Trump stáhl svou podporu závěrečného komuniké ze summitu G7, Rusko chce zpátky do skupiny

Trump odstoupil od společného prohlášení ze summitu zemí G7 (zdroj: ČT24)

Americký prezident Donald Trump odvolal svou podporu závěrečného prohlášení ze summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 v Kanadě. Vinu svedl na kanadského premiéra Justina Trudeaua a jeho „falešná prohlášení“ na brífinku, který se konal po Trumpově odjezdu. EU uvedla, že se i přes Trumpovo rozhodnutí bude prohlášení držet. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím oznámil, že jeho země se ke skupině ráda opět připojí, jak navrhuje Trump. Naprostá většina unijních států to ale odmítá.

Trump je toho názoru, že by se Rusko mělo do tohoto seskupení vrátit a měl by být obnoven formát G8. Rusko bylo ze skupiny vyřazeno kvůli okupaci Krymu v roce 2014.

„My jsme nevystoupili, budeme rádi, když všechny uvítáme v Moskvě,“ odpověděl Putin na otázku o možném návratu Ruska do G8. Skupině G7 ruský prezident doporučil, aby začala „skutečně spolupracovat“ a zanechala „žvatlání“ – v této souvislosti připomněl nedávnou kauzu někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije, z jejichž otravy v anglickém Salisbury Západ obviňuje Moskvu.

Během dvoudenního summitu G7 se potvrdil zásadní rozkol mezi mocnostmi kvůli tomu, že Spojené státy začaly uplatňovat cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a ve výši deset procent na hliník ze spojeneckých zemí. V sobotu večer SELČ nicméně hostitel schůzky Trudeau oznámil, že závěrečné prohlášení podepsalo navzdory obchodním sporům se Spojenými státy všech sedm členských zemí.

Trump, který ze schůzky odjel dříve, ale v noci na neděli uvedl, že vyzval představitele Spojených států, aby společné komuniké neschválili. Amerického prezidenta očividně rozhořčily výroky Trudeaua na tiskové konferenci, kde prohlásil, že Kanada si nenechá od nikoho poroučet. Podle Trumpa to bylo „nečestné a slabošské“.

„Kanadský premiér Trudeau se na jednání G7 choval velmi pokorně a umírněně, ale po mém odjezdu vystoupil na tiskové konferenci s tvrzením, že americká cla jsou urážlivá a že se nenechá komandovat. To je velmi nečestné a slabošské. Naše cla jsou reakcí na jeho clo na mléko ve výši 270 procent!“ napsal na Twitteru Trump.

Trudeauův mluvčí v odpovědi uvedl, že výroky předsedy kanadské vlády na tiskové konferenci se nijak nelišily od toho, jak Trudeau mluvil na summitu. „Premiér nepronesl nic, co by neřekl už dříve, ať už veřejně, nebo při soukromém rozhovoru s prezidentem Trumpem,“ konstatoval mluvčí.

Summit nejvyspělejších zemí se nesl ve stínu toho, že Spojené státy začaly uplatňovat cla a lídři G7 se proto snažili Trumpa přesvědčit, aby od toho upustil. Trump ale zdůrazňoval, že pokud ostatní země zavedou reciproční cla, tak udělají velkou chybu: „Rozdíl je v tom, že oni s námi obchodují víc než my s nimi. My to prostě nemůžeme prohrát,“ řekl na tiskové konferenci po summitu G7.

„Spojené státy byly po desítky a desítky let jen využívány,“ prohlásil Trump. Zároveň dodal, že současné lídry zemí G7 za nespravedlivé obchodní dohody neviní. „Ale lídři USA v minulosti neodvedli dobrou práci, pokud jde o obchod.“

Všichni proti Trumpovi

Na sociálních sítích vyvolala poprask fotografie politiků na summitu, která zachycuje Trumpa proti přesile ostatních lídrů. Snímek fotografa Jescoa Denzela zveřejnil na Twitteru mluvčí německé vlády a mnozí ho okamžitě označili za jedinečné shrnutí obtížného rokování, jež skončilo rozkolem.

EU oznámila, že se prohlášení summitu G7 bude držet

Členy G7 jsou USA, Kanada, Japonsko, Itálie, Francie, Německo, Británie a také Evropská unie jako celek. Evropská unie oznámila, že se prohlášení ze summitu G7 bude držet, přestože od něj Trump odstoupil. „Držíme se komuniké, které schválili všichni účastníci,“ sdělil v noci na neděli mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Podobně reagovaly později také Francie a Německo.

Země G7 v komuniké konstatují, že budou usilovat o snížení celních bariér i netarifních překážek a dotací. Prohlášení dále vyzývá k tomu, aby ještě letos byla zahájena jednání o účinnějších pravidlech, která by byla zacílena proti průmyslovým subvencím vedoucím k pokřivení trhu. Prohlášení také zdůrazňuje, že je důležité vyhnout se přebytkům v sektorech, jako je výroba hliníku a vyspělé technologie.

  • Sedm průmyslových mocností se přihlásilo k boji s protekcionismem a dohodly se, že co nejdříve zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO), aby byla spravedlivější.
  • Země G7 konstatovaly, že budou usilovat o snížení celních bariér i netarifních překážek a dotací. Prohlášení vyzývá k tomu, aby ještě letos byla zahájena jednání o účinnějších pravidlech, která by byla zacílena proti průmyslovým subvencím vedoucím k pokřivení trhu.
  • G7 rovněž zdůraznila důležitost otevřenosti a transparentnosti obchodních smluv a jejich souladu s pravidly WTO. Naléhavě důležité je podle G7 také vyhnout se přebytkům v sektorech, jako je výroba hliníku a vyspělé technologie.
  • Členové G7 také vyzvali Rusko, aby přestalo podkopávat demokratické systémy, jinak jsou připraveni „přijmout další restriktivní opatření, jež by zvýšila náklady pro Rusko“.
  • Zdroj: ČTK