Soud v Oklahomě zastavil na půl roku vykonávání poprav

Washington - Soud v Oklahomě nařídil pozastavit na šest měsíců vykonávání trestu smrti v tomto americkém státě, kde probíhá vyšetřování nedávné nezdařené popravy, při níž vězeň očividně trpěl a po čtyřiceti minutách dušení a křečí zemřel na infarkt.

Usvědčený vrah Clytton Lockett měl být minulý týden v úterý popraven injekcí se zatím nevyzkoušenou směsí smrtících látek. Jeho popravu však zastavil ředitel věznice kvůli problému se zaváděním smrtící látky do těla odsouzeného. Claytton, odsouzený za vraždu devatenáctileté dívky, trpěl křečemi, zatínal zuby a dokonce se pokoušel zvedat hlavu z lehátka. Po zhruba 40 minutách od zahájení popravy zemřel na infarkt.

Dvě hodiny po Clayttonovi měl být ten den popraven Charles Warner. V jeho případě byl poté výkon nejvyššího trestu odložen na 13. května. Warnerovi právníci ale žádali více času a generální prokurátor státu Oklahoma podle americké televize NBC uvedl, že by neměl námitky, kdyby soud rozhodl o půlročním odkladu popravy. 

Clyton Lockett
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Podle rozhodnutí, které získala agentura AFP, dal odvolací soud za pravdu Warnerovi a stanovil datum jeho popravy na 13. listopadu. Žádný jiný výkon trestu smrti úřady v Oklahomě neplánovaly.

Generální prokurátor Scott Pruitt a guvernérka Oklahomy Mary Fallinová uvedli, že stát nepřistoupí k žádnému dalšímu výkonu trestu smrti, dokud nebude skončeno vyšetřování záležitosti z minulého úterý. Trvat to prý bude odhadem nejméně osm týdnů.

Dvě popravy v jeden den se měly ve státě Oklahoma konat poprvé od roku 1937. Cestu k oběma popravám nedávno otevřel verdikt Nejvyššího soudu, který odmítl žalobu dvojice usvědčených vrahů. Ti žádali informace o přesném složení smrtících injekcí. Soud v rozsudku uvedl, že dvojice odsouzenců nemá právo vědět, jaké uspávací a smrtelné látky budou při popravě použity.

Vydáno pod