USA se nikdy nesmíří s jadernou KLDR, řekl Mattis. Nukleární zbraně zemi bezpečnost nezajistí

Spojené státy se nikdy nesmíří s tím, aby severokorejský režim byl vyzbrojený jadernými zbraněmi, řekl americký ministr obrany Jim Mattis po jednáních s veliteli jihokorejské armády v Soulu. Podle agentury Reuters varoval KLDR, že pokračující vývoj nukleárních hlavic nezajistí zemi větší bezpečí, nýbrž právě naopak.

Mattis během své asijské cesty zdůrazňuje, že USA v severokorejské otázce preferují diplomatický postup. V sobotu však také řekl, že armáda Severní Koreje se nemůže měřit s možnostmi aliance Spojených států a Jižní Koreje a že jakékoli použití jaderných zbraní bude následováno „masivní vojenskou odezvou, která bude zároveň účinná a zdrcující“.

„Jednou věcí si můžete být jistí. Jakýkoli útok na Spojené státy nebo jejich spojence bude odražen,“ řekl americký ministr obrany. Diplomacie je podle něj efektivní pouze tehdy, „když se může opřít o spolehlivou vojenskou sílu“.

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) odhaduje, že KLDR by do několika měsíců mohla být schopna zasáhnout území USA jadernou zbraní. Experti zároveň soudí, že Pchjongjang vidí v získání takovýchto zbraní svoji jedinou šanci na přežití, což činí účinnost diplomatického úsilí značně nepravděpodobnou.

„Pokud bude (Pchjongjang) udržovat dosavadní kurz balistických střel a atomových bomb, bude to kontraproduktivní a ve skutečnosti to sníží jeho bezpečnost,“ řekl Mattis.

Severní Korea dříve označila cestu amerického ministra obrany do Jižní Koreje, během níž v pátek navštívil také demilitarizované pásmo oddělující oba korejské státy, za „nácvik jaderné války“. V listopadu navštíví Jižní Koreu v rámci své asijské cesty také americký prezident Donald Trump.

Severokorejský režim se také před nedávnem uchýlil k bezprecedentnímu kroku, když zaslal několika státům včetně Austrálie varovný dopis. Jako „jaderná mocnost“ v něm upozorňuje na neuvážené kroky šéfa Bílého domu a mluví o nebezpečné politice „ohavných a nebezpečných“ Spojených států.