Třicítka mladíků se muži nestane – nepřežili obřízku

Johannesburg – Nepovedená obřízka v Jihoafrické republice zabila dalších 30 mladíků a téměř 300 dalších skončilo po tradičním zasvěcovacím rituálu v nemocnici. Lékaři u nich zjistili dehydrataci, sněť a zhnisané rány. Někteří z nich přišli nebo přijdou o genitálie.

Nová série úmrtí se odehrála v provincii Východní Kapsko během tradičního období roku, kdy mladíci tráví zhruba měsíc na odlehlém místě v buši či horách, aby v sérii rituálů včetně obřízky a zkoušek vytrvalosti a odvahy stvrdili svůj přechod do dospělosti.

„Intimní partie deseti mladíků jsou shnilé. Mají je hrozivě poškozené, jejich stav je děsivý,“ uvedl v prohlášení mluvčí provinčního ministerstva zdravotnictví Sizwe Kupelo.

V květnu jihoafrické sdělovací prostředky informovaly o 34 podobných úmrtích. Úřady v zemi dlouhodobě bojují proti neodborně prováděným zákrokům a v roce 2001 zakázaly obřízky bez lékařského povolení. Přesto jsou stále prováděny i obřízky s tupými a nesterilizovanými noži. Letos má iniciační obřad podstoupit zhruba 30 000 chlapců.

Vydáno pod