Strůjce krutých výslechů CIA promluvil: Získali jsme cenné informace

Washington - Americký vyšetřovatel a strůjce kontroverzního výslechového programu CIA v rozhovoru pro portál Vice News přiznal, že při mučení osob podezřelých z terorismu používal metodu topení, takzvaný waterboarding. James Mitchell ale zároveň zpochybnil senátní dokument, který informace přinesl. Komise podle něj výběrem jednotlivých případů překroutila celkový obraz výslechového programu, který přinesl vyšetřovatelům cenné zpravodajské informace. Příležitost nicméně v pondělí využila Severní Korea. Radu bezpečnosti OSN požádala, aby do svého programu zařadila i otázku krutých výslechových praktik CIA.

Mitchell v minulosti pracoval jako psycholog amerického letectva. CIA si ho najala k tomu, aby vypracoval zvláštní výslechové postupy pro osoby podezřívané z terorismu. Podle agentury Reuters sehrál v programu klíčovou roli, ačkoli neměl s vyslýcháním předchozí zkušenosti.

„Byl jsem součástí většího týmu, který prováděl waterboarding na menším počtu zadržených,“ řekl Mitchell. Při této metodě člověk leží spoután a na obličeji má například ručník, na který teče proudem voda. Cílem je navodit pocit topení. Mitchell dodal, že tuto praktiku použil například u Pákistánce Chálida Šajcha Muhammada, který tvrdí, že teroristické útoky na USA z 11. září 2001 zosnoval.

Podle senátní zprávy podstoupil Muhammad waterboarding 183krát, Mitchell tvrdí, že jen 83krát. Každé lití vody trvalo jednu až deset vteřin. Mitchell senátní dokument zpochybnil i tím, že komise výběrem jednotlivých případů překroutila celkový obraz výslechového programu, který přinesl vyšetřovatelům cenné zpravodajské informace. Také kritizoval to, že podle Senátu si se svým společníkem Brucem Jessenem za smlouvu se CIA přišli od roku 2005 do roku 2009 na 81 milionů dolarů. Tvrdí, že většina sumy byla určena na režijní náklady a platy zaměstnanců.

Vězni na Guantánamu
Zdroj: Shane T.McCoy/ČTK/ZUMA

Zprávu o nelidských výslechových praktikách zveřejnil Senát minulé úterý. Američtí vyšetřovatelé podle ní upírali vězňům spánek, ponižovali je a simulovali topení, aniž by získali potřebné informace. Zpráva má 6 000 stran a zahrnuje období let 2002 až 2009. Většina obsahu je tajná, zveřejněno bylo 528 stran.

KLDR chce, aby RB OSN jednala o krutých praktikách CIA

Skandál v USA chce nechat prošetřit i Severní Korea, která sama čelí kritice za porušování lidských práv. V pondělí požádala Radu bezpečnosti OSN, aby do svého programu zařadila otázku krutých výslechových praktik CIA. „Otázka zločinů mučení ze strany CIA spáchaných Spojenými státy musí být urychleně projednána v Radě bezpečnosti, neboť hrozí, že bude mít bezprostřední a destabilizační dopad na udržení mezinárodního míru a bezpečnosti,“ uvedlo severokorejské zastoupení při OSN v dopise pro RB.

Pchjongjang se na RB OSN obrátil v době, kdy tento vrcholný orgán připravuje zasedání právě ke stavu lidských práv v KLDR. Rada bezpečnosti zasedne zřejmě 22. prosince, případně o den později. V únorové zprávě OSN podrobně popsala porušování práv v KLDR, tamní podmínky dokument přirovnal k nacistickým zvěrstvům.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V havarovaném tureckém letounu bylo dvacet vojáků

Nákladní letoun turecké armády v úterý havaroval poblíž hranice mezi Ázerbájdžánem a Gruzií, oznámilo podle agentur turecké ministerstvo obrany. Letadlo typu C-130 vzlétlo z Ázerbájdžánu a bylo na cestě zpět do Turecka. Resort obrany podle agentury Reuters uvedl, že na palubě bylo dvacet tureckých vojáků včetně posádky. Úřady však prozatím neinformovaly o počtu případných obětí.
14:03Aktualizovánopřed 28 mminutami

Na narušování vzdušného prostoru NATO je třeba reagovat silou, zdůraznil Pavel

Opakované porušování vzdušného prostoru zemí NATO ze strany Ruska by nemělo být donekonečna tolerováno, sdělil v úterý prezident Petr Pavel při diskusi se studenty středních škol Karlovarského kraje. Soudí, že je třeba adekvátní odpověď a Moskvě ukázat sílu. Český prezident a někdejší šéf vojenského výboru Severoatlantické aliance studentům také řekl, že v navrženém programu vznikající vlády mu chybí zmínky o bezpečnosti.
12:43Aktualizovánopřed 55 mminutami

Sebevražedný útočník odpálil bombu v Islámábádu, zabil dvanáct lidí

Sebevražedný útočník odpálil v úterý bombu před branami soudu v pákistánském hlavním městě Islámábád. Zabil dvanáct lidí a dalších 27 zranil, oznámil ministr vnitra Muhsín Nakví. K činu se přihlásili členové zakázané pákistánské militantní organizace Tehríke Tálibán Pákistán (TTP), kteří v zemi chtějí zavést islámské právo šaría.
11:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Turecká prokuratura žádá pro istanbulského starostu přes dva tisíce let vězení

Možný trest odnětí svobody na více než dva tisíce let požaduje hlavní istanbulský prokurátor pro istanbulského starostu Ekrema Imamoglua, který byl v březnu zadržen a je od té doby ve vazbě. Obžaloba podle agentury Reuters viní Imamoglua a 401 dalších osob z účasti na korupční síti, která údajně způsobila státu v průběhu deseti let škodu ve výši 160 miliard tureckých lir (přibližně 79 miliard korun).
před 1 hhodinou

V Pokrovsku je asi tři sta ruských vojáků, uvedla ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda v úterý uvedla, že v obléhaném východoukrajinském městě Pokrovsk je asi 300 ruských vojáků, informuje agentura Reuters. Toto strategicky důležité město v Doněcké oblasti se ruská armáda snaží dobýt více než rok. Už koncem října ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj připustil, že se bojuje přímo ve městě.
před 2 hhodinami

Slovensko po srážce vlaků a výzvě premiéra vyměnilo vedení železničního dopravce

Slovenské ministerstvo dopravy po nedělní srážce vlaků vyměnilo vedení národního vlakového dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). K odvolání představitelů firmy po již druhé srážce vlaků tohoto dopravce během několika týdnů vyzval v pondělí premiér Robert Fico (Smer).
před 3 hhodinami

Sicílie bojuje proti ohnivým mravencům. Jejich bodnutí může zabít i člověka

Smrtící mravenec ohnivý dorazil k evropským břehům už před několika lety a jeho vpád se zatím nepodařilo zastavit. Ohniví mravenci druhu Solenopsis invicta jsou jedním z nejinvaznějších druhů a kontrolovat jejich populaci je velmi nákladné. V Evropě byl jejich výskyt potvrzen zatím na Sicílii a italské úřady se rozhodly jednat. Příliš mnoho možností ale nemají.
před 5 hhodinami

„Lidské safari.“ Rusové sídlící za řekou zabíjejí v Chersonu i tři roky po osvobození

Ukrajinský Cherson si připomíná třetí výročí svého osvobození. Svobodný ale stále není – sužuje ho ruský dronový teror zpoza okupovaného druhého břehu Dněpru či záplavy po zničení Kachovské přehrady. Patří tak k nejzkoušenějším místům na Ukrajině, přesto v něm navzdory velkému nebezpečí zůstává 70 tisíc lidí. Od léta roku 2022 podnikl do Chersonu štáb ČT s reportérkou Barborou Maxovou a kameramanem Liborem Ungermannem šest cest. Pro pořad Reportéři ČT tak zachytil, jak se město pod tlakem ruských okupantů mění.
před 5 hhodinami
Načítání...