Rwanda omilostnila přes dva tisíce vězňů. Svobodu získala i někdejší vůdkyně opozice

Rwandský prezident Paul Kagame dal milost více než dvěma tisícovkám vězňů, mezi nimiž je i významná opoziční politička Victoire Ingabireová. Soud ji poslal v roce 2012 na patnáct let do vězení za protivládní spiknutí a terorismus. Důvodem trestu bylo ale také její údajné bagatelizování genocidy z roku 1994.

Na svobodu se dostal také zpěvák Kizito Mihigo, který byl v roce 2015 uvězněn na deset let za údajné spiknutí s cílem zabít prezidenta Kagameho. „Požádám ho (prezidenta), aby propustil i další politické vězně, kteří tu jsou uvěznění,“ řekla Ingabireová, když vyšla z věznice. Svoji svobodu označila za „začátek otevírání politického prostoru ve Rwandě“.

Ministr spravedlnosti Johnston Businge ale podle agentury Reuters zdůraznil, že „na jejím propuštění není nic politického - a není nic politického na jejím uvěznění“.

Hlavní kritička současné hlavy státu Ingabireová se v roce 2010 vrátila do Rwandy z exilu v Nizozemsku, aby kandidovala v prezidentských volbách. Krátce poté byla ovšem zatčena, voleb se zúčastnit nemohla a od té doby byla ve vězení. Proces označovala jako politicky motivovaný, jeho cílem bylo podle ní zabránit jí zúčastnit se voleb.

Ingabireová upozornila na zapomenuté oběti z řad Hutuů

Příslušnice etnické skupiny Hutuů v minulosti zpochybňovala podobu oficiálního rwandského památníku genocidy z roku 1994: ptala se, proč nezmiňuje i oběti z řad Hutuů. Většina z asi 800 tisíc obětí rwandské genocidy sice pocházela z etnika Tutsiů, nicméně o život při ní přišli i umírnění Hutuové.

V roce 1994 v občanské válce zvítězila protutsijská polovojenská Rwandská vlastenecká fronta (FPR) a vynesla k moci prezidenta Paula Kagameho. I když se mu podařilo zemi ekonomicky stabilizovat, Hutuové s Tutsii se nikdy úplně nesmířili.

obrázek
Zdroj: ČT24

Rwanda ekonomicky sílí, opozice je ale umlčována

Východoafrický stát o velikosti středočeského kraje udělal za čtvrt století obrovský pokrok. Ekonomika založená na zemědělství roste pravidelně o sedm až osm procent ročně. Zatímco před deseti lety žilo pod hranicí chudoby skoro 60 procent Rwanďanů, teď nejhorší bídou trpí necelých 40 procent obyvatel.

Prezident se snaží udělat ze Rwandy technologickou velmoc Afriky a úspěšně prosazuje rovnost pohlaví – jde o první zemi na světě, kde ženy v parlamentu obsadily skoro dvě třetiny křesel. Podle kritiků je ale Kagame despotický vůdce, jenž potlačuje opozici. Předloni nechal referendem schválit změnu ústavy, aby se mohl ucházet o třetí mandát. Problémy mají v zemi také média.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
před 7 mminutami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 19 mminutami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
15:05Aktualizovánopřed 53 mminutami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 1 hhodinou

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
05:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 2 hhodinami

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 4 hhodinami
Načítání...