Správkyně Hongkongu stáhla návrh extradičního zákona. Příliš pozdě, vzkazuje jí přední aktivista

Horizont ČT24: Vývoj v Hongkongu a komentář Filipa Jirouše (zdroj: ČT24)

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v televizním projevu oznámila, že se rozhodla stáhnout návrh zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Zmíněný návrh zákona vyvolal v Hongkongu několikaměsíční demonstrace, které stále pokračují. Při posledním z protestů v noci na středu policie použila proti demonstrantům pepřový sprej a tři lidé museli být převezeni do nemocnice.

Protesty proti návrhu extradičního zákona začaly v Hongkongu v červnu a v některé dny při nich vyšly do ulic statisíce lidí. Kritici zákona se obávají, že norma by narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům.

Správkyně Hongkongu Lamová po protestech pozastavila schvalování kontroverzního návrhu zákona, demonstranti ale pokračovali ve svých akcích a požadovali jeho úplné stažení. „Vláda oficiálně stáhne tento návrh zákona, aby zcela rozptýlila obavy veřejnosti,“ řekla po setkání s poslanci správkyně a slíbila, že vládní činitelé zahájí s nespokojenými občany dialog. „Přetrvávající násilnosti poškozují základy naší společnosti,“ dodala.

Sinolog Filip Jirouš z výzkumného týmu Sinopsis upozornil, že zákon ještě není stažen: „Správkyně Lamová řekla, že stažení navrhne, což znamená, že se to stane až přibližně za měsíc na dalším zasedání legislativní rady.“ 

Požadavky demonstrantů se rozrostly

V tuto chvíli ale není jasné, zda oficiální oznámení o stažení návrhu zákona nepokoje ukončí, protože demonstrace postupně přerostly v požadavky na obecnější demokratické reformy v bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

„Teď už jde jenom o to, jestli v Hongkongu bude zavedena úplná demokracie, nebo Peking násilně či vojensky zasáhne,“ upozornil Jirouš. „Skutečná demokracie v Hongkongu by byla zásadním ohrožením pro pekingskou kontrolu ve městě. Si Ťin-pching včera prohlásil, že Hongkong, Tchaj-wan a Macao jsou dokonce zásadnější výzvou pro komunistické kádry než geopolitická situace, obchodní války a tak dále,“ dodal s odkazem na čínského prezidenta.

Demonstranti rovněž požadují nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zákrocích proti protestům a propuštění zadržovaných. Někteří z protestních vůdců ve středu uvedli, že demonstrace budou pokračovat, dokud nebudou tyto požadavky splněny.

Jeden z nejvýznamnějších prodemokratických aktivistů Joshua Wong prohlásil, že stažení návrhu extradičního zákona je „příliš málo a přichází příliš pozdě“. „Stupňující se policejní brutalita v uplynulých týdnech zanechala na celé hongkongské společnosti nesmazatelné stopy. Carrie Lamová oznámila stažení návrhu zákona, ale lidé nevěří, že jedná upřímně,“ podotkl Wong, který byl hlavní osobností hongkongských studentských protestů v roce 2014.

Hongkong od přechodu pod čínskou správu funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“ a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Při zatím poslední z protestních akcí v noci na středu hongkongská policie použila pepřový sprej k rozehnání demonstrantů, kteří se sešli před policejní stanicí ve čtvrti Mong Kok a ve stanici metra Prince Edwarda. Tři muži ve věku 21 až 42 let byli po střetech hospitalizováni. Dva zůstávají v nemocnici ve stabilizovaném stavu, třetí byl již propuštěn.