Smrt Steva Jobse zasáhla mnoho lidí z celého světa

San Francisco/Cupertino – Se smrtí spoluzakladatele firmy Apple se vyrovnává celý svět. Samotná společnost spatřovala v Jobsovi brilantnost, vášeň a energii, člověka, který přicházel s neustálými inovacemi. I jeho největší konkurent a spoluzakladatel firmy Microsoft Bill Gates ho viděl jako úžasného člověka. Vzpomínal na jejich první společné setkání před třiceti lety. Americký prezident Obama zase tvrdí, že svět ztratil vizionáře. Podle jeho slov ale je největší pocta Jobsova úspěchu to, že o jeho smrti se většina lidí dozvěděla právě ze zařízení, která Steve vynalezl. Analytici tvrdí, že smrt Steva Jobse bude mít na firmu Apple velký dopad. Hlavním konkurentům navíc poskytne větší šanci dohnat její náskok.

Generální ředitel společnosti Apple podotkl, že firma ztratila svého tvůrčího ducha. Steve mu byl dobrým přítelem, ale i perfektním učitelem. Říká ale, že jeho jméno nebude ve společnosti nikdy zapomenuto. Primátor New Yorku Michael Bloomberg považoval Jobse za génia, který se rovnal třeba Edisonovi nebo Einsteinovi. „Steve představil lidem krásy budoucnosti ještě dřív, než byli vůbec schopni vidět její horizont,“ dodal. Se smrtí Jobse se těžce vyrovnává i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Nick Wingfield, který píše pro New York Times, pokládal Steva Jobse za hnací sílu úspěchu společnosti Apple. Patricia Sullivan z Washington Post zase tvrdí, že Jobs skvěle rozuměl trhu. Přesně věděl, kdy a jak dané zařízení představit. Vyznal se v cílových skupinách zákazníků Applu. Jeho smrt okomentoval i bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger, který řekl, že Jobs prožil kalifornský sen. „Svými nápady změnil svět a inspiroval řadu z nás,“ dodal.

A jak na Jobse vzpomínají…

Prezident USA Barack Obama s chotí: „Byl to největší z amerických inovátorů - dost statečný na to, aby myslel jinak, dost odvážný na to, aby uvěřil, že změní svět, a dost talentovaný, aby to mohl uskutečnit.“ 

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy: „Jeho schopnost provést revoluci celých ekonomických odvětví silou představivosti a technologie je zdrojem inspirace milionů inženýrů a podnikatelů celého světa.“ 

Spoluzakladatel firmy Microsoft Bill Gates: „Na světě se zřídka objeví někdo, kdo má tak zásadní vliv, který pocítí mnoho příštích generací. Pro ty z nás, kdo měli to štěstí s ním pracovat, to bylo šíleně velkou ctí.“ 

Ředitel firmy Nokia Stehen Elop: „Stevova vášeň pro jednoduchost a eleganci je odkazem, který přetrvá generace.“ 

Šéf mediálního gigantu News Rupert Murdoch: „Ztratili jsme jednoho z nejvlivnějších myslitelů, tvůrců a podnikatelů všech dob. Steve Jobs byl prostě nejúžasnějším generálním ředitelem své generace.“ 

Zakladatel sítě facebook Mark Zuckerberg: „Steve, díky za to, žes byl učitelem a přítelem. Žes ukázal, že to, cos vybudoval, může změnit svět. Budeš mi chybět.“ 

Ředitel internetového obchodu Amazon Jeff Bezos: „Steve byl výborným učitelem každého, kdo dával pozor. Je to velmi smutný den pro všechny, komu jde o inovace a vysoká měřítka.“ 

Ředitel firmy Sony Howard Stringer: „Digitální svět přišel o vůdčí světlo. Stevova tvůrčí schopnost bude inspirovat snílky i myslitele po generace.“ 

Ředitel firmy Intel Paul Otellini: „Mírou génia je jeho schopnost ovlivnit všechny lidi planety. Steve to udělal ne jednou, ale mnohokrát.“ 

Ředitel společnosti Walt Disney Bob Iger: „Steve byl originální a skutečně tvůrčí a nápaditá mysl. Bez ohledu na to, co dokázal, máme pocit, že právě začal.“ 

Ředitel Google Larry Page: „Ještě dřív, než jste na to pomysleli, dokázal několika slovy vyjádřit to, k čemu jste měli dospět vy. Pro mne je inspirací to, že mu šlo nade vše o uživatele.“ 


Sídlo firmy Apple obklopili fanoušci Jobse

Na sídle firmy Apple v kalifornském Cupertinu jsou vlajky staženy na půl žerdi. Na trávníku před ní se shromáždili fanoušci technologií spojovaných se spoluzakladatelem firmy Stevem Jobsem. „Pro mne není žádný rozdíl mezi ním a Pasteurem,“ řekla s poukazem na významného francouzského chemika Louise Pasteura Chitra Abdolzadehová. Ti, kdo nemohli přijet do Cupertina, přicházeli do obchodů firmy. Do toho v San Francisku mnozí přišli s Jobsovou fotografií na svých iPadech a psali na výlohu děkovné vzkazy jako: „Děkuji, Steve“ nebo „Nenávidím rakovinu“. Venku na chodníku se objevily svíčky a také červená jablka. „Vytvořil pro nás celou kulturu, která ovlivnila úplně každého. I ty, kdo nikdy výrobek Applu nepoužili,“ řekl Cory Moll, který v obchodě prodává.

Mnoho fanoušků iPodů, iPhonů a iPadů Jobsovu smrt prožívá i ve vzdálené Číně. „Přišel jsem, abych se podíval, jak si povedou první den po ztrátě Jobse. Chci truchlit po svém, je to taková škoda. Vytvořil všechny tyto věci, které změnily pohled lidí na stroje. Ale nepodařilo se mu dožít se posledního kroku, který umožní splynutí života lidí s těmito přístroji,“ řekl sedmadvacetiletý zákazník Ťin I v největším šanghajském obchodu firmy Apple otevřeném teprve v září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Íránské lodě s výbušninami zasáhly v iráckých vodách dva tankery, tvrdí Bagdád

Íránské lodě naložené výbušninami zasáhly v iráckých vodách dva tankery s palivem, které začaly hořet. Irák následně začal s evakuací dvou desítek členů posádky z obou plavidel, napsala ve středu večer agentura Reuters s odvoláním na šéfa irácké společnosti pro přístavy. Jeden člověk při incidentu přišel o život.
před 22 mminutami

USA zničily 28 íránských lodí schopných pokládat miny, tvrdí Trump

Podle prezidenta USA Donalda Trumpa už Spojené státy vyřadily z provozu celkem dvacet osm íránských lodí které jsou schopné pokládat miny. V úterý večer regionální velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) informovalo o zničení šestnácti minonosných lodí u Hormuzského průlivu. Celkem dle Trumpa došlo ke zničení 58 íránských válečných lodí. Pokračující americko-izraelské údery na Írán přitom Trump znovu označil za „krátkou exkurzi“. V Íránu už podle něj „nezbylo prakticky nic“, na co by americká armáda mohla útočit.
včeraAktualizovánopřed 53 mminutami

Izrael a Írán podnikly vzdušné útoky, u Íránu byly zasaženy tři nákladní lodě

Izrael podnikl další vzdušné údery na Teherán a na Bejrút, kde zasáhl byt v centru a dle libanonských médií zabil čtyři lidi. Íránské revoluční gardy uvedly, že podnikly vzdušné útoky na Izrael a americké základny v regionu. Mluvčí íránského Červeného půlměsíce Modžtabá Cháledí podle státní televize uvedl, že v Íránu bylo zasaženo téměř dvacet tisíc obytných budov a sedmdesát sedm zdravotnických zařízení. RB OSN žádá okamžité zastavení útoků Íránu na státy Perského zálivu.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoAustrálie udělila humanitární azyl šesti íránským fotbalistkám

Austrálie udělila humanitární azyl šesti Íránkám z národního fotbalového týmu, který se v zemi účastnil mistrovství Asie. Zbytek už se vydal na cestu zpět. Sedmá hráčka si nabídku na poslední chvíli rozmyslela, kontaktovala íránskou ambasádu a nechala se odvézt. Íránské velvyslanectví se tak však dozvědělo, kde se hráčky nachází a australský ministr vnitra Tony Burke musel vydat pokyn k jejich přemístění. Opatrnost byla na místě, hráčky totiž byly pod neustálým dozorem mužského doprovodu týmu. Íránský tým vzbudil celosvětový ohlas minulý týden během prvního zápasu s Jižní Koreou – fotbalistky na úvod mlčely během hymny.
před 3 hhodinami

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou, uvedla šéfka Evropské komise

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Starmer věděl o Mandelsonovi jako riziku, plyne z dokumentů

Britská vláda zveřejnila část dokumentů souvisejících se jmenováním někdejšího ministra Petera Mandelsona velvyslancem v USA. Premiér Keir Starmer měl podle jednoho z textů informaci, že kvůli Mandelsonově blízkým vztahům s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem může být jmenování „reputačním rizikem“, uvedla stanice Sky News. Starmerův kabinet se k publikaci rozhodl po tlaku, kterému ministerský předseda čelí kvůli aféře svého významného spolustraníka.
před 7 hhodinami

V Drážďanech zneškodnili bombu z války, evakuovalo se osmnáct tisíc lidí

Nejméně osmnáct tisíc lidí muselo na téměř sedm hodin opustit centrum Drážďan kvůli zneškodnění bomby z druhé světové války. Krátce po 15:00 policie uvedla, že pyrotechnici britskou pumu o váze 250 kilogramů zlikvidovali a že se lidé mohou vrátit zpět domů. Jednalo se o dosud největší evakuaci v saské metropoli kvůli nálezu válečné bomby.
před 7 hhodinami

Tajné testy a zbrojící Francie. Začala nová jaderná éra

Čína rychle navyšuje svůj jaderný arzenál. Podle amerických zpravodajských služeb vyvíjí novou generaci nukleárních zbraní a v posledních letech provedla nejméně jeden tajný test. Aktivity v této oblasti vyvíjejí také USA, Rusko či Francie, která mění strategii a počítá s rozšířením svých nukleárních kapacit. Svět tak v době rostoucího napětí vstupuje do nové jaderné éry.
před 7 hhodinami
Načítání...