Ukrajinci tvrdí, že mají stále pod kontrolou část Bachmutu. Moskva hlásí jeho dobytí

Ukrajina tvrdí, že její vojáci stále brání několik průmyslových i rezidenčních objektů v Bachmutu a že navíc mají město částečně obklíčené. Ruské jednotky se prý musejí v částech města, které ovládají, kvůli tomuto obklíčení bránit. Rusové v sobotu ohlásili úplné dobytí města, což Kyjev odmítá. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je ale město zcela zničené.

Volodymyr Zelenskyj před nedělním setkáním s americkým prezidentem Joem Bidenem na okraj summitu G7 v Hirošimě řekl „myslím, že ne“ ohledně toho, zda má Kyjev ještě Bachmut pod kontrolou.

Mluvčí ukrajinského prezidenta Serhij Nykyforov ale následně odmítl, že by tím potvrdil ztrátu města. Upozornil, že otázka konkrétně zněla: „Je stále Bachmut v ukrajinských rukou? Rusové řekli, že Bachmut dobyli.“

Prezident odpověděl: „Myslím, že ne. Ale musíte pochopit, že tam nic není, nejsou tam žádné budovy. (…) Dnes je Bachmut jen v našich srdcích.“ Podle jeho mluvčího to znamená, že „prezident odmítl dobytí Bachmutu“.

O několik hodin později Zelenskyj zopakoval, že „ukrajinští vojáci setrvávají v Bachmutu a město k dnešku (neděli) není okupované Ruskem“. Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj řekl, že Kyjev ovládá „bezvýznamnou“ část města, ale že i tak málo bude stačit jako vstupní cesta do zničeného města, když se situace změní. K obklíčení Bachmutu Syrskyj řekl, že jde téměř o „taktické obklíčení“, citovala generála agentura Reuters.

Postup o 200 metrů

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj pro ukrajinskou veřejnoprávní Suspilne charakterizoval situaci v Bachmutu jako mimořádně obtížnou. Tvrdí však, že Rusové jeho dobytí „nedotáhli do konce“. Později sdělil, že ukrajinským silám se v posledních 24 hodinách na některých úsecích v oblasti Bachmutu podařilo postoupit zhruba o 200 metrů.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová uvedla, že ukrajinské jednotky dokázaly Bachmut částečně obklíčit, drží v rukou některé vyvýšené pozice v okolí města, ale také že dál brání průmyslové, infrastrukturní a rezidenční objekty ve čtvrti na jeho jihozápadě. Ruské jednotky podle ní brání části města, které ovládají.

Že je Bachmut plně pod ruskou kontrolou, oznámil majitel ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v sobotu v poledne. Večer se podobně vyjádřilo ruské ministerstvo obrany a z Kremlu vzápětí přišlo blahopřání ruským okupačním silám.

„Hlava státu pogratulovala Wagnerovým útočným skupinám a také všem příslušníkům jednotek ruských ozbrojených sil, kteří jim poskytli nezbytnou podporu a kryli jejich boky při dokončování operace na osvobození Arťomovsku,“ stojí v prohlášení Kremlu. Arťomovsk je jméno, které se pro Bachmut používalo v letech 1924 až 2016 na připomínku jednoho z ruských bolševiků. 

O Bachmut se bojuje devět měsíců, je to jedna z nejdelších a také nejintenzivnějších bitev rusko-ukrajinské války. Případné vítězství by Rusům otevřelo cestu k dalším městům na Donbasu, zejména na Kosťantynivku, Kramatorsk a Slavjansk.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
Právě teď

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl 2800

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru stoupl na 2886, píše Reuters s odvoláním na státní televizi. V sousedním Thajsku, které otřesy půdy zasáhly také, je hlášeno 22 mrtvých a 34 zraněných, uvedla AP.
před 47 mminutami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
08:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 2 hhodinami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 3 hhodinami

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...