Ruska se pokusila proniknout do americké zbrojní lobby. K infiltraci používala údajně i sex

2 minuty
Události: Ruska se pokusila proniknout do americké zbrojní lobby
Zdroj: ČT24

Americké úřady řeší případ Rusky, kterou podezírají z pokusů o nelegální politický lobbing a z kontaktů s ruskou rozvědkou. Devětadvacetiletou Mariu Butinovou, jež v USA žila jako studentka, zadržely v neděli. Poté ji obvinily, že v USA politicky působí ve prospěch cizí vlády, aniž by to oznámila americkým úřadům, za což jí hrozí až desetiletý trest vězení. Butinová je nyní ve vazbě. Podle Moskvy má případ minimalizovat pozitivní výsledek rusko-amerického prezidentského summitu v Helsinkách.

Ministerstvo spravedlnosti USA požádalo soud, aby ruskou občanku ponechal ve vazbě, protože existuje vysoké riziko, že se pokusí uprchnout a že o pomoc s útěkem požádá osoby z ruské vlády. Soud žádosti vyhověl. Zástupci ruského velvyslanectví se mají s Butinovou ve vazební věznici ve čtvrtek setkat.

Ministerstvo dodalo, že Butinová byla v kontaktu s příslušníky ruských tajných služeb, což doložilo fotografií, jak se Ruska v jedné washingtonské restauraci setkala s ruským agentem. V jejím bytě byla také nalezena ručně psaná poznámka, jak odpovědět na nabídku práce pro ruské tajné služby. 

Televize NBC oznámila, že k projednávání kauzy Butinové ministerstvo spravedlnosti přizvalo prokurátorku Deborah Curtisovou, která je podle televize jednou z hlavních amerických odbornic v oblasti kontrašpionáže. Žaloba proti Butinové se nicméně o obvinění z vyzvědačství nezmiňuje.

Butinovou údajně řídil náměstek guvernérky ruské centrální banky

Podle dokumentů předložených soudu pracovala Ruska se dvěma nejmenovanými občany USA a jedním ruským činitelem, s nimiž se snažila ovlivnit americkou politiku a infiltrovat organizace hájící právo na střelné zbraně. Z fotografií na jejím facebookovém profilu je patrné, že se účastnila akcí, které pořádala a sponzorovala Národní asociace držitelů zbraní (NRA).  Pokládala otázky například na předvolebním Trumpově meetingu. 

Butinovou podle amerického ministerstva řídil náměstek guvernérky ruské centrální banky Alexandr Toršin, který je na americkém sankčním seznamu. Toršin je horlivý stoupenec liberalizace obchodu se zbraněmi a aktivní příznivec NRA. Spekuluje se, že tento údajný blízký spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina má kontakty na špičky ruské mafie.

Jedním z Američanů, s nimiž měla Butinová udržovat kontakt, je podle amerických médií podnikatel z Jižní Dakoty Paul Erickson, který v roce 2015 pomáhal Rusce organizovat přednáškové turné po amerických školách.

Agentura AP napsala, že šestapadesátiletý Erickson s Butinovou udržoval osobní styky a dokonce s ní žil. Vyšetřovatelé mají údajně podezření, že Ruska k pronikání do amerických politických struktur používala i sex.

Butinová na schůzce s údajným příslušníkem ruských tajných služeb
Zdroj: Reuters/FBI

List The New York Times loni napsal, že Erickson v roce 2016 nabídl jistému poradci Donalda Trumpa, že zprostředkuje Trumpovo setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Erickson toto tvrzení podle agentury AP „zpochybnil“. V soudních dokumentech Butinové se jméno Ericksona neobjevuje, hovoří se pouze o „americké osobě číslo jedna“.

Ruská diplomacie: Jde o politickou objednávku

Právník Butinové Robert Driscoll zdůraznil, že jeho klientka nebyla špionkou a že u ní nehrozí žádné nebezpečí útěku ze země. „Respektujeme soud, ale hluboce nesouhlasíme s tím, že nebyly stanoveny žádné podmínky pro propuštění nevinné studentky z vazby, než proces začne,“ řekl s tím, že „Není agentkou ruské vlády, ruské federace. Je to mladá studentka, která se chce prosadit v Americe,“ prohlásil Driscoll.

Mluvčí ruské diplomacie Maria Zacharovová prohlásila, že Butinová byla zatčena na politickou objednávku a že proti ní byla vznesena velice podivná, za vlasy přitažená obvinění.

„Máme dojem, že někdo vzal hodinky a kalkulačku a spočítal, kdy je záhodno uvěznit Mariji Butinovou proto, aby se udělalo vše pro zmaření závěrů summitu prezidentů Ruska a USA (Vladimira Putina a Donalda Trumpa),“ řekla.

3 minuty
Butinová je podezřelá z nelegálního ovlivňování politiky USA
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
12:45Aktualizovánopřed 4 mminutami

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 1 hhodinou

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 7 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 15 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 18 hhodinami
Načítání...