Rok po olympiádě v Číně: méně smogu, méně svobody

Peking - Čína po roce bilancuje účet nad olympiádou. Organizátoři ambiciózní sportovní akce překonali řadu superlativů a očekávalo se, že hry mohou přinést do země vedené autoritativním režimem alespoň částečné změny. I když některá opatření přinesla viditelné zlepšení, například co se smogu nad městem týče, svoboda Číňanů se naopak dočkala vyššího útlaku.

Život ve městě se po loňské olympiádě vrátil do normálu již dávno. Číňané často říkají, že jim na olympiádu zbývají krásné vzpomínky, ale jejich život se nezměnil. I přesto někteří z nich pár změn zaznamenali. „Lidé jsou vzdělanější. Spousta jich před tím odmítala západní kulturu. Dnes jsou tady zahraniční věci populární. Čína se otevřela světu a dnes víme o světě mnohem víc,“ uvedl jeden z pekingských obyvatel.

Kvalita vzduchu se zlepšila, i když to není na první pohled patrné

3 minuty
Reportáž Tomáše Etzlera
Zdroj: ČT24

Jedním z cílů pořadatelů olympiády bylo snížit znečištění ovzduší v Pekingu. Na první pohled se zdá, že plán selhal. Na výročí her je město zahaleno ve smogu. Přispívají k tomu i tři miliony aut v pekingských ulicích. Během olympiády jich mohla jezdit jen polovina.

Čínská vláda a některé mezinárodní organizace ale tvrdí, že celkově se čistota ovzduší zlepšila a že Peking má letos nejčistší vzduch za několik desetiletí. „Olympiáda upozornila lidi na kvalitu vzduchu v Pekingu. Ta se zlepšuje už od udělení her městu. Ale ani dnes neuspokojuje všechny a nepatří mezi nejlepší na světě,“ potvrdil zlepšení i zástupce organizace Greenpeace Lo Sze Pching.

Ke zlepšení kvality pekingského vzduchu navíc pomohly i miliony stromů, které před olympiádou nechaly úřady vysadit. Dodnes příjemně osvěžují betonovou džungli. Obyvatelé města si nejvíc pochvalují nově vybudované linky metra. Rok před olympiádou jich zahájilo provoz hned pět.

Na lidská práva se hledí ještě méně

Olympiáda však s sebou přinesla i stinnou stránku. Některé organizace na ochranu lidských práv a řada světových politiků doufala, že olympijské hry pomohou zmírnit porušování lidských práv v zemi. „Z vlastní zkušenosti mohu říct, že rok po olympiádě se stav lidských práv v zemi velmi zhoršil. Horší je to i se svobodou tisku. Komunistická strana zatýká lidi, kteří její nedostatek kritizují na internetu. Pronásleduje aktivisty a nevládní organizace,“ nastínil aktivista za lidská práva Cu Ťie.

Ze sportovního a organizačního hlediska byly olympijské hry bezesporu úspěchem. Čína, o které se občas stále hovoří jako o rozvojové zemi, dokázala, že je schopna uspořádat obrovskou mezinárodní událost na světové úrovni.

Čínská vláda ovšem chtěla hrami zlepšit také svou image ve světě, což se nejspíše nepodařilo. Podle globálního průzkumu veřejného mínění, který letos v únoru uspořádal BBC World Service, shlíží na Čínu negativně o sedm procent lidí více než v roce 2008.

  • Ulice Pekingu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1042/104195.jpg
  • Ulice Pekingu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1042/104197.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA v Nigérii podnikly údery na ozbrojence Islámského státu

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu, informoval podle agentury Reuters americký prezident Donald Trump. Podle něj se teroristé dopouští masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě, dodal. Americké úřady podle agentury tvrdí, že akce se uskutečnila na žádost nigerijské vlády. Údery ve státě Sokoto měly zabít množství ozbrojenců, citoval Reuters informovaného činitele.
00:42Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Do Polska pronikly vzduchem desítky objektů z Běloruska, zřejmě balony

Do Polska v noci na čtvrtek pronikly desítky objektů z Běloruska. Ráno pak polská armáda vyslala stíhací letouny k ruskému průzkumnému letadlu, které letělo v blízkosti jeho vzdušného prostoru nad Baltským mořem. Informovala o tom večer agentura Reuters.
před 8 hhodinami

Kalifornie se potýká s extrémním počasím. Škody způsobují sníh i záplavy

Část amerického státu Kalifornie postihly během vánočního období mohutné záplavy. Silné deště, které mají v nejlidnatějším státě USA trvat do pátku, napáchaly největší škody v okrajové oblasti Los Angeles. Úřady tam vyzvaly k evakuaci asi 130 domů, které jsou nejvíc ohrožené sesuvy půdy. Ve vyšších horských polohách vánoční bouře přinesla velké množství sněhu. Bleskové povodně způsobily na mnoha místech podemletí silnic. Někteří řidiči museli svá auta nechat na pospas živlu, aby zachránili alespoň sebe. V souvislosti s bouřkami a silnými dešti v Kalifornii podle serveru listu Los Angeles Times zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé.
před 9 hhodinami

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rusové při leteckých útocích na Ukrajině zabíjeli i o Vánocích

Nejméně čtyři lidé zemřeli při ruských leteckých útocích na Ukrajinu od středečního večera v Oděské, Charkovské a Černihivské oblasti, informovaly místní úřady. Kvůli zásahům energetické infrastruktury jsou napříč zemí hlášeny četné odstávky a výpadky proudu. V noci byl opět na několika místech, mimo jiné v Kyjevě, slyšet poplach. Terčem dronových náletů se stal i přístav a průmyslová zóna v Oděse. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek telefonicky hovořil s americkou delegací.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Země vyzvaly Izrael, aby nerozšiřoval osady na Západním břehu. Ten to odmítl

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69. Jeruzalém výzvu odmítl a označil ji za morálně chybnou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Papež vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce

Papež Lev XIV. ve svém prvním vánočním požehnání a poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce a k zastavení dalších ozbrojených konfliktů a násilností ve světě. Vyzval rovněž k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami. Už ve vánočním kázání uvedl, že odmítání pomoci chudým a cizincům je rovnocenné odmítání samotného Boha. Kritizoval také tvrdý postup amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči imigrantům.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...