Rusko a Francie zatím nedospěly k odškodnění za lodě Mistral

Rusko a Francie zatím nedospěly k dohodě o vrtulníkových lodích třídy Mistral, jež Paříž odmítla ruskému námořnictvu vydat, přestože kontrakt byl uzavřen a částka uhrazena. Podle agentury AFP to řekl francouzský prezident François Hollande a popřel informaci, že se země dohodly na výši odškodnění, kterou přinesla agentura RIA Novosti s odvoláním na kremelské poradce.

List Kommersant k tomu napsal, že Francie má prý zaplatit Rusku 1,2 miliardy eur (32 miliard korun). Francouzský prezident ovšem odmítnul pravdivost této informace a zdůraznil, že prozatím není mezi Francií a Ruskem žádná dohoda ohledně lodí Mistral. „Jednání probíhají. Rozhodnutí přijmu v příštích týdnech,“ dodal Hollande.

Prodej vrtulníkových lodí byl největším zbrojním kontraktem uzavřeným mezi Ruskem a některým z členských států NATO. Francouzská vláda ale smlouvu na dodávku dvou plavidel z roku 2011 zrušila v loňském roce, když Rusko anektovalo ukrajinský Krym a podpořilo boj východoukrajinských separatistů.

Informaci o ukončení rozhovorů o odškodnění získala údajně ruská agentura od kremelského poradce Vladimira Kožina, který je s průběhem jednání obeznámen.

Ruský list Kommersant před několika týdny oznámil, že Paříž nabízí vrácení 785 milionů eur, ale jen tehdy, pokud dá ruská vláda písemný souhlas s prodejem plavidel jinému zákazníkovi. Takové řešení ale Rusko podle deníku odmítá. „Místo dvou mistralů do Ruska připluje 1,2 miliardy eur,“ napsal v pátek Kommersant s odvoláním na své informace. Elysejský palác ale odmítl kauzu komentovat až do příštího týdne.

Francouzský mistral Sevastopol určený původně ruskému námořnictvu
Zdroj: ČT24

Poputují lodě nakonec do Číny?

Média přitom již spekulují o tom, že by francouzské lodě chystané původně pro Rusko mohly nakonec zamířit do Číny. Analytik Jun Okamura, kterého citoval Daily Telegraph, uvedl, že by případné vyzbrojení své flotily mohla Čína využít k vyřešení územních sporů v Jihočínském moři. Možnost prodeje mistralů do Číny ale problematizuje embargo na prodej zbraní, které Paříž uvalila na Peking po krvavém potlačení studentského povstání na náměstí Nebeského klidu v roce 1989.

Ruská média také hovoří o tom, že by problematické lodě mohla koupit Británie, Indie, Kanada nebo třeba Egypt.

Jak šel čas s mistraly...

Smlouvu o dodávce dvou plavidel, která mohou převážet vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy dlouho před ukrajinskou krizí. Ruská armáda měla první ze dvou moderních výsadkových lodí od Francie převzít již na konci loňského října, ale Paříž kvůli situaci na Ukrajině předání odložila. Někteří spojenci Francie v čele s USA dlouhodobě vyvíjejí na Paříž tlak, aby ruské vojenské námořnictvo neposilovala.

První loď nazvaná Vladivostok byla prakticky připravena k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Ovládat plavidlo se již ve Francii učilo 400 ruských námořníků. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, nese jméno po velkém přístavu na Krymu, kde sídlí ruská černomořská flotila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael zahájil rozsáhlé údery na pozice režimu v Teheránu

Izraelské letectvo zahájilo novou rozsáhlou vlnu vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v Teheránu, oznámila armáda. Írán předtím vyslal balistické rakety na židovský stát, podle agentury AFP byly v Jeruzalémě slyšet výbuchy. Mohutná exploze se ozvala i na tankeru kotvícím u břehů Kuvajtu, jeho posádka je ale v bezpečí, uvedla Britská vojenská námořní služba (UKMTO).
05:02Aktualizovánopřed 2 mminutami

VideoJaponsko chystá rekordní výdaje na obranu, reaguje na sbližování Číny s Ruskem

Japonsko letos chystá rekordní výdaje na obranu. Vláda navrhuje 58 miliard dolarů – skoro o desetinu více než loni. Země v houstnoucím napětí s Čínou buduje schopnost odvetného úderu a posiluje ochranu pobřeží. Do pěti let chce rozmístit protiletadlové rakety na nejzápadnějším ostrově Jona-guni nedaleko Tchaj-wanu. Reaguje tak na sbližování Pekingu s Moskvou a větší aktivitu Ruska na severu.
před 17 mminutami

V Nepálu probíhají první celostátní volby od loňských protestů

V Nepálu začaly první parlamentní volby od loňských protestů, které vedly ke konci tamní vlády. V ulicích a u volebních místností hlídkují bezpečnostní síly, podotýká agentura AP. Volební místnosti se uzavřou ve 12:15 SEČ. Sčítání hlasů má začít ještě ve čtvrtek, výsledky se očekávají o víkendu.
před 4 hhodinami

Kurdsko-íránské milice podle amerických médií zahájily pozemní operaci v Íránu

Kurdsko-íránské milice zahájily pozemní operaci v severozápadním Íránu. Píše o tom několik amerických médií včetně Fox News nebo serveru Axios. Stanice CNN už ve středu s odkazem na své zdroje informovala, že americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) pracuje na vyzbrojení kurdských sil s cílem vyvolat lidové povstání v Íránu.
před 6 hhodinami

Senát USA zablokoval rezoluci usilující o pozastavení dalších úderů na Írán

Americký Senát ovládaný republikány ve středu zablokoval rezoluci, která by zabránila dalším úderům na Írán bez schválení Kongresu. Pro bylo 47 senátorů, proti 53, uvedly agentury Reuters a AP.
před 7 hhodinami

Izraelská armáda v Libanonu zabila dvacet lidí, píší agentury

Izraelské údery v Libanonu podle tamního ministerstva sociálních věcí zabily dvacet lidí, píše agentura Reuters. Libanonské ministerstvo zdravotnictví mezitím uvedlo, že od pondělí bylo při izraelských operacích v Libanonu zabito 72 lidí a dalších 437 bylo zraněno. Později resort připojil, že večer byli při izraelských úderech v Bejrútu zabiti tři lidé, dalších šest utrpělo zranění.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obrana NATO zničila střelu letící z Íránu k Turecku. Aliance její odpal odsoudila

Systémy protivzdušné obrany Severoatlantické aliance ve východním Středozemním moři zničily balistickou střelu odpálenou z Íránu, která mířila do vzdušného prostoru Turecka, informovalo ve středu turecké ministerstvo obrany s tím, že při incidentu nebyl nikdo zraněn. Je to první takový případ v nynější válce mezi Izraelem a USA na straně jedné a Íránem na straně druhé, kdy hrozil zásah území členské země NATO.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

CIA chce vyzbrojit Kurdy, aby pomohli Íráncům k povstání, tvrdí CNN

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) pracuje na vyzbrojení kurdských sil s cílem vyvolat lidové povstání v Íránu, uvedla stanice CNN s odvoláním na zdroje obeznámené s plánem. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa podle těchto zdrojů vede rozhovory s íránskými kurdskými opozičními skupinami a s kurdskými lídry v Iráku o tom, že jim poskytne vojenskou pomoc. Íránské revoluční gardy tvrdí, že zasáhly základny na území autonomní oblasti iráckého Kurdistánu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...