USA dají miliardu dolarů na očkování proti prasečí chřipce

Washington/Londýn - Za očkovací látku proti prasečí chřipce utratí Spojené státy další miliardu dolarů. Částku odsouhlasil Kongres i prezident Barack Obama. Podle statistik už ve Spojených státech viru A(H1N1) podlehlo 211 lidí. Situace se měsíc po vyhlášení pandemie Světovou zdravotnickou organizací nelepší ani jinde ve světě. Nově potvrdila dvě oběti Bolívie, Británie chce proti nemoci očkovat celou populaci.

Washington se obává, že virus udeří v příštích měsících novou silou. „Riziko významného rozšíření nemoci na podzim je hrozivé,“ prohlásil Obama. Za poslední týden hlásí stovku nových případů Havaj, v Coloradu skončila v karanténě stovka kadetů vojenské akademie.

Ve světě přibývá nakažených i mrtvých, šestnáct obětí už má Velká Británie. Nemoc se nevyhýbá ani slavným. Onemocněl herec Rupert Grint nebo premiérův poradce pro změnu klimatu Michael Jacobs, který se nakazil při červnové konferenci v Mexiku. Britské zdravotnické úřady také uvedly, že chtějí proti nemoci očkovat celou populaci. Ministerstvo objednalo 60 milionů dávek vakcíny, která se teprve vyvíjí, ale měla by být hotová během několika týdnů. Podle britských listů se lékaři připravují na největší očkovací kampaň za posledních padesát let. Asi 20 milionů lidí by mělo být očkováno do konce roku, další příští rok.

2 minuty
Reportáž Evy Pláničkové
Zdroj: ČT24


Každá země s nemocí bojuje po svém. Thajsko rozhodlo, že desinfekce a masky nestačí. Každý den tam přibudou až dvě stovky nakažených. Vláda proto nově nechala zatím na dva týdny zavřít skoro pět tisíc škol. Nedaleko Bangkoku ministerstvo také otevřelo nové výzkumné středisko. Thajci stejně jako Američani doufají, že vakcínu budou mít odzkoušenou a připravenou před letošní chřipkovou sezonou.

Virus prasečí chřipky připomíná virus španělské chřipky

Virus A(H1N1) se podle nové studie vědců znepokojivě podobá původci španělské chřipky. Ta se po první světové válce rozšířila po celém světě a podle odhadů usmrtila 40 milionů až 100 milionů lidí. Oba viry mají společnou větší schopnost nakazit plíce než běžné chřipkové viry. Testy na několika zvířatech podle studie potvrdily, že virus takzvané prasečí chřipky se dokáže šířit mimo horní cesty dýchací, hlouběji do plic. Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že nakažený dostane zápal plic.

Vědci navíc zjistili, že lidé, kteří přežili pandemii španělské chřipky, byli proti viru A(H1N1) zvláště odolní. Výzkumníci na něj testovali vzorky krve obyvatel domovů důchodců odebraných v roce 1999 v Kalifornii, Wisconsinu, Nizozemsku a v Japonsku. Lidé narození před rokem 1920 měli silnou imunitní reakci na virus A(H1N1), což podle vědců znamená, že si jejich těla infekci „pamatovala z dřívějška“.

Světová zdravotnická organizace (WHO) zhruba před měsícem vyhlásila pandemii takzvané prasečí chřipky. Situace ve světě se od té doby nezlepšila. Každý den přibývá nově infikovaných a stále roste také počet obětí této nové chřipky. Počet nakažených překročil 110 tisíc. Na chřipku již zemřelo kolem 500 lidí.

  • Herci Emma Watsonová a Rupert Grint autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/984/98320.jpg
  • Pandemie španělské chřipky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/826/82585.jpg
  • WHO autor: ČTK, zdroj: AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/10/931/93044.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump požádá FBI o vyšetření vazeb demokratů na Epsteina

Americký prezident Donald Trump v pátek uvedl, že požádá ministerstvo spravedlnosti a Úřad pro federální vyšetřování (FBI), aby prošetřily vazby demokratů na finančníka a sexuálního násilníka Jeffreyho Epsteina. Prověřit mají mimo jiné exprezidenta Billa Clintona. Trump to napsal na své sociální síti Truth Social. Otázkám ohledně vazeb na Epsteina čelí od začátku svého druhého mandátu i samotný Trump.
před 7 mminutami

Autobus narazil do zastávky ve Stockholmu, podle médií zemřeli tři lidé

Při autobusové nehodě ve Stockholmu zemřeli v pátek podle informací deníku Aftonbladet tři lidé a několik dalších bylo zraněno. Dvoupatrový autobus najel ze zatím neznámé příčiny v blízkosti hlavního nádraží do zastávky. Policie potvrdila, že několik lidí na místě zahynulo a několik dalších utrpělo zranění, více podrobností ale zatím neposkytla.
16:58Aktualizovánopřed 51 mminutami

Ruské útoky na Ukrajinu si vyžádaly osm obětí

Údery ruské invazní armády na Ukrajinu zabily osm lidí. V noci na pátek zaútočilo Rusko na Kyjev, kde zemřelo šest lidí, dalších 35 je zraněno, uvedl starosta metropole Vitalij Klyčko. Mezi raněnými jsou i děti. Další dva mrtvé hlásí Oděská oblast. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové použili k úderům na ukrajinské území zhruba 430 dronů a dvě desítky střel. Útokům čelilo údajně i Rusko, tvrzení však nelze bezprostředně nezávisle ověřit.
05:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pákistán posílil šéfa armády a omezil nejvyšší soud. Cesta k diktatuře, tvrdí kritici

Pákistánský parlament odsouhlasil ústavní dodatek, který rozšiřuje pravomoci šéfa armády, jemuž poskytuje i doživotní imunitu. Legislativa zároveň omezuje působnost nejvyššího soudu. Podle kritiků tento krok nenapravitelně poškodí demokracii v zemi, experti pak hovoří o „umíráčku nezávislého soudnictví“, píše web CNN. Změny už vešly v platnost.
před 3 hhodinami

Do Německa se vrátila dětská obrna. Virus odhalili v Hamburku

Při rutinní analýze odpadních vod v Hamburku odhalili epidemiologové částice viru poliomyelitidy, který způsobuje dětskou obrnu. Nemoc se zatím v zemi nešíří a riziko podle úřadů zůstává nízké.
před 4 hhodinami

Spisovatel Boualem Sansal zůstane déle v berlínské nemocnici

Francouzsko-alžírský spisovatel Boualem Sansal, který dostal ve středu 12. listopadu po roce věznění v Alžírsku milost a odcestoval na léčení do Německa, zůstane ještě nejméně několik dní v Berlíně. Napsala to agentura AFP s odvoláním na informovaný zdroj. Sansal byl v Alžírsku od loňského listopadu držen ve vazbě a v červenci byl odsouzen k pěti letům vězení, protože se podle soudu provinil výroky, které údajně poškozují územní celistvost země.
před 4 hhodinami

Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla

Švýcarsko se po měsících vyjednávání dohodlo se Spojenými státy na snížení cel na dovoz švýcarského zboží do USA z 39 na patnáct procent. Nová sazba tak bude stejná jako ta, která se vztahuje na zboží z Evropské unie. Podrobnosti mají být zveřejněny později.
před 4 hhodinami

Těžební firma BHP je zodpovědná za největší ekologickou havárii v Brazílii, rozhodl soud

Britsko-australský těžební gigant BHP je zodpovědný za největší ekologickou havárii v Brazílii, stěžovatelé proto mohou po firmě žádat odškodné. V pátek o tom rozhodl soud v Londýně. Při protržení přehrady v roce 2015 zahynulo na jihovýchodě Brazílie devatenáct lidí a právníci poškozených už dříve škody vyčíslili až na 36 miliard liber (985 miliard korun).
12:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...