Taliban vyzval k bojkotu afghánských prezidentských voleb

Kábul - Radikální islámské hnutí Taliban vyzvalo Afghánce k bojkotu srpnových prezidentských voleb. V textu podepsaném Afghánským islámským emirátem vybídlo obyvatele, aby osvobodili svou zemi od zahraniční okupace. Počet násilností je v posledních měsících nejvyšší za 8 let, na tato čísla má vliv také americká a britská ofenziva proti Talibanu na afghánském jihu.

„Místo toho, aby se vydali do falešných volebních místností, měli by se Afghánci připojit k bojovníkům džihádu a prostřednictvím džihádu osvobodit svou zemi od okupantů. Jen tak lze dosáhnout skutečné nezávislosti,“ píše se v textu. „Jako Afghánci a muslimové musejí všichni obyvatelé Afghánistánu bojkotovat tento lživý americký proces,“ vyzývají Talibové.

Účast ve volbách = sympatie s Američany

„Účastnit se voleb znamená sympatizovat s americkými okupanty a podporovat je, a tím dát legitimitu americké invazi,“ pokračuje dokument.

„Všichni mudžáhidové by se měli postarat o to, aby tento nestoudný proces selhal. Měli by zahájit operace proti nepřátelským základnám, zabránit lidem účastnit se voleb a v předvečer hlasování uzavřít všechny silnice pro všechna vládní a civilní vozidla. Měli by také informovat občany.“

Taliban vyzýval občany k bojkotu i při předchozích volbách do parlamentu v roce 2005, Afghánci ale jeho naléhání nevyslyšeli a většina jich k urnám nakonec přišla. Letošní volby prezidenta jsou plánovány na 20. srpna.

Nejvíce násilností za 8 let

Míra násilí v Afghánistánu dosáhla v posledních měsících nejvyšší úrovně za posledních osm let, také v souvislosti s rozsáhlou americkou a britskou ofenzivou namířenou proti Talibanu na jihu země. Cílem ofenzivy je mimo jiné zlepšit bezpečnostní situaci před chystanými srpnovými volbami, jejichž favoritem je stávající prezident Hamíd Karzáí. Mise OSN v Afghánistánu však již nyní přiznává, že v některých oblastech bude kvůli špatné bezpečnostní situaci nesmírně těžké hlasování uspořádat.

Hnutí Taliban vládlo Afghánistánu od roku 1996 do roku 2001, kdy bylo svrženo s pomocí americké invaze. Od té doby vede proti zahraničním a afghánským bezpečnostním silám povstalecký boj.

  • Vojáci v Afghánistánu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/819/81867.jpg
  • Hamíd Karzáí autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/716/71561.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Šest těl a horská chata. Bulharská policie rozplétá záhadný případ

Podivný případ vyšetřují policisté v Bulharsku. V horách na hranici se Srbskem našli v horské chatě tři mrtvé. Následně objevili v odstavené dodávce další tři mužská těla – mezi nimi i mrtvého patnáctiletého chlapce. Jde o členy jedné skupiny, která měla základnu ve shořelé chatě Petrohan. Vyšetřovatelé prohlásili, že jde o zločin, který nemá v zemi obdoby. Proto se teď případu říká bulharské „Twin Peaks“. Mrtví měli patřit k neziskové organizaci chránící přírodu. Mezi tamními lidmi se ale šíří zvěsti, že nebyli těmi, kým se zdáli být.
před 4 hhodinami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Šéfové amerických imigračních úřadů vypovídali před sněmovním výborem

Ředitelé amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE), Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) a americké imigrační služby USCIS vypovídali v úterý odpoledne SEČ před výborem pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů. Šlo o jejich první svědectví od zastřelení dvou Američanů imigračními agenty v Minneapolisu a od částečného stažení federálních agentů z Minnesoty.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rusko dle Kyjeva chce, aby si rodiny zajatých vojáků registrovaly Starlink

Ruská armáda využívá rodiny ukrajinských vojáků v ruském zajetí k tomu, aby na sebe registrovaly terminály satelitního systému Starlink, upozornil ukrajinský koordinační štáb pro otázky válečných zajatců. Společnost SpaceX, pod který Starlink spadá, nedávno zablokovala terminály, které Moskva používala k dronovým útokům proti sousední zemi. Na Ukrajině zároveň vznikl seznam povolených zařízení.
před 8 hhodinami

Na Antarktidě kvůli ptačí chřipce hromadně umírají chaluhy

V letech 2023 a 2024 zemřelo v Antarktidě více než padesát chaluh, což jsou mořští ptáci příbuzní s racky. Příčinou byla vysoce patogenní ptačí chřipka H5N1, popsali teď přírodovědci v odborném časopise Scientific Reports. Jedná se o první zdokumentovaný úhyn volně žijících zvířat v důsledku tohoto viru na tomto kontinentu, tvrdí autoři.
před 13 hhodinami

Začernění v Epsteinových spisech neskrývá jen jména obětí, potvrdili kongresmani

Ve složkách týkajících se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina byla začerněna jména nejméně šesti osob, které nebyly mezi oběťmi, naznačil podle CNN republikánský kongresman Thomas Massie spolu s demokratickým kongresmanem Ro Khannou. Oba měli v pondělí poprvé možnost prohlédnout nezačerněnou verzi spisů ministerstva spravedlnosti.
před 13 hhodinami
Načítání...