Rusko pokračuje v Sýrii v náletech, Cameron to označil za strašnou chybu

Ruské letectvo podniklo v Sýrii za posledních 24 hodin dalších dvacet náletů, deset z nich bylo zacíleno přímo na radikální hnutí Islámský stát (IS), oznámilo ruské ministerstvo obrany. Podle Moskvy narušila ruská vojenská mise velitelské struktury IS a jeho zásobování. Britský premiér nicméně zapojení Ruska do syrské války označil za obrovskou chybu.

Letecké pumy podle ruského ministerstva obrany zasáhly výcvikový tábor teroristů včetně továrny na opasky a vesty, které jsou používány při sebevražedných útocích jako zásobníky trhavin.

Západ ruské zapojení do bojů v Sýrii po boku tamního autoritářského prezidenta Bašára Asada kritizuje a tvrdí, že ruské stíhačky podnikají nálety nejen proti IS či jiným radikálním skupinám, ale také proti silám umírněné opozice, s jejichž účastí západní země počítají při řešení syrské krize.

V Sýrii čtyři a půl roku zuří občanská válka, v níž proti sobě bojují Asadova armáda, opoziční jednotky a také radikální islámské organizace, zejména IS. Konflikt si vyžádal více než čtvrt milionu obětí. Miliony lidí zemi opustily a značná část jich zamířila do Evropy, která tak čelí nebývalému náporu migrantů. Rusko ve středu zahájilo v Sýrii nálety, jež jsou podle Kremlu namířené proti bojovníkům z IS i proti dalším teroristickým skupinám. Západ ovšem tvrdí, že Rusové útočí také na umírněnou protiasadovskou opozici.

Ruská vojenská akce v Sýrii je podle Camerona strašná chyba

Za „strašnou chybu“ označil britský premiér David Cameron rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina podniknout v Sýrii vojenské kroky na podporu tamního prezidenta Bašára Asada. „Podporují řezníka Asada, což je strašnou chybou… Celý region to ještě více destabilizuje,“ řekl konzervativní premiér zpravodajské stanici BBC. Dodal také, že většina náletů, které ruské letectvo dosud v Sýrii provedlo, se odehrála v těch částech země, které neovládá IS, ale jiní odpůrci Asadova režimu.

Rusové mají v oblasti několik těžkých obranných protileteckých systémů. K čemu je budou používat? Teoreticky vytvořili nad částí Sýrie bublinu, kterou by mohli zabránit jiným letounům oblastí prolétat.
Ben Hodges
velitel amerických pozemních sil v Evropě

Šéf britské diplomacie Philip Hammond si myslí, že není možné, aby Moskva zároveň bojovala proti IS a současně podporovala Asada. „To, že ho Rusko podporuje, nažene syrskou opozici do náruče IS, a posílí tak zlo, o němž Putin tvrdí, že je chce zničit,“ řekl Hammond na sjezdu konzervativců v Manchesteru.

Asad: Západní nálety proti IS jsou k ničemu

„Koalice s Ruskem, Íránem a Irákem musí zvítězit, jinak může být Sýrie zničena,“ uvedl Asad v rozhovoru pro íránskou televizi  Al-Chabár. Západní politici mají podle něj pocit selhání, protože se jejich spiknutí proti Sýrii nezdařilo. Na svém twitterovém účtu zároveň označil za kontraproduktivní nálety, jež mezinárodní koalice v Sýrii vede proti radikálům z IS a kvůli nimž se terorismus jenom rozšířil.

Západní politici vidí budoucnost Sýrie bez jejího současného prezidenta. Americký prezident Barack Obama tento týden během summitu proti terorismu v New Yorku řekl, že vítězství nad radikály z IS bude dosaženo po Asadově odchodu. Moskva ovšem tvrdí, že Asad musí být součástí řešení syrské krize.

Syrský prezident v rozhovoru dále uvedl, že sice používáme termín „západní země“, ve skutečnosti jsou ale všechny poslušné diktátu USA. „Říkají totéž, a když napadají Sýrii, používají stejný jazyk,“ řekl. Vyzval také západní lídry, aby svým lidem konečně řekli pravdu.

Členové syrské civilní obrany u hrobu údajné oběti ruských náletů
Zdroj: Khalil Ashawi/Reuters

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou byl problém s elektřinou. Prezident poté nastoupil do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vracel preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 13 mminutami

Japonský soud uložil doživotí za vraždu expremiéra Abeho

Japonský soud uložil doživotní trest muži obžalovanému z vraždy bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Pětačtyřicetiletý Tecuja Jamagami se již loni k vraždě předsedy vlády přiznal. Případ podle agentury AP vynesl na světlo dlouhá léta trvající vazby japonských vládních politiků na kontroverzní jihokorejskou Církev sjednocení.
před 17 mminutami

Všichni jsou z Trumpa zneklidněni. Inspiruje i Putina, míní exvelvyslanec Kolář

„Čekal jsem, že to bude jízda, (...) ale to, co se odehrává teď, opravdu předčilo všechna má očekávání a musím říct, že mě to skoro nenechává v klidu usnout,“ zhodnotil bývalý velvyslanec Česka v USA a Rusku Petr Kolář první rok druhého funkčního období vlády prezidenta USA Donalda Trumpa. „Všichni jsou zneklidněni. Nevědí, co od toho člověka můžeme očekávat. Najednou nás dostává do situace, kdy se začínáme obávat, že garance, kterou USA poskytovaly, bude použita proti nám,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Podle Koláře Trump nejspíš inspiruje i ruského vládce Vladimira Putina, který možná přemýšlí o tom, jak nejisté situace ve světě využít.
před 43 mminutami

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 2 hhodinami

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek.
před 4 hhodinami

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM) se operace uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 7 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a desítky zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...