Rwanda 23 let po genocidě: Snaží se být africkým Švýcarskem, kazí jí to prezident

3 minuty
Počet Rwanďanů žijících v chudobě se významně snížil
Zdroj: ČT24

Obyvatelé Rwandy si v uplynulých dnech připomněli 23. výročí od začátku zdejší genocidy, jedné z největších od druhé světové války. Během sto dní tehdy většinoví Hutuové zmasakrovali více než 800 000 lidí, převážně Tutsiů. Dnes je Rwanda vzorem nezkorumpované vlády a v mnoha směrech učinila velké pokroky. Má to však háček. Režim prezidenta Paula Kagameho je viněn z toho, že tvrdě zúčtovává s politickou opozicí.

„Rwanda se snaží být Švýcarskem Afriky. Čistota převládá ve všech směrech. Nejde jen o vymydlené ulice ve městě i na venkově. Úřady si také zakládají na nulové toleranci korupce,“ popisuje reportér České televize Jakub Nettl.

Východoafrický stát o velikosti středočeského kraje udělal za třiadvacet let obrovský pokrok. Ekonomika založená na zemědělství roste pravidelně o sedm až osm procent ročně. Těží z toho i víc než 11 milionů obyvatel. Zatímco před deseti lety žilo pod hranicí chudoby skoro 60 procent Rwanďanů, teď nejhorší bídou trpí necelých 40 procent obyvatel.

„Rwanda je velmi stabilní stát, se silnými úřady a jasným vládním vedením, takže když se nastaví nějaké cíle, daří se je uskutečňovat,“ tvrdí Ted Maly, vedoucí zastoupení UNICEF ve Rwandě.

Kagame chce vládnout dál

Portrét rwandského prezidenta Paula Kagameho
Zdroj: Chip Somodevilla/ISIFA/Getty Images

Zemi vládne již sedmnáct let Paul Kagame, který si loni nechal referendem schválit změnu ústavy, aby se v srpnu mohl ucházet o třetí mandát. Podle kritiků despotický vůdce potlačuje opozici.

Při posledních prezidentských volbách v roce 2010, v nichž Kagame obdržel 93 % hlasů, byly kupříkladu z hlasování vyloučeny tři hlavní opoziční politické strany a dvě z nich přišly o své předáky, protože ti putovali rovnou do vězení. Zároveň byl brutálně potlačen svobodný tisk, připomněl v článku z ledna 2016 britský deník The Guardian.

Zahraniční dárci, na kterých rwandský rozpočet stojí, ale proti podobným nařčením nijak hlasitě neprotestují. I proto, že se prezident snaží udělat ze Rwandy technologickou velmoc Afriky a úspěšně prosazuje rovnost pohlaví – jde o první zemi na světě, kde ženy v parlamentu obsadily skoro dvě třetiny křesel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
12:23Aktualizovánopřed 27 mminutami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
06:20Aktualizovánopřed 31 mminutami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 3 hhodinami

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 8 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 9 hhodinami
Načítání...