Texas sužuje ohnivé peklo

Texas - Americký Texas se potýká s nejhoršími požáry od 50. let minulého století. Po celém státu jich hoří šest desítek a od minulého týdne jim padlo za oběť tisíc domů. Nejhorší je situace jihovýchodně od hlavního města Austinu. Oheň zatím spálil na 12 000 hektarů porostů, včetně téměř poloviny státního parku Bastrop. Texaská Národní garda povolala letku vrtulníků a čtyři velkokapacitní hasičské letouny. Další pomoc má přijít ze Severní Dakoty.

Guvernér Rick Perry se přijel do Texasu podívat na plamennou zkázu. To, co ale viděl cestou v letadle, ho šokovalo. Z výšky pohlédl na 26 kilometrů široký pás požárů. „Byla to naprosto bizarní zkušenost, v životě už jsem viděl řádku velkých požárů, ale tohle se vymyká všemu. A je tak blízko města,“ říká.

Plameny obrátily v popel přes 40 tisíc hektarů, včetně oblíbené lesní rezervace Bastrop shořelo přes 1 000 domů, plameny mají navíc na kontě i dva mrtvé.

Karta se ale začíná obracet. Teploty konečně klesly a ztišil se silný vítr, který ztěžuje hasičům záchranné práce. Podle guvernéra Perryho budou pro zvládnutí ohnivého pekla kritické příští dva až tři dny.

Texas zachvátily požáry (zdroj: ČT24)