil, se naši odborníci i vyšetřovatelé domnívají, že byl založen úmyslně,“ uvedla Christine Nixon z australské policie.

Australský premiér:

„Žhářství je masová vražda.“

„Nedá se to pojmenovat jinak, než masová vražda,“ okomentoval to premiér Rudd. Policie už zatkla dva muže podezřelé ze žhářství. Jeden z nich má pravděpodobně na svědomí požár, který spálil 200 hektarů lesa ve státě Nový Jižní Wales.

Premiér Rudd slíbil, že vláda pomůže postiženým oblastem nejméně deseti miliony dolarů (víc než 150 milionů korun). Podle něj nicméně roky potrvá, než se zasažené oblasti z ničivých požárů úplně vzpamatují. „Chci říct lidem ze státu Viktoria, Austrálie je s vámi a obnovíme vaše města a vesnice. Obnovíme postižené oblasti společným úsilím celého národa,“ prohlásil Rudd.

Požáry zvedly v Austrálii nebývalou vlnu solidarity. Nejpostiženějším rodinám vyplácejí úřady peníze a vojáci jim staví provizorní příbytky. Lidé nabízejí oblečení, jídlo či odvoz do hlavního města. „Červený kříž a další humanitární organizace vybraly během včerejška několik milionů dolarů. Město Sydney vyjádřilo soustrast tím, že vlajky na mostu Harbour Bridge byly staženy na půl žerdi,“ uvedla spolupracovnice ČT Pavla Hůlová.

Australský parlament vyhlásil smutek a na den přerušil jednání. „Sedmý únor 2009 bude navždy jedním z nejtemnějších dnů novodobé australské historie,“ uvedla místopředsedkyně federální vlády Julia Gillardová.

Nejhorší požáry v australské historii

16. února 1983

  • stát Viktorie a Jižní Austrálie

  • 75 mrtvých, zničeno 2 300 domů

8. ledna 1969

  • stát Viktorie

  • 22 mrtvých, zničeno 230 domů

7. února 1967

  • stát Tazmánie, město Hobart

  • 62 mrtvých, zničeno 1 300 domů

13. ledna 1939

  • stát Viktorie

  • 71 mrtvých, zničeno 700 domů

únor - březen 1922

  • stát Viktorie

  • 60 mrtvých

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump pochválil Macinku za střet s Clintonovou

Americký prezident Donald Trump pochválil českého ministra zahraničí Petra Macinku (Motoristé) za jeho střet s bývalou ministryní zahraničí USA Hillary Clintonovou na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Macinka podle šéfa Bílého domu v panelové debatě odvedl skvělou práci. Trump to napsal v příspěvku na sociální síti Truth Social, kde rovněž zveřejnil záznam části debaty. Trump Clintonovou dlouhodobě kritizuje.
Právě teď

Policie zadržela exprince Andrewa v souvislosti s kauzou Epsteina, píše BBC

Britská policie zadržela králova bratra Andrewa Mountbattena-Windsora kvůli podezření ze zneužití pravomocí. Informovala o tom BBC s tím, že případ bratra krále Karla III. souvisí s kauzou zesnulého amerického sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina.
před 1 mminutou

Vraždění ve Fáširu jeví známky genocidy, míní OSN

Hromadné vraždění etnických skupin súdánského Fáširu nese znaky genocidy. V nové zprávě to uvedla nezávislá vyšetřovací komise OSN. Město rok a půl obléhaly polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF). Po jeho dobytí svědci hovořili o masakrech civilistů včetně dětí.
před 50 mminutami

VideoZápad musí zmobilizovat své síly, míní Lipavský. Podle Vondráčka není odpověď na bojišti

Hosté Událostí, komentářů debatovali o mírových jednáních mezi Ukrajinou, Ruskem a USA. „Ukrajina hraje o všechno. Území je pro ně zásadní, ale na druhou stranu nevidím jiné řešení, než nabízí USA (územní ústupky). Odpověď se na bojišti nenajde,“ řekl šéf zahraničního výboru sněmovny Radek Vondráček (ANO). Bývalý ministr zahraničí Jan Lipavský (za ODS) vyjednávání také vítá, ale zdůrazňuje, že Západ musí zmobilizovat všechny své síly, protože to je podle něj to jediné, co na Moskvu platí. „Nedali jsme do boje proti Rusku dostatek zdrojů, aby se to podařilo ukončit,“ míní Lipavský. Oba se shodli, že by Evropa měla mít v těchto jednáních svého vyjednavače. Diskusi moderoval Lukáš Dolanský.
před 1 hhodinou

Jihokorejský exprezident dostal doživotí za vyhlášení stanného práva

Jihokorejský soud odsoudil odvolaného exprezidenta Jun Sok-jola k doživotnímu vězení v souvislosti s vyhlášením stanného práva v prosinci 2024. Podle soudu je vinen ze vzpoury, píše BBC. Prokuratura žádala trest smrti.
08:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoKanada navyšuje obranný rozpočet a chce víc podpořit domácí zbrojaře

Kanada se rozhodla zrychlit tempo růstu výdajů na obranu. Premiér Mark Carney oznámil, že země dosáhne dvouprocentního podílu na hrubém domácím produktu už letos na jaře, tedy o deset let dříve, než bylo původně plánováno. Země, kterou USA a další spojenci kritizují za nedostatečné výdaje v této oblasti, chce také posílit domácí obranný sektor. Aktuálně vynakládá zhruba sedmdesát procent rozpočtu na americké zbraně a zbytek na domácí produkci. Ottawa chce tento poměr během dekády otočit.
před 3 hhodinami

Peruánský parlament zvolil prozatímním prezidentem Josého Balcázara

Peruánský parlament ve čtvrtek zvolil dočasným prezidentem země Josého Balcázara, informuje agentura AP. Děje se tak po sesazení prezidenta Josého Jerího, který čelí vyšetřování kvůli nepřiznaným schůzkám se dvěma čínskými podnikateli. Peru mění hlavu státu dva měsíce před parlamentními a prezidentskými volbami.
06:06Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zuckerberg: Meta nemá za cíl maximalizovat čas strávený na Instagramu

Ředitel společnosti Meta Mark Zuckerberg a protistrana se ve středu utkali v soudní síni v Los Angeles, kde Zuckerberg odpovídal na otázky týkající se používání Instagramu mladými lidmi a jeho výpovědi před Kongresem, píše AP. Zuckerberg například uvedl, že dříve měla Meta cíle spojené s maximalizací času stráveného na Instagramu, ale dodal, že on a společnost se vědomě rozhodli od těchto cílů upustit a místo toho se zaměřit na užitečnost. Zuckerbergova výpověď je součástí bezprecedentního soudního procesu, který se zabývá otázkou, zda platformy Meta záměrně způsobují závislost a škodí dětem.
05:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...