Robejšek: Řecko do eurozóny nikdy nepatřilo

S dalším krachem jednání o řešení dluhové krize stoupá nervozita jak v eurozóně, tak i v Aténách. V řecké společnosti je cítit únava a rezignace. Lidé doufají, že konečně spatří světlo na konci tunelu. Podle politologa Petra Robejška udělaly před lety základní chybu evropské státy, když Řecko do eurozóny přijaly, i když do ní nikdy nepatřilo.

  • Poslední jednání euroskupiny s Aténami krachla kvůli tomu, že řecká vláda oznámila vyhlášení referenda, v němž by se měli lidé vyjádřit k přijetí návrhů mezinárodních věřitelů na řešení krize. Kvůli tomu požádal řecký ministr financí o prodloužení současného záchranného úvěru, euroskupina to ale odmítla. I přes neúspěšné jednání se ale z eurozóny ozývá, že Řecko zůstává její součástí.

Co se stane, až záchranný program v úterý skončí, není jasné. Důležité je, jak budou postupovat nejen evropští politici, ale také Evropská centrální banka (ECB). Ta bude zítra rozhodovat o tom, zda řecké banky odstřihne od likvidity, kterou jim dosud poskytovala, upozornil analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta.

"Myslím si, že minimálně nebude navyšovat peníze, které jim dosud poskytovala a které potřebují na to, aby byly vůbec schopny dostát požadavkům vkladatelům, kteří momentálně vybírají peníze z bankomatů," podotkl Brychta s tím, že pokud banky v pondělí otevřou, dá se očekávat, že odliv depozit bude ještě větší.

  • Petr Robejšek, politolog a expert na mezinárodní vztahy: "Evropané se snažili Řekům peníze vnucovat do poslední chvíle, přímo jim nadbíhali. Vnucovali jim peníze za pouhé sliby. Pokud to dopadne, jak to teď vypadá, tak to bude mít závažné důsledky. Od začátku jsem říkal, že Řecko do eurozóny nepatří a mělo z ní vystoupit už v roce 2010."

V případě, že by ECB řekla Aténám "ne", tak může řecká vláda vyhlásit bankovní prázdniny a zavést kapitálová omezení. "To by jim možná poskytlo určitý čas na to, aby se mohly dočkat referenda. Většina Řeků je pro to, aby se země dohodla s věřiteli," podotkl Brychta s ohledem na poslední průzkum veřejného mínění. "Pokud ale ECB nepomůže, tak následujících pět dnů bude velmi složitých," dodal analytik.

Analytik: Díky návratu k drachmě by Řecko výrazně zlevnilo

Podle některých ekonomů by bylo pro eurozónu lepší, kdyby ji Řecko opustilo. Pokud to neudělá, velký problém to pro euro nebude, míní Brychta. "Možná se dočkáme nějakého menšího propadu, až v pondělí otevřou trhy, ale nemělo by to být dramatické," poznamenal analytik s tím, že ECB má k dispozici nástroje, kterými může "nákazu" šířící se z Řecka efektivně eliminovat. "Je to větší problém pro Řecko než pro eurozónu," domnívá se Brychta. Pokud by se země vzdala evropské měny, novou krizi to prý nevyvolá.

Podle něj je z dlouhodobějšího hlediska pro Atény výhodnější vrátit se k drachmě, protože země potřebuje získat konkurenceschopnost a není schopna to udělat prostřednictvím vládních opatření. V případě návratu k drachmě by došlo k devalvaci vůči euru a Řecko by výrazně zlevnilo pro investory a turisty. "Byl by to pozitivní krok, který by řeckou ekonomiku velice bolel ze začátku, ale v dlouhodobějším horizontu by se to vyplatilo," konstatoval Brychta.

U Řeků je znát rezignace

Řekové se v sobotu už nedostali ke svým úsporám. Lidé jsou už rezignovaní a apatičtí, informoval redaktor ČT Zdeněk Fučík. "Lidé jsou unavení z neustálého vyjednávání a rozuzlení, které se stále neblíží," podotkl žurnalista. Premiér Alexis Tsipras podle něj Řekům imponuje, protože se postavil celé Evropě, když odmítl kompromis. "Na druhou stranu někteří vědí, že to může mít důsledky, které jim už tolik imponovat nemusí," prohlásil Fučík. "Lidé už by chtěli světlo na konci tunelu," dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrací do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě obrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrací preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 2 mminutami

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 35 mminutami

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek při zátazích proti migrantům.
před 2 hhodinami

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM), které o události informovalo na síti X, se operace proti lodi uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 5 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a desítky zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je smrtelnou obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump skládá vlastní OSN. S právem veta a placeným stálým členstvím

Americký prezident Donald Trump láká státníky do své vznikající Rady míru, v níž má mít s takřka neomezeným právem veta hlavní slovo při rozhodování o členech i usneseních. V dopise slibuje „nový odvážný přístup k řešení mezinárodních konfliktů“. Podle diplomatů by plán mohl podkopat pozici OSN. Trump, který kritizuje OSN za nečinnost, chce podle některých expertů obejít Radu bezpečnosti.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Jen ať nepadají bomby.“ Z Kyjeva za leden kvůli výpadkům odešlo na 600 tisíc lidí

Kvůli výpadkům proudu, tepla a vody, způsobenými ruskými útoky na energetickou infrastrukturu, platí na Ukrajině nouzový stav. Například na levém břehu Kyjeva jsou domy, které nemají teplo už jedenáct dní. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klyčka město za leden opustilo 600 tisíc lidí.
před 8 hhodinami
Načítání...