Washington – Každoroční zpráva o dodržování lidských práv ve světě si všímá i Česka. Americké ministerstvo zahraničí kritizuje v dokumentu Českou republiku za diskriminaci Romů, korupci, násilí vůči ženám, projevy antisemitismu nebo přetíženost věznic. Připomínkám se nevyhnuly ani další země, jako třeba Čína nebo Slovensko.
USA kritizují Česko za korupci a diskriminaci Romů
V úvodu kapitoly věnované České republice zpráva konstatuje, že v zemi byla v minulém roce vážným problémem společenská diskriminace romského obyvatelstva. Podle ochránců lidských práv přitom vláda nevyvinula dostatečné úsilí k řešení situace.
Problémem ČR zůstává i veřejná korupce, poznamenávají Američané. „Vláda podnikla kroky ke stíhání a potrestání funkcionářů, kteří se dopustili zneužití moci, ať už v bezpečnostních službách, nebo jinde ve vládní sféře, ale existují hnízda beztrestnosti,“ tvrdí zpráva.
Mezi další problémy v oblasti lidských práv v ČR údajně patří přeplněnost věznic, pomalá justice, násilí vůči ženám, sexuální a další zneužívání dětí, antisemitismus a diskriminace odborů a zahraničních pracovníků.
Zpráva si všímá nepokojů na Šluknovsku či Bárty a Bátory
„Legislativa zaručuje nezávislé soudnictví a vláda v praxi obecně respektuje nezávislost soudnictví. Kvůli komplikovaným procedurálním pravidlům jsou občas rozsudky odkládány o roky,“ píše se ve zprávě. Na vině je podle ní také personální nedostatečnost a nedostatek specializovaných odborníků v české justici.
Zpráva v jednotlivých částech stav lidských práv dokládá na konkrétních pozitivních i negativních případech. Zmiňuje se o desetiletém trestu pro policistu, jenž v roce 2009 v Brně umlátil Vietnamce, o nepokojích ve Šluknovském výběžku, o souzení poslance Víta Bárty za korupci nebo také o rezignaci šéfa personálního odboru ministerstva školství Ladislava Bátory, jenž měl vazby na „antisemitské, protiromské, rasistické a krajně pravicové organizace“.
Zpráva se pouští i do Slovenska. Tady Washington vidí jako hlavní problém zneužívání moci představiteli justice a nedostatečný systém vzájemné kontroly a vyvažování v soudním systému. Slovenskými nedostatky v oblasti lidských práv jsou prý také „pokračující společenská diskriminace a násilí vůči Romům“, korupce na vládní úrovni, přeplněnost věznic a žaloby představitelů politické a podnikatelské elity proti médiím kvůli údajným pomluvám.
Mnohem kritičtější jsou USA vůči Číně, kde jsou prý „lidská práva pošlapávána, zvláště pokud jde o svobodu vyjadřování, shromažďování a spolčování“.