Poprvé v historii se do čela jedné z 29 armád Severoatlantické aliance postavila žena. Náčelnicí slovinského generálního štábu se stala generálmajorka Alenka Ermenková. Prezident Borut Pahor vidí v jejím příchodu naději na zlepšení výkonnosti slovinských ozbrojených sil.
Severoatlantická premiéra. Slovinsko postavilo do čela armády ženu
Oficiální propagační video prezentuje slovinskou armádu jako tvrdé muže připravené na tvrdé úkoly. Žena se ve spotu neobjeví ani jedna, i když od středy všem slovinským vojákům velí.
Generálka začínala v dobrovolnické uniformě
Alenku Ermenkovou přivedla až na vrchol armády dlouhá a náročná kariéra. V 90. letech zastavily slovinské teritoriální síly na hranicích autonomní alpské republiky jugoslávskou armádu. Vojenské operace trvaly jen deset dní, rozhodly ale o tom, že se Slovinsko nepropadlo do krvavého bahna jugoslávských válek. V řadách slovinských dobrovolníků tehdy bojovala i osmadvacetiletá politoložka. A uniformě zůstala věrná i po skončení války.
Ermenková získala vynikající vzdělání, mimo jiné titul z mezinárodních vztahů z King's College University v Londýně. Zúčastnila se také nasazení slovinských expedičních sil v rámci mise KFOR v Kosovu.
„Zastávám dvě hlavní hodnoty: znalost a práci. Ty, společně s profesionalismem, motivací, obětavostí a vytrvalostí tvoří hlavní hodnoty slovinské armády,“ ujišťuje nová náčelnice Ermenková.
V testech NATO Slovinci pohořeli
Na většině hodnot ale bude muset slovinská armáda pořádně zapracovat. Slovinské síly tvoří jen něco přes sedm tisíc mužů a žen, což je málo i na dvoumilionový stát. Výdaje na armádu tvoří sotva polovinu z dvou procent HDP, ke kterým se Lublaň, stejně jako další členové NATO, zavázala.
Slovinci na začátku letošního roku propadli v aliančních zkouškách připravenosti. Armáda byla vyhodnocena jako neschopná bojového nasazení. A to v době, kdy se z Balkánu stále častěji znovu stává hřiště pro mocenské přetlačování mezi Západem a Ruskem. Ermenková tak má před sebou další obtížný úkol.