Syrský exodus: Z Aleppa prchají před Asadovými vojáky desetitisíce lidí

Až sedmdesát tisíc Syřanů prchlo během posledních tří dnů před ofenzivou vládních sil u města Aleppo. Podle zástupce syrské zdravotnické organizace USMRO Zajdána Zuabího nemají lidé jídlo ani kde spát. Ruský prezident Vladimir Putin mezitím varoval, že teroristické skupiny ze Sýrie budou chtít destabilizovat další oblasti.

Aleppo je od roku 2012 rozdělené na dvě části. Vláda kontroluje západní část města, zatímco povstalci východní polovinu. Prezident Bašár Asad se nyní pokouší dostat stejnojmennou provincii v okolí města zpět pod svou kontrolu pomocí pozemní operace, ale i ruských náletů.

SOHR tvrdí, že syrskou armádu podporují také íránští vojáci a příslušníci libanonských šíitských milic Hizballáh. Teherán ale tvrdí, že do země vyslal jen vojenské poradce.

Bez stanu a bez jídla – uprchlíků je už bezmála 70 tisíc

Exilová Syrská organizace na ochranu lidských práv (SOHR) odhaduje, že na útěku z Aleppa je asi tři tisíce rodin. „Viděli jsme lidi, kteří neměli žádné stany, žádný úkryt, nic. Žádali o nějaké jídlo, sendviče. Neexistuje žádná lékařská pomoc,“ podotkl Zuabí.

„Palba je tak intenzivní. Nebe bylo plné stíhaček, vrtulníků. Lidé se strašně bojí. Jsou vyděšení k smrti,“ dodal zástupce syrské zdravotnické organizace.

Turecký premiér Ahmet Davutoglu nedávno varoval, že ofenziva syrských vládních sil na severozápadě země může vyvolat další uprchlickou vlnu. Ze svých domovů muselo od roku 2011 prchnout už více než 11 milionů Syřanů.

SOHR: Ruské nálety zabily přes stovku civilistů

Organizace SOHR mezitím informovala, že ruské nálety v syrské provincii Latákíja usmrtily 45
osob včetně jednoho z velitelů povstalců. Celkem dosud podle organizace při ruském bombardování zahynulo 370 lidí, z toho 243 povstalců a 127 civilistů.

Rusko zahájilo letecké útoky v Sýrii na konci září. Moskva říká, že se snaží oslabit Islámský stát. Západ ale tvrdí, že útočí i na umírněné rebely.

Většině Rusů nové vojenské angažmá Kremlu nevadí – s operacemi v Sýrii souhlasí přes 70 procent lidí. „Rozhodnutí zahájit letecké údery považuju za správné. Je lepší bojovat s nepřítelem od samého začátku a nenechat ho vstoupit na naše území," podotkl zastánce ruských operací v Sýrii Konstantin Osin.

Steinmeier: Ruská intervence hledání cesty ven z krize nezjednodušuje

Podle německého ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera ruské počínání komplikuje řešení konfliktu v zemi. „Další obtíže nám ale nesmí zabránit v hledání řešení, i když je to náročnější, než se zdálo před třemi, čtyřmi týdny,“ konstatoval Steinmeier.

Rusko se zatím kladně vyjádřilo k návrhu Spojených států na společné jednání obou zemí se Saúdskou Arábií, Tureckem a Jordánskem. „Jsme vždy pro rozhovory v jakémkoli formátu a věříme, že jsou velmi užitečné pro vzájemné porozumění a pro budování vzájemné důvěry a hledání kompromisů,“ podotkla mluvčí horní komory ruského parlamentu Valentina Matvijenková.

NATO zahájilo největší cvičení za poslední 13 let

Severoatlantická aliance mezitím zahájila ve Středomoří největší cvičení od roku 2002, které má prověřit síly rychlé reakce – ty by měly být schopné nasazení do dvou dnů od rozhodnutí vedení Aliance. Cvičení se účastní 32 tisíc vojáků.  

Vedle toho chce podle pozorovatelů NATO ukázat Rusku, že je připravené bránit své členy na východě i jiné státy, které by se staly obětí agrese.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Letoun NATO sestřelil dron nad Estonskem

Rumunská stíhačka F-16 startující z Litvy v úterý sestřelila nad Estonskem dron zřejmě ukrajinského původu, sdělil estonský ministr obrany Hanno Pevkur zpravodajskému webu Delfi. Škody podle Pevkura nevznikly, po troskách dronu estonské úřady pátrají. Lotyšsko v úterý vyhlásilo kvůli dronu letecký poplach. Jedná se o nejnovější případy z řady narušení vzdušného prostoru v této zemi sousedící s Ruskem, uvedla agentura Reuters.
13:07Aktualizovánopřed 16 mminutami

WHO zkoumá možnosti vakcín a léčby proti epidemii eboly v Kongu

Světová zdravotnická organizace (WHO) zkoumá, zda by některé kandidátské vakcíny, tedy očkovací látky ve fázi výzkumu, nebo léčebné postupy, mohly být použity k potlačení epidemie eboly v Kongu (Demokratické republice Kongo). Informovala o tom v úterý agentura AFP. Organizace již dříve vyhlásila nárůst počtu případů vysoce nakažlivé hemoragické horečky za mezinárodní zdravotní stav nouze.
12:48Aktualizovánopřed 40 mminutami

ICC na mě vydal zatykač, řekl krajně pravicový izraelský ministr Smotrič

Mezinárodní trestní soud (ICC) požádal o zatčení izraelského ministra financí Becalela Smotriče, uvedl v úterý na tiskové konferenci podle agentury Reuters a webu The Times of Israel (ToI) sám krajně pravicový člen izraelské vlády. Smotrič krok ICC označil za vyhlášení války, které jej nezviklá v přístupu k Palestincům. Ministr během bojů v Pásmu Gazy požadoval co nejtvrdší postup izraelské armády, dlouhodobě volá po anexi palestinských území a odmítá vznik palestinského státu.
před 1 hhodinou

Deficit 80 miliard dolarů a bankovní krize. Ukrajinská rozvědka zveřejnila interní ruské údaje

Ukrajinská zahraniční rozvědka získala nové interní ruské dokumenty hodnotící dopady války na ekonomiku země. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se je ruské úřady snaží utajit před mezinárodním společenstvím i vlastními obyvateli.
před 1 hhodinou

Kalifornští hasiči zápolí s rozsáhlým lesním požárem nedaleko Los Angeles

Pouhých 60 kilometrů od Los Angeles vypukl rozsáhlý požár místních porostů, který se kvůli extrémnímu suchu a silnému větru šíří krajinou alarmující rychlostí. Úřady nařídily evakuaci tisíců obyvatel a do pohotovosti povolaly více než dvě stovky hasičů. Ti se za pomoci letadel a helikoptér snaží dostat plameny pod kontrolu a zabránit jejich dalšímu šíření pomocí speciálních zpomalovacích látek.
před 1 hhodinou

Si řekl Trumpovi, že by Putin mohl invaze na Ukrajinu litovat, píší FT

Ruský vládce Vladimir Putin by nakonec mohl invaze na Ukrajinu litovat. Podle listu Financial Times (FT) to minulý týden řekl čínský prezident Si Ťin-pching svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi během jeho návštěvy asijské země. Trump čínskému prezidentovi pak prý navrhl, aby společně s Putinem spolupracovali proti Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC).
před 1 hhodinou

Portugalsko má nejdelší průměrný trest odnětí svobody v Evropě

Podle údajů Rady Evropy, které byly v úterý zveřejněny ve zprávě analyzující stav vězeňské populace v roce 2024, je průměrná délka trestu odnětí svobody v Portugalsku 31,4 měsíce, což je nejdelší doba mezi evropskými zeměmi.
před 2 hhodinami

Svět je dle expertů k pandemiím náchylnější než před covidem

Ani po epidemii eboly v západní Africe před necelými deseti lety, pandemii covidu-19 a nouzové situaci kolem infekčního onemocnění mpox (dříve opičí neštovice) není svět bezpečnějším místem před propuknutím nových pandemií. Uvedlo to mezinárodní expertní grémium na úvod výročního zasedání Světového zdravotnického shromáždění, které je orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO). Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že svět nyní zažívá nebezpečné časy.
před 3 hhodinami
Načítání...