Rusko hoří, vyhlídky na zlepšení jsou malé

Moskva - Ruský prezident Dmitrij Medvěděv kvůli rozsáhlým lesním požárům vyhlásil výjimečný stav v sedmi centrálních a jihovýchodních regionech Ruska. Dosud si požáry vyžádaly 40 obětí. Souhrnná zpráva, kterou dnes vydalo ruské ministerstvo pro mimořádné události, hovoří o 7 000 velkých lesních požárech na celkové ploše 500 tisíc hektarů. Ve srovnání se stavem před 48 hodinami je to téměř pětinásobek. Vliv na rozsah pohromy měl víkend, kdy se statisíce Rusů vydaly do lesů hledat spásný stín a nedbaly často základních protipožárních pravidel. Teplota se o víkendu v centrálním Rusku pohybovala kolem 38 stupňů Celsia.

Výjimečný stav byl s okamžitou platností vyhlášen v republice Marij El a v Mordovské republice ležících jihovýchodně od Moskvy při řece Volze a dále v Moskevské, Vladimirské, Voroněžské, Rjazaňské a Nižegorodské oblasti. Všechny tyto oblasti leží východně nebo jihovýchodně od hlavního města. Úřady díky vyhlášení výjimečného stavu mohou do oblasti poslat ozbrojené síly a složky ministerstva vnitra, je navíc možné omezit přístup lidí do požáry ohrožených oblastí.

Vláda uvolňuje na pomoc postiženým miliardové částky. Premiér Vladimir Putin oznámil, že na pomoc obětem požárů půjde zatím pět miliard rublů (přes tři miliardy korun). Až budou definitivně vyčísleny celkové škody živelné pohromy, vláda zváží další pomoc. Premiér ovšem varoval před případným zneužitím nabízených financí. „Podvodníci a šejdíři nesmějí dostat žádnou šanci ke zneužití situace. Nelze připustit machinace úředníků ani těch, kdo se chtějí přiživit na neštěstí jiných,“ zdůrazňoval.  

Podle zprávy moskevského rozhlasu se za posledních 24 hodin podařilo hasičům zachránit před postupujícím ohněm na 265 měst a obcí. Mnoho měst včetně Moskvy je ale zahaleno v hustém zapáchajícím dýmu z hořících rašelinišť. Zdravotníci radí lidem nevycházet, děti, starší lidé a nemocní mají používat roušky.

Nejvíce obětí si oheň vyžádal v oblasti města Nižnij Novgorod, kde zahynulo 19 lidí. Situaci navíc komplikuje silný vítr, který dál napomáhá plamenům v jejich šíření. Teplota se v evropské části země i dnes pohybuje kolem 35 stupňů Celsia, ale podle varování meteorologů se v příštích dnech může dostat až přes čtyřicítku. Výraznější ochlazení nelze podle předpovědí očekávat dřív než kolem 10. srpna.

Za kritickou ruská média označují i situaci ve Voroněži, kde už pátým dnem hasiči, armáda a místní obyvatelstvo bojují s ohněm na samých hranicích města. Oheň se šíří také u Rjazaně a Vladimiru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpova vláda navzdory soudní ochraně deportovala devět lidí do Kamerunu, píší NYT

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tajně deportovala devět lidí do Kamerunu. Učinila tak navzdory tomu, že je před tím měla chránit opatření amerických soudů. Žádný z deportovaných přitom z Kamerunu nepochází. Informoval o tom v sobotu deník The New York Times (NYT).
před 1 hhodinou

Americké ministerstvo zaslalo zákonodárcům dopis o spisech o Epsteinovi

Americké ministerstvo spravedlnosti poslalo dopis zákonodárcům týkající se začernění v dokumentech vztahujících se k zesnulému sexuálnímu delikventovi Jeffreymu Epsteinovi. Napsal o tom server Politico.
před 3 hhodinami

Osud USA je propojen s Evropou, řekl Rubio v Mnichově

Evropa a Spojené státy patří k sobě, uvedl v projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci šéf americké diplomacie Marco Rubio. Zdůraznil, že USA chtějí posílit ekonomiku, ochránit lépe hranice a potřebují silné spojence. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval evropským lídrům za podporu. Český prezident Petr Pavel se na okraj konference zúčastnil diskuze o Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Orbán by po volbách chtěl zesílit tlak na občanskou společnost, média a justici

Maďarský premiér Viktor Orbán prohlásil, že pokud vyhraje v dubnových parlamentních volbách, vymýtí podle něj Bruselem podplacené soudce, novináře, politiky a nevládní organizace, které označil za pseudoobčanské, píše agentura AFP. Orbánova strana Fidesz podle předvolebních průzkumů zaostává za opoziční stranou Tisza. Orbán zároveň uvedl, že skutečným nebezpečím není Rusko, ale právě Brusel. Kvůli nedodržování zásad právního státu se Maďarsko už dříve dostalo do sporu s Evropskou komisí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ruská ztráta přístupu ke Starlinku na frontě může nahrát ukrajinské armádě

Dohoda mezi majitelem Starlinku Elonem Muskem a Kyjevem vedla k odstřihnutí ruské armády od satelitů a podle analytiků to může výrazně nahrát ukrajinské armádě. Rusko používalo Starlink ke komunikaci na frontových liniích i k navigaci masivních dronových útoků. Malé mobilní terminály Starlink fungují jako propojení Země se sítí satelitů na oběžné dráze. Mají velmi jednoduché použití, zatímco jejich signál je mnohem těžší zablokovat nebo přerušit. I proto se tato technologie během války masivně rozšířila. Internetové terminály jsou teď ale v regionu zablokované pro neregistrované uživatele. Někteří ruští vojáci začali po zablokování panikařit. Téma rozebrala Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Nikopol dál čelí ruským útokům, štáb ČT natáčel s dobrovolníky

Ruské útoky na ukrajinská města pokračují a v některých oblastech sílí především nasazením dronů. V Nikopolu na břehu Dněpru, jen přes řeku od ruských pozic a v dosahu Záporožské jaderné elektrárny, jsou stopy ostřelování na každém kroku. Opakované zásahy vyhánějí obyvatele pryč, podle odhadů jich zůstává už jen třetina. V Nikopolu natáčel štáb České televize.
před 9 hhodinami

Proti íránskému režimu demonstrovalo v Mnichově na 200 tisíc lidí

Téměř dvě stě tisíc lidí přišlo podle bavorské policie na mnichovskou demonstraci proti íránskému režimu. Protest byl uspořádán na okraj Mnichovské bezpečnostní konference, vystoupil na něm i syn posledního íránského šáha a jedna z nejvýraznějších postav íránského exilu Rezá Pahlaví. Lidé na demonstraci provolávali hesla na jeho podporu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pět evropských zemí viní Kreml z otravy ruského opozičníka Navalného

Pět evropských zemí v čele s Británií podle tiskových agentur tvrdí, že ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj byl před dvěma lety v ruské věznici otráven smrtícím jedem. Nezemřel tedy přirozenou smrtí, jak prohlašuje Kreml. Navalného smrt způsobil podle těchto zemí ruský stát.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...