Templáři hrozí: Pusťte Breivika, nebo bude zle!

Oslo - Norští politici a média dostali dopis, jehož autor hlásící se k templářským rytířům hrozí novými útoky, pokud nebude propuštěn atentátník Anders Breivik. Ten čeká na verdikt soudu za své loňské červencové útoky v Oslu a na ostrově Utöya, jimž padlo za oběť 77 lidí. Rozsudek má být vynesen 24. srpna. Očekává se, že atentátník bude odsouzen buď k dlouhému trestu vězení, nebo bude označen za duševně nemocného a nesvéprávného a bude umístěn v psychiatrické léčebně.

Neznámý pisatel v dopisu tvrdí, že patří k „buňce dva“ v údajné Breivikově organizaci Norští templářští rytíři. Policie případ vyšetřuje.

Breivik opakovaně při výsleších tvrdil, že stojí v čele početné organizace Templářských rytířů. Ta má podle něj několik buněk a jejím cílem je boj proti multikulturalismu v Evropě. Norská policie nicméně nenašla důkazy, že by podobné uskupení existovalo.

„To, že Breivik bude pravděpodobně znovu ignorován a prohlášen za nesvéprávného tímto falešným a zkorumpovaným mocenským aparátem, je pro nás nepřijatelné a nespravedlivé. V takovém případě byly životy všech, kdo padli pod jeho mečem, obětovány marně. Žádáme proto osvobození našeho velitele a uznání jeho tvrzení, že tato válka je nutná,“ uvádí se mimo jiné v dvoustránkovém dopise. „Pokud budete dál vyhlazovat nás, původní obyvatelstvo, a naše právo na existenci“, zlikvidujeme společenské špičky v této zemi, cituje z dopisu na svých webových stránkách norská veřejnoprávní televize NRK. Pisatel konstatuje, že dopis je „varováním“.

Dopis byl zaslán e-mailem do několika redakcí velkých norských novin a dostali ho také politikové, především z krajně pravicové Strany pokroku, ale také z Konzervativní strany Höyre a Křesťanské lidové strany. Text byl odeslán ve stejný den, kdy nezávislá komise předala vládě svou zprávu o reakci bezpečnostních sil na Breivikovy útoky, v níž kritizovala hlavně práci norské policie.

Člen Strany pokroku Christian Tybring-Gjedde, který je jedním z adresátů, prohlásil, že dopis je výhrůžný a zastrašující. „Je vidět, že hrozba existuje dál. Musí se brát velmi vážně. Existují obavy o demokracii, jestliže lidé dostávají takovéto e-maily,“ řekl Tybring-Gjedde. „Tento typ rétoriky, který dopis obsahuje, je naprosto odsouzeníhodný. Já a většina dalších politiků se od něčeho takového distancujeme,“ dodal.

Telefonát Yngvara Brenny (zdroj: ČT24)