Rusko kritizuje USA: Barbarsky vymazaly Rakká z povrchu zemského

Rusko obvinilo mezinárodní koalici v čele s USA z „barbarského bombardování“ syrského města Rakká. Podle Kremlu si kobercové bombardování srovnatelné s tím v Drážďanech v roce 1945 vyžádalo tisíce civilních obětí a vymazalo město z povrchu zemského. Někdejší bašta teroristické organizace Islámský stát (IS) padla tento týden, jak oficiálně oznámily arabsko-kurdské milice známé jako Syrské demokratické síly (SDF).

„Rakká postihl stejný osud jako Drážďany v roce 1945, srovnané se zemí americkým a britským bombardováním,“ citovaly agentury AFP a Reuters mluvčího moskevského ministerstva obrany Igora Konašenkova.

Ten poukázal na to, že před vypuknutím konfliktu v Sýrii žilo v Rakká kolem 200 tisíc lidí, zatímco dnes jich tam zůstalo jen asi 45 tisíc.

Konašenkov v prohlášení vyjádřil domněnku, že Západ nyní spěchá s poskytnutím finanční pomoci Rakká na obnovu města, aby zakryl důkazy o svých údajných zločinech. Nabídky Ruska na poskytnutí humanitární pomoci Rakká byly naproti tomu odmítnuty, kritizoval Konašenkov.

„K tomu může být jen jediný důvod, a to zahladit stopy po barbarském bombardování americkými a ‚koaličními silami‘, které pohřbily pod ruinami tisíce pokojných občanů ‚osvobozených‘ Spojenými státy,“ prohlásil Konašenkov.

Ministerstvo obrany kromě toho uvedlo, že USA přehánějí strategický význam dobytí Rakká. Moskva ji označuje za „provinční“ město, méně významné oproti Derezoru na východě Sýrie, kde se koncentrují pro boj proti IS oddíly syrského režimu podporované Moskvou.

Mezinárodní koalice uvedla, že výběr cílů podřizuje přísným pravidlům, jejichž účelem je minimalizovat ohrožení civilistů, napsala BBC. Podle syrských aktivistů zemřelo minulý týden v Rakká 1130 až 1873 civilistů, mnoho z nich při náletech vedených USA, které pozemním operacím SDF poskytovaly leteckou podporu.

Rusko samo bylo minulý rok obviněno z válečných zločinů ve spojení s bombardováním Aleppa, připomněla BBC.

Trump: Průlom v boji s terorem

O dobytí Rakká z rukou teroristů informovala exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) v úterý. Milice SDF pak vítězství oficiálně oznámily v pátek. Americký prezident Donald Trump v sobotu označil dobytí Rakká za průlom v celosvětovém tažení proti teroristické organizaci IS.

Území, které má IS pod kontrolou, se stále zmenšuje. Jen letos povstalci podporovaní tureckou armádou dobyli severosyrské město Al-Báb v provincii Aleppo, v červnu se jim podařilo vstoupit do východosyrské provincie Dajr az-Zaur. Zde ale boje nadále probíhají.

Islamisté přichází také o území v sousedním Iráku. Letos v dubnu ovládali islamisté podle odhadů na 30 tisíc čtverečních kilometrů iráckého území, tedy asi 6,8 procent rozlohy Iráku. Dříve měl IS pod kontrolou 40 procent iráckého území. Letos v červenci byli islamisté vytlačeni i z Mosulu, kde v roce 2014 vyhlásili chalífát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev koupí od Francie sto stíhaček Rafale, oznámil Zelenskyj

Ukrajina koupí od Francie sto bojových letounů Rafale, oznámil v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po podpisu „historické“ dohody s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem, uvedla stanice TF1 Info. Dodávky by mohly podle expertů trvat několik let.
12:01Aktualizovánopřed 31 mminutami

Rumunsko evakuuje vesnici kvůli hořícímu tankeru na Ukrajině

Kvůli nebezpečí „bezprostředního výbuchu“ nařídily rumunské úřady evakuovat vesnici Plauru u hranic s Ukrajinou poté, co ruský dron způsobil požár na tankeru se zkapalněným plynem. Uvedla to rumunská tisková agentura Agerpress.
16:04Aktualizovánopřed 44 mminutami

Trať na východě Polska zničil výbuch, uvedl Tusk. Mluví o sabotáži

Železniční trať mezi Varšavou a Lublinem na východě Polska zničil výbuch, uvedl v pondělí premiér Donald Tusk. Podle něj se jedná o akt sabotáže. Incident vyšetřuje prokuratura. Již v neděli Tusk k incidentu uvedl, že nikdo nebyl zraněn.
09:20Aktualizovánopřed 57 mminutami

USA označí Kartel sluncí za teroristickou organizaci

Spojené státy americké označí venezuelský Kartel sluncí (Cartel de los Soles) údajně vedený venezuelským prezidentem Nicolásem Madurem a dalšími představiteli jeho vlády za zahraniční teroristickou organizaci, oznámilo to v noci na pondělí americké ministerstvo zahraničí. To zřejmě umožní USA dále zvýšit tlak na venezuelskou vládu. Krok americké diplomacie vstoupí v platnost v pondělí 24. listopadu. S Madurem by prý prezident USA Donald Trumpa ale mohl také jednat.
před 1 hhodinou

Gruzie zruší protikorupční úřad, řekl šéf parlamentu

Gruzie zruší protikorupční úřad, který zřídila v roce 2022 na doporučení Evropské unie, oznámil podle agentury TASS šéf gruzínského parlamentu a představitel vládní strany Gruzínský sen Šalva Papuašvili. Také sdělil, že země zruší hlasování voličů ze zahraničí.
13:19Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Bangladéši to vře. Expremiérka dostala trest smrti

Bangladéšský tribunál odsoudil expremiérku Hasínu Vadžídovou k trestu smrti za zločiny proti lidskosti při loňských protestech. Při zásazích zemřelo čtrnáct set lidí. V zemi stoupá napětí před blížícími se volbami, v pondělí místy vypukly protesty. Do ulic metropole Dháky i v jiných oblastech byly nasazeny policejní a polovojenské síly. Vadžídová, která obvinění odmítá, byla souzena v nepřítomnosti. Loni uprchla do Indie.
13:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Německo zruší omezení na vývoz zbraní do Izraele

Německo zruší omezení týkající se vývozu zbraní do Izraele, která zavedlo v srpnu kvůli válce v Pásmu Gazy, sdělil agentuře DPA mluvčí vlády Stefan Kornelius. Rozhodnutí podle něj nabyde účinnosti 24. listopadu.
před 3 hhodinami

Svoboda je základ toho, aby každý měl šanci na důstojný život, řekl Pellegrini

Svoboda a demokracie, které přinesl listopad 1989, jsou základním předpokladem k tomu, aby každý na Slovensku měl šanci prožít důstojný život, řekl slovenský prezident Peter Pellegrini u památníku popravených a umučených politických vězňů za komunismu. Obyvatele vyzval k respektování slušných a neútočných názorů jiných.
před 4 hhodinami
Načítání...