Vulkanický systém na jihozápadě Islandu se posedmé za rok probudil k životu. Trhlina dlouhá asi tři kilometry je ale podle meteorologů menší než předchozí a nepředstavuje hrozbu pro leteckou dopravu. Úřady nicméně v některých částech poloostrova Reykjanes včetně města Grindavík varují před plynnými výpary. Řada tamních obyvatel se už kvůli obavě o bezpečnost a majetek přestěhovala pryč. Evakuováno bylo i turisticky oblíbené geotermální koupaliště Modrá laguna.
Islandská sopka opět chrlí lávu
Na rozdíl od předchozích erupcí tentokrát na přírodní podívanou předem nic neupozornilo, píše agentura DPA. Na poloostrově Reykjanes jihozápadně od hlavního města Reykjavíku se otevřela kilometr dlouhá puklina, z níž na zemský povrch opět vyvěrají masy žhavé červené lávy. Ve čtvrtek ráno dosáhl její proud důležité silnice v oblasti Grindavíkurvegur a zasáhl také vodovod pro rozvod teplé geotermální vody. Láva zalila v Modré laguně parkoviště a zasáhla i provozní budovu, evakuováno muselo být na dvě stě osob, píše islandský web Iceland Monitor.
Vědci varovali, že poloostrov Reykjanes čekají v nadcházejících desetiletích až staletích opakované sopečné výbuchy. Neočekává se ale, že nynější erupce způsobí narušení letecké dopravy, jako se tomu stalo při výbuchu sopky Eyjafjallajökull v roce 2010, kdy se sopečná mračna rozšířila nad Evropu. Tehdy muselo být po celém světě zrušeno na 100 tisíc letů.
Nejintenzivnějšího chrlení vulkán dosáhl v noci na čtvrtek. Úřady uvedly, že erupce byla výrazně menší než ta poslední, která oblast zasáhla před třemi měsíci. Předchozí erupce na poloostrově se ohlašovaly sérií stále silnějších zemětřesení trvajících několik dní, nebo dokonce týdnů. Tentokrát malé zemětřesení a první známky pohybu podzemního magmatu byly zaznamenány pouhé tři čtvrtě hodiny před začátkem erupce.
Geologické systémy v oblasti poloostrova byly neaktivní asi osm set let, v roce 2021 se ale probudily k životu. Tamní rybářské městečko Grindavík je ale po loňské evakuaci z velké části opuštěné, protože ho ohrožuje láva.