Ani přímý televizní souboj kandidátů na kancléře Martina Schulze (SPD) a Angely Merkelové (CDU) nepomohl sociálním demokratům v tom, aby snížili odstup na konzervativní unii CDU/CSU. Podle průzkumu veřejnoprávní televize ARD narostla ztráta sociálních demokratů na 16 procentních bodů. Zvýšil se i odstup v oblíbenosti Merkelové a Schulze. Parlamentní volby se v Německu uskuteční 24. září.
SPD ztrácí stále víc, Schulzovi nepomohla ani televizní debata
Nyní by je s podporou 37 procent voličů vyhrála CDU/CSU, následovaná SPD s 21 procenty hlasů. Takový výsledek by byl nejhorším výsledkem sociálních demokratů v dějinách spolkové republiky. Dosud nejméně procent hlasů – 23 – dostali v roce 2009.
Do Spolkového sněmu míří i AfD
Vedle dvojice současných vládních stran by se do parlamentu dostala také protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD) s 11 procenty hlasů, Levice s deseti procenty, svobodní demokraté (FDP) s devíti a Zelení s osmi procenty.
Kdyby se kancléř volil přímo, získala by současná šéfka vlády Merkelová podporu 54 procent voličů, což je o pět procentních bodů více než před týdnem. Pro Schulze by stejně jako minulý týden hlasovalo 26 procent Němců.
Sociálním demokratům tah s Schulzem nevychází
Merkelová nad svým vyzývatelem vítězí i v dalších srovnáních. Většina lidí u ní spatřuje silnější vůdcovské schopnosti (75 ku 13 procentům), větší kompetentnost (63 ku 14 procentům) nebo důvěryhodnost (52 ku 21 procentům). Převahu má Merkelová i v oblasti sympatií (51 ku 28 procentům), Schulze zase Němci vnímají jako bližšího občanům (43 ku 32 procentům).
Schulz navíc nedopadl dobře ani při srovnání s ministrem zahraničí Sigmarem Gabrielem, který se v lednu rozhodl nekandidovat za sociální demokraty na kancléře a své místo přepustil právě Schulzovi. Spokojenost s prací Gabriela nyní vyslovuje 66 procent Němců, zatímco u Schulze je to jen 39 procent.