Státy omezí turistiku na Antarktidě kvůli životnímu prostředí

Baltimore (USA) - Lavina turistů zaplavující rok co rok Antarktidu by měla postupně slábnout, shodlo se na tom všech 28 zemí takzvané Antarktické smlouvy. Organizace totiž došla k závěru, že rušný cestovní ruch Jižnímu pólu škodí a mohl by nenávratně zničit jednu z posledních oáz nedotčené přírody na Zemi. Iniciátorem tohoto kroku jsou Spojené státy.

Dohoda navržená USA a uzavřená v pátek na závěr dvoutýdenní schůzky v americkém Baltimoru sice neobsahuje žádné donucovací mechanismy ani sankce za neplnění, počítá ale s tím, že signatářské státy zajistí, že nebudou do vod okolo Antarktidy vpuštěny výletní lodě s více než 500 pasažéry. Navíc v jednu dobu nebude smět na pevninu vystoupit více než 100 lidí. Na každých 20 návštěvníků na pevnině také musí připadat jeden průvodce.

Tyto limity budou právně závazné až po schválení všemi 28 zeměmi, které před 50 lety ve Washingtonu podepsaly takzvanou Antarktickou smlouvu. Vzhledem k tomu, že vůči úpravám nikdo z účastníků baltimorské schůzky nevznesl námitky, neočekávají se v ratifikaci žádné překážky, řekl agentuře AP vedoucí americké delegace Evan Bloom.

Potřebu omezit přístup návštěvníků na tento unikátní světadíl vyvolal rostoucí zájem turistů a také několik lodních havárií u Antarktidy v posledních letech. Zatímco v sezoně 1992 až 1993 na tento kontinent zavítalo 6700 lidí, v loňské sezoně to bylo už přes 45 000 osob.