Syrská opozice znovu viní Damašek z chemických útoků

Syrská opozice obvinila syrskou vládu, že při úterním útoku na lokalitu u Damašku použila chemické zbraně. Zemřelo pět lidí, kteří se udusili údajně jedovatým plynem. O útoku na město Muadamíja informovala skupina opozičních aktivistů, kteří v této lokalitě působí.

„Vládní letadla shodila barely obsahující toxický plyn, který se zatím nepodařilo identifikovat. Pět lidí zemřelo a další trpí vážnými dýchacími potížemi,“ informovali aktivisté na facebooku. Na přiložených fotografiích je vidět lidi převážené do nemocnice, někteří měli nasazené masky. Jedna z obětí na sobě měla uniformu.

Muadamíja leží jihozápadně od Damašku a patřila k oblastem zasaženým chemickým útokem v roce 2013. Připisoval se syrskému režimu, jemuž za něj hrozil americký odvetný útok. Damašek se mu vyhnul, když přistoupil na zničení svého bojového chemického arzenálu.

Jeden ze syrských představitelů citovaný agenturou AFP dnes řekl, že vláda žádné chemické zbraně nemá, a informaci o chemickém útoku označil za nepodloženou. „Armáda používá konvenční zbraně, je to jenom snaha vysvětlit jejich porážku,“ řekl zdroj AFP k původcům zprávy.

Další potopená loď s migranty – 13 mrtvých

Právě pokračující boje v zemi vyhánějí miliony Syřanů směrem do Evropy. Nejméně 13 lidí, včetně sedmi dětí, zemřelo poté, co se východně od řeckého ostrova Farmakonisi v Egejském moři potopil jeden ze člunů. Dalších 15 lidí pobřežní stráž zachránila, po jedné osobě se stále pátrá.

obrázek
Zdroj: ČT24

Také v úterý se u západního pobřeží Turecka potopila loď s migranty, kteří směřovali z tureckého letoviska Kuşadasi na řecký ostrov Samos. Při této nehodě zahynulo 11 lidí, včetně tří dětí; sedm osob pobřežní stráž zachránila. Dalších 18 obětí, z toho bylo deset dětí, si vyžádalo podobné neštěstí o víkendu u tureckého přístavního města Bodrum.

Egejské moře mezi Tureckem a Řeckem se letos stalo hlavní trasou pro migranty mířící do Evropy. Celkem jich na kontinent podle úterní zprávy Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo už více než milion, téměř 3700 lidí při cestě zahynulo. Zhruba 818 000 lidí připlulo do Evropy přes Řecko.