Série explozí zabila u Damašku desítky lidí, k atentátu se hlásí IS

Výbuchy v převážně šíitské čtvrti poblíž Damašku zabily více než šedesát lidí a přes sto dalších zranily. Poblíž se nachází šíitská svatyně. Nálož byla umístěna v zaparkovaném automobilu. Následně se odpálili ještě dva sebevražední atentátníci. K útoku se přihlásil Islámský stát (IS).

K atentátu došlo na damašském předměstí Sajjida Zajnab, které se jmenuje stejně jako mešita, v níž jsou podle muslimské tradice uloženy ostatky vnučky proroka Mohameda Zajnab. IS se k útoku přihlásil na internetu.

Syrská státní tisková agentura SANA, která cituje zdroje ministerstva vnitra, uvedla, že skupina ozbrojenců odpálila bombu v autě poblíž autobusového nádraží. Poté se ještě odpálili v okolí dva sebevražední atentátníci. „Těla jsou stále vyprošťována z trosek,“ podotkl jeden ze svědků. Podle agentury Reuters je mezi mrtvými 25 šíitských bojovníků.

Série výbuchů u Damašku
Zdroj: Reuters/Stringer

Podle syrského premiéra Vaíla Halkího stojí za útoky teroristické skupiny, které se tak snaží zvednout morálku bojovníků po sérii porážek od armády. Podle aktivistů z organizace SOHR jsou hlášeny střety mezi vládními silami a rebely z oblasti Ghúta u Damašku. Asadovým vojákům se prý daří postupovat.

V okolí šíitské svatyně se bojovalo v prvních letech konfliktu, od té doby ale oblasti ovládá syrská armáda spolu s šíitskými milicemi vedenými Hizballáhem, které kolem ní vytvořily ochranné zátarasy.

Syrská opozice si v Ženevě klade podmínky

Útok se odehrál v době ženevských rozhovorů, jež mají vést k syrskému příměří. Velvyslanec Sýrie při OSN Bašár Džáfarí, který je v Ženevě hlavním vyjednávačem syrského režimu, prohlásil, že nedělní výbuchy pouze potvrzují spojitost mezi opozicí a terorismem. Opozici podle něj financují cizí mocnosti, aby zatlačily na Damašek a dosáhly svých zájmů. V této souvislosti zmínil Saúdskou Arábii, Jordánsko a Turecko.

Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura se v neděli poprvé sešel s delegací opozice. Vyjednávací komise (HNC) ale varovala, že zase odletí, pokud bude syrská vláda pokračovat „ve zločinech“. Mluvčí opozice prohlásil, že „zástupci režimu se dostavili do Ženevy jen proto, aby získali čas na zabíjení dalších lidí“.

Zástupci Damašku a opozice se sešli v Ženevě, ovšem ne v jedné místnosti (zdroj: ČT24)

Opozice žádá po režimu prezidenta Bašára Asada záruky, že bude ukončeno obléhání měst a útoky na civilisty. Delegace dále požaduje propuštění vězněných oponentů Damašku a začala už sestavovat jejich seznam. 

Zástupci Damašku ale podle Džáfarího žádné podmínky jednání ze strany opozice nepřijmou. Nevyloučil sice některé ústupky v humanitární oblasti, ty podle něj může syrská vláda ale učinit až po jednáních, nikoli před nimi.

Otevíráme novou kapitolu. Přijeli jsme do Ženevy podle mezinárodní dohody. Budeme usilovat o mír a politické řešení podle nových norem a pravidel.
Riad Nassane
delegát syrské opozice

Syrská vláda zase oznámila, že z teroristického seznamu v žádném případě nevyškrtne skupiny Ahrár aš-Šám a Armáda islámu. První z nich sice není zastoupena v HNC, ale pověřila Armádu islámu, aby v HNC hájila její zájmy.

Syřan z hladovějící Madáji
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

V Madáji prý zemřelo hlady dalších šestnáct lidí

Podle OSN je v obležení 400 tisíc lidí v celkem patnácti syrských oblastech – a potřebují pomoc. Svět nedávno šokovala situace ve městě Madájá, které obléhají Asadovy síly už dlouhé měsíce. Lidé se zde živí listím a v mrazivých teplotách jim dochází dřevo.

Začátkem měsíce byly do Madáji vypraveny konvoje OSN, podle organizace Lékaři bez hranic je ale situace nadále kritická. Šestnáct osob prý od té doby zemřelo hlady a třem desítkám dalších hrozí stejný osud.

  • Syrská revoluce začala v roce 2011 poklidnými demonstracemi proti režimu prezidenta Bašára Asada. Studenti se tehdy inspirovali arabským jarem.
  • Celostátní povstání nakonec přerostlo v roce 2012 v občanskou válku, v níž proti sobě stojí vládní vojska, umírnění povstalci a radikálové včetně Islámského státu.
  • Konflikt si podle OSN vyžádal přes 250 tisíc obětí. Syrské centrum pro politický výzkum hovoří o téměř půl milionu mrtvých.
  • Z někdejších 22 milionů obyvatel je dnes 45 procent uprchlíky. Přes 6 milionů zůstává uvnitř Sýrie, více než 4 miliony utekly do zahraničí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 mminutami

Turecko pohřbívá oběti požáru z horského hotelu

Turecké úřady v souvislosti s úterním požárem hotelu v lyžařském středisku na severu Turecka zadržely již jedenáct lidí, včetně majitele hotelu. Při neštěstí zahynulo 79 lidí a další desítky jich byly zraněny. Země držela ve středu státní smutek, konaly se také první pohřby.
13:43Aktualizovánopřed 55 mminutami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 58 mminutami

Při útoku v německém parku zemřel muž a batole

Dva lidé včetně dvouletého dítěte zemřeli po útoku nožem v bavorském městě Aschaffenburg. Policie zadržela podezřelého osmadvacetiletého muže původem z Afghánistánu. Další tři lidé byli zraněni. Bavorský premiér Markus Söder označil čin za hrozivý. Motiv zatím není jasný, policie nevyloučila terorismus.
17:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump hrozí Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy dohoda o konci války na Ukrajině

Nový americký prezident Donald Trump pohrozil Rusku vysokými cly, pokud nebude brzy uzavřena dohoda o ukončení války na Ukrajině. Představil také projekt s názvem Stargate (Hvězdná brána), v rámci kterého by měly soukromé firmy investovat pět set miliard dolarů (asi dvanáct bilionů korun) do infrastruktury pro umělou inteligenci (AI). Trump také znovu mluvil o zavedení cel na sousední země i Čínu nebo Evropskou unii.
06:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump omilostnil i vůdce milicí. Republikáni mírní kritiku

Mnozí republikánští senátoři ještě před nástupem amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu nesouhlasili s možným omilostněním a zmírněním trestů pro patnáct set útočníků na Kapitol, kde 6. ledna 2021 zemřelo několik lidí. Poté, co Trump po své inauguraci obviněné skutečně omilostnil, ale řada republikánů otočila a proti rozhodnutí se zpravidla nijak nevymezuje. Někteří se ho dokonce snaží obhájit.
před 3 hhodinami

Hútíové po roce propustili posádku ukořistěné lodi

Jemenští povstalci hútíové po víc než roce propustili posádku zadržovaného tankeru Galaxy Leader. Loď plující pod bahamskou vlajkou rebelové podporovaní Íránem napadli v listopadu 2023. Akci tehdy označili za pomstu za izraelský vpád do Pásma Gazy. Posádka se skládala z 25 členů různých národností včetně Bulharů, Ukrajinců či Filipínců.
16:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pacienti umírají na chodbách, poukazují britské zdravotní sestry na krizi nemocnic

Britský zdravotní systém NHS je dlouhodobě přetížený. Nevalnou pověst tamního zdravotnictví zhoršují svědectví ze strany unie ošetřovatelského personálu. „Pacienti umírají na nemocničních chodbách, kde je dlouhé hodiny nikdo neobjeví, zatímco jiným pacientům, kteří utrpí infarkt, nelze poskytnout pomoc kvůli přeplněným chodbám,“ píše se mezi jiným v rozsáhlé zprávě, o které nedávno informovala britská média.
před 4 hhodinami
Načítání...