Střelec z Tucsonu: Škoda, že jsem Giffordsovou nezabil

Washington - Američan Jared Loughner, který loni v lednu v Tucsonu ve státě Arizona zastřelil šest lidí a vážně zranil kongresmanku Gabriellu Giffordsovou, se označil za neschopného, protože politička jeho řádění přežila. Uvedla to psycholožka Christina Pietzová, která střelce letos tři měsíce vyšetřovala ve vězeňské nemocnici v Missouri.

Pietzová ve své zprávě tvrdí, že Lougner se několikrát vyjádřil v tom smyslu, že myslel, že Giffordsová zemřela, když ji střelil do hlavy. V jednom okamžiku však řekl, že se domnívá, že politička je naživu. Pietzová uvedla, že na něj v tomto bodě naléhala dál. Loughner pak prý připustil, že je přežitím kongresmanky zklamaný, protože to znamená, že „selhal“.

Loughner loni na mítinku kongresmanky zastřelil šest lidí, dalších 13 zranil. Giffordsové střela prošla mozkem. Loughner v úterý přiznal vinu v rámci dohody s obžalobou, což znamená, že se nebude konat zřejmě zdlouhavý proces a že se třiadvacetiletý mladík vyhnul trestu smrti. Giffordsová uvedla, že je s chystanou dohodou mezi obhajobou a obžalobou spokojena a že doufá, že pomůže všem postiženým, aby se mohli zaměřit na další život. Rozsudek by měl soud oznámit 15. listopadu.

Soud loni v květnu dospěl k závěru, že Loughnera zatím nelze kvůli duševní poruše soudit. Letos psychiatři uvedli, že se jeho stav zlepšil. Shodují se přitom, že je těžce nemocen a trpí schizofrenií. Před Loughnerovým doznáním soudce v Tucsonu rozhodl, že mladík je přes svou duševní nemoc schopen zúčastnit se jednání soudu a pochopit vážnost obvinění.