Tváří v tvář hyeně, kouzlo mořských koníků i jeptišky na výletě. Fotosoutěž Sony zveřejnila to nejlepší 6. 10. 2018 | Zdroj: Sony Photography Awards, ČT24
Mezinárodní fotografická soutěž Sony Photography Awards zveřejnila výběr nejlepších dosavadních příspěvků. Dvanáctého ročníku se účastní fotografové z celého světa ve čtyřech hlavních kategoriích. V profesionální se volí v deseti sekcích výjimečné série pěti až deseti snímků, otevřená kategorie oceňuje nejlepší jednotlivé fotografie. V soutěži pro mladé fotografy se hledá na základě jednotného zadání nový talent mezi 12 a 19 lety a studentská kategorie je určena studentům fotografie z celého světa. Národní soutěže zase oceňují místní talenty. Uzávěrka příspěvků pro rok 2019 je v lednu.
Barvy (kategorie Cestování). Tři ženy malující tradiční myanmarské deštníky. „Byl jsem inspirován barvami a vzory. Tuto scénu jsem fotografoval čtyřikrát po dobu čtyř měsíců, než jsem byl spokojen s barvou, typem a vzorem deštníků i dámami s šaty základních barev.“
Denní zívnutí (kategorie Příroda a divočina). „Bylo to v létě, kdy se teplota vyšplhala na téměř 40 stupňů Celsia. V národním parku Jhalana jsme hledali hyeny, až jsme se dostali velice blízko dospělého samce. Seděli jsme tiše a pozorovali ho. Podařilo se mi dokonce zachytit okamžik zívnutí. Byl to úžasný pocit, vidět takové zvíře z takové blízkosti v jeho přirozeném prostředí.“
Žraločí hlava (kategorie Cestování). Letecký pohled na silnici kolem okraje slovinského jezera Bled. Obraz byl zachycen během tuhých mrazů, které sevřely celou Evropu. „Zaujala mě křivka cesty vinoucí se podél břehu a stačilo jen trpělivě počkat na projíždějící auto.“
Proti slunci (kategorie Příroda a divočina). Podmořský život mezi lanovými sítěmi u pobřeží Nového Jižního Walesu (Austrálie). „Záměrně se potápím za úsvitu nebo za soumraku v blízkosti těchto sítí, abych zachytil mořské koníky v nejlepším světle.“
Brookgreen Garden (kategorie Krajina). Park Brookgreen Garden v Jižní Karolíně. „Kouzlo krajinné zahrady je dokonalým příkladem toho, že člověk a příroda mohou žít společně v harmonii a míru.“
Obvodová deska nebo lunapark (kategorie Pouliční fotografie). Pohled z ptačí perspektivy vypadá jako detail obvodové desky, ale jde o časně ranní snímek zábavního areálu na pláži u města Weston Super Mare, Somerset (Anglie).
Rozbřesk (kategorie Cestování). Ranní světlo v komplexu mešity Tádž Mahal (Agra, Indie). „V jedné z nejnavštěvovanějších atrakcí Indie najdete na velkém území i ostrovy ticha a klidu. Snímek byl pořízen před úsvitem v západní části areálu. Líbil se mi rozdíl mezi velikostí architektury a okamžikem každodenní práce.“
Harmonie (kategorie Pohyb). Podvodní snímek na Havaji. „Fotografie je součástí mého souboru Múzy. Fotografování přes vodní hladinu mi nejvíce vyhovuje. Slouží jako malířské plátno a způsobuje lámání světla a ohýbání reality. Fotografováním v noci mohu také nejlépe kontrolovat vlastní světlo. Snímek představuje klidné místo v mé mysli, kde mohu svobodně prožívat krásu, která nás obklopuje. Přál bych si, aby měl každý takové místo.“
Okno (kategorie Pouliční fotografie). „Snímek byl pořízen ve starém holičství v mém rodném městě Panshi v Číně. Lidé zde stále žijí tradičním stylem, posedávají na ulici a život plyne klidným tempem, což mi připomíná dětství.“
Uvězněn v ledovém moři (kategorie Krajina). Ledovce v moři kolem Špicberků.
Jeptišky na výletě (kategorie Pouliční fotografie). Fotografovala jsem na zakázku jeptišky v Římě a v poslední den jsem narazila na tyhle dvě, jak si ve slunečních brýlích dělají selfie. Mám ten obrázek moc ráda, protože ukazuje, že jeptišky jsou stejné jako my ostatní.
Pouštní velbloudi (kategorie Krajina). Pouštní velbloudi v západu slunce u města Xinjiang v Číně.
LTCH (kategorie Pouliční fotografie). Dívka čekající na zahájení koncertu. „Líbí se mi způsob, jakým její blond vlasy ladí s bambusovým rákosím v pozadí.“
Zvuk světla (kategorie Kultura). Snímek zachycuje skupinu zrakově postižených, jak sleduje film v divadle v Šanghaji. „V Číně žije 18 milionů nevidomých, pro něž je sledování filmu nereálným snem. V posledních deseti letech se jim některé organizace snaží tento sen splnit. Jedním ze způsobů je tzv. Live Audio Description. Vypravěč sedí v promítací místnosti a živě vypráví, zatímco film hraje.“
Kultura (kategorie Portrét). „Záměrem fotografie bylo ukázat íránskou ženu a íránskou kulturu či tradici.“
Bazén (kategorie Architektura). Letecký pohled na bazén v Budapešti.
Grayson Perry – Narození (kategorie Portrét). „Úzce spolupracuji s Graysonem Perrym zhruba 5 let, v nichž vytvářím kampaň pro jeho dokumentární filmy. Koncept ‚Narození‘ je inspirován nevyčerpatelným motivem matky a dítěte.“
Letní ráno (kategorie Příroda a divočina). Jelen lesní při svítání v mlhavém letním ránu v Bushy Parku poblíž Londýna. „Během posledních tří let jsem sledoval jeleny v londýnských parcích a léto je mým nejoblíbenějším ročním obdobím k jejich fotografování. Zatímco parohy rostou, jsou pokryty vrstvou ochranného sametu, který vypadá v ranním světle úchvatně.“
Tanec na úpatí hory Yulong (kategorie Krajina). „Čekala jsem čtyři dny na jasný den na úpatí hory Yulong. Bylo to úžasné, když místní lidé tančili na červeném pódiu před zasněženými vrcholky hor.“
Ledové hrátky (kategorie Kultura). Etnická skupina Něnců čelí hrozbě vyhynutí. Přestáli koloniální útoky, občanské války, revoluce i nucené kolektivizace. Po éře komunismu začali mladí opouštět vesnice a odcházet do měst. Je pro ně ale téměř nemožné přizpůsobit se životu vzdálenému cyklickým rytmům tundry. Končí v kruhu alkoholismu, nezaměstnanosti a duševních poruch.
Banket Purim (kategorie Pouliční fotografie). Oslavy svátku Purim v ortodoxní židovské čtvrti Mea Shearim v Jeruzalémě připomínají vysvobození perských Židů z intrik zlého vezíra Hamana. Jde o festival s kostýmy, slavnostní hostinou, obdarováváním blízkých, popíjením alkoholu. Ortodoxní židé z čtvrti Mea Shearim jsou většinou velmi chudí, nepracují a celé dny studují svaté písmo.
Tam nahoře (kategorie Portrét). „Snímek byl vyfotografován během mé cesty do Indie na festivalu Holi v Indii.“
Michal Navrátil v Bilbau (kategorie Pohyb). Český potapěč Michal Navrátil a jeden z jeho skoků na pozadí Guggenheimova muzea v Bilbau u příležitosti světové soutěže v cliffdivingu. „Sekvence snímků ukazuje detailní průběh skoku z můstku. Vidět tak dokonalé a harmonické pohyby ve spojitosti s dokonalým architektonickým dílem nemůže nikoho nechat chladným.“
Král ledového hradu (kategorie Cestování). „Miluji zážitky a dobrodružství se svým psem. A spaní v iglú bylo jednou z položek mého to do listu. Když jsme vstoupili do iglú, můj pes Rasta skočil na kožichy a pózoval, jako by tu žil odedávna. Cítil se zde zjevně velmi pohodlně. Sotva jsme přišli, on skočil na ovčí kůže, uvelebil se a vypadal jako král ledového hradu. V tom okamžiku jsem stiskl spoušť. Cestování s dobrým přítelem je mnohem zábavnější.“